Stieg Larsson to niezwykle ważna postać dla miłośników literatury kryminalnej. Autor słynnej trylogii Millennium po śmierci zyskał ogromną popularność, a jego książki do dziś cieszą się uznaniem czytelników. Jeśli jednak wydawało wam się, że dobrze znacie życiorys tego nietuzinkowego pisarza, to warto zapoznać się z książką Jana Stocklassy ,,Archiwum Stiega Larssona''. Były dyplomata i szwedzki dziennikarz, korzystając z obszernego materiału zebranego przez Larssona, wskazuje na nowe fakty dotyczące jednej z najbardziej tajemniczych zbrodni XX wieku - zabójstwa Olofa Palmego.
Dziesięć lat po niespodziewanej śmierci Stiega Larssona Jan Stocklassa dostąpił zaszczytu wkroczenia do archiwum słynnego pisarza. Dzięki temu dziennikarz mógł zapoznać się z ogromnym zbiorem informacji, które pomogły mu znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Udostępnione Stocklassie materiały zostały zgromadzone w dwudziestu kartonowych pudłach. Stieg Larsson podczas swojej zawodowej pracy w magazynie ,,Expo'' starał się przede wszystkim odkryć jak najwięcej informacji na temat skrajnych grup prawicowych. Autor Millennium podejrzewał, że za śmierć premiera Olofa Palmego odpowiada ktoś wywodzący się z tego środowiska. Jego hipotezy pomogły Janowi Stocklassie spojrzeć na to tajemnicze wydarzenie z innej perspektywy. Autor niniejszej pozycji rozpoczyna swoje prywatne śledztwo dotyczące wydarzeń z 28 lutego 1986 roku.
,,Archiwum Stiega Larssona'' to bez wątpienia książka, która zadowoli miłośników literatury opartej na faktach. Usatysfakcjonowni powinni być także fani kryminałów, bowiem zarówno treść, jak i liczne zwroty akcji są charakterystyczne dla tego gatunku. Jan Stocklassa w sposób szczegółowy przedstawił na kartach tej pozycji wiele hipotez odnośnie zabójstwa szwedzkiego premiera. Żadna z nich jednak ostatecznie nie została potwierdzona. Sam autor w swoim śledztwie stara się rozwinąć każdą ze stawianych tez i dociera do wielu interesujących, a wręcz szokujących informacji. Ponadto udaje mu się nawiązać kontakt z osobami, które uważały Palmego za wroga ojczyzny. Stocklassa nie boi się nowych wyzwań, często podejmuje ryzyko, by dotrzeć do ludzi, mogących rzucić nowe światło na zbrodnię sprzed trzech dekad.
Książka ta jest bez wątpienia intrygującym studium wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce w 1986 roku. Stanowi także pewien zarys polityczno-społeczny o tamtej epoce. Stocklassa niczym mistrz niuansów, pragnie opisać daną poszlakę w sposób jak najbardziej dokładny. Niektóre fragmenty mogą jednak okazać się zbyt zagmatwane i nie do końca zrozumiałe dla odbiorcy, niedysponującego wiedzą na temat ekstremizmu prawicowego czy też sytuacji Szwecji na arenie międzynarodowej w latach 80-tych XX wieku.
Jan Stocklassa w książce poświęconej zabójstwu Olofa Palmego podążył śladem Stiega Larssona i rozwinął wiele wątków poruszonych przez mistrza literatury kryminalnej. Autor niniejszej publikacji w końcowych fragmentach zasygnalizował czytelnikom rozwiązanie tej mrocznej zagadki. Być może za kilka lat teza postawiona przez Stocklassę zostanie udowodniona, a sprawca bądź sprawcy po latach odpowiedzą za swój czyn. Zachęcam do zapoznania się ze zbiorem faktów i poszlak, które znalazły się w książce ,,Archiwum Stiega Larssona''.
,,Archiwum Stiega Larssona''
wyd. Post factum
tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Premiera: 14 listopada 2018 roku
Liczba stron: 536.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz