września 05, 2018

września 05, 2018

Jacek Ostrowski - Paragraf 148

Niedawno na blogu pojawiła się opinia o reportażu Ewy Żarskiej, opowiadającym o losach seryjnego mordercy Mariuszu Trynkiewiczu. Po literaturę faktu sięgam rzadko, ale najwyższy czas zmienić moje czytelnicze upodobania. Przekonała mnie do tego kolejna książka Jacka Ostrowskiego. ,,Paragraf 148'' to nie jest co prawda powieść w stu procentach oparta na rzeczywistych wydarzeniach, ale część z opisanych przez pisarza wątków została zaczerpnięta z życia. Najnowsza książka autora ,,Ostatniej wizyty'' to proza, która nie tylko szokuje, ale także śmieszy - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. ,,Paragraf 148'' ukaże się na półkach księgarskich 19 września nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.


W Płocku dochodzi do dwóch wstrząsających morderstw. Milicjanci trafiają na poćwiartowane zwłoki mężczyzny i kobiety. Podejrzenie w tej makabrycznej sprawie pada na żonę denata Martę Kownacką. Motywem jej postępowania miała być zazdrość. Obrończynią córki byłego prokuratora zostaje ekspresyjna i charyzmatyczna Zuzanna Lewandowska. Pani mecenas pragnie dzięki tej sprawie wyjść z cienia swojego ojca, który należał do najznamienitszych przedstawicieli branży sądowniczej. Zuza w sposób profesjonalny podchodzi do powierzonego jej zadania, co nie przynosi jej poklasku wśród funkcjonariuszy prowadzących dochodzenie. Dociekliwość głównej bohaterki sprawia, że ktoś czyha na jej życie. Lewandowska przy pomocy prokuratora Jarzębowskiego, swojego dawnego kochanka, rozpoczyna walkę o ujawnienie prawdziwej tożsamości brutalnego kata. Czy uda im się wyjść z tej walki obronną ręką? Kto sieje postrach na ulicach Płocka?

,,Paragraf 148'' to powieść inaugurująca tak zwaną serię z papugą. Ten ptak nie pojawia się w tej nazwie przypadkowo. To skrzydlate stworzenie jest nieodłącznym towarzyszem Zuzy Lewandowskiej. Papuga i pani mecenas tworzą duet, który od pierwszych stron musi wywołać uśmiech na twarzach czytelników. Zuza nie tylko uchodzi za wybitną specjalistkę w swojej dziedzinie, ale także znana jest z ciętego języka i nieszablonowych zachowań. Przygotujcie się na humor sytuacyjny, który nie pozwoli wam porzucić tej książki choćby na moment.

Zuza Lewandowska i jej papuga to nie jedyne mocne strony najnowszej powieści Jacka Ostrowskiego. Historia kryminalna, wokół której rozgrywają się wydarzenia, jest niezwykle zagmatwana i początkowo trudno wpaść na jakikolwiek ślad seryjnego mordercy. Wraz z rozwojem fabuły uważny czytelnik powinien rozszyfrować postać uchodzącą za czarny charakter, ale zakończenie przynosi kolejną niespodziankę. Finałowe strony ,,Paragrafu 148'' sprawiły, że w mojej głowie zrodziły się pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź. Mam nadzieję, że Zuza będzie miała okazję rozwiać swoje wątpliwości w kolejnej części serii z papugą.

Na duży plus zasługuje także kreacja miasta i umiejscowienie wydarzeń w latach 70-tych XX wieku. Ostrowski skupił się na szczegółach i dzięki tym detalom udało mu się oddać w powieści ducha epoki PRL-u. Śledząc losy bohaterów pisarz przenosi nas do czasów, w których ulice były szare, na półkach sklepowych brakowało towaru, a władza patrzyła wszystkim obywatelom na ręce. Brak poszanowania dla partii komunistycznej to największy grzech w oczach przedstawicieli ówczesnej klasy politycznej. Milicjanci idealnie wpisują się w minioną epokę. Dla nich najważniejsze są statystyki. Nie ma znaczenia, kto tak naprawdę dokonał zbrodni. Liczy się tylko wyrok skazujący i niemal stuprocentowa skuteczność w wykrywaniu przestępstw.

Jacek Ostrowski po raz kolejny potwierdził swój literacki kunszt. ,,Paragraf 148'' to doskonałe połączenie mrocznej zagadki kryminalnej, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony, z wyważoną dawką dobrego humoru. Interesujący temat fabularny, niesamowita bohaterka, emocje mrożące krew w żyłach i ta papuga! - to wszystko składa się na książkę, z którą warto zapoznać się. Polecam i czekam na kolejną odsłonę serii z papugą!

Jacek Ostrowski
,,Paragraf 148''
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Premiera: 19 września 2018 roku
Liczba stron: 322.

 

Dziękuję bardzo Wydawnictwu Skarpa Warszawska za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger