lutego 29, 2020

lutego 29, 2020

Grzegorz Kalinowski - Załoga

,,Gra w oczko'' pierwsza odsłona cyklu z komisarzem Arturem Koniecznym i dziennikarką Joanną Becker wywarła na mnie pozytywne wrażenie, stąd też bez wahania zgodziłem się objąć patronat nad najnowszą powieścią Grzegorza Kalinowskiego ,,Załogą''. Tematem przewodnim premierowej części cyklu był świat sportu ze wszystkimi jego ciemnymi stronami. Tym razem pisarz skupił się na muzyce lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Czy ponownie udało mu się stworzyć intrygującą historię, która pozostanie na dłużej w czytelniczej świadomości?


Joanna Becker poszukuje ciekawego materiału na swój kolejny reportaż. Dziennikarka postanawia zgłębić swoją wiedzę na temat zespołu ,,Załoga'', który zapowiadał się na jeden z czołowych bandów w latach osiemdziesiątych. Historia tej grupy z każdą kolejną zdobytą informacją staje się coraz bardziej interesująca. Dlaczego doszło do rozpadu zespołu? Z jakiego powodu lider grupy popełnił samobójstwo? W tym samym czasie komisarz Artur Konieczny zajmuje się sprawą tajemniczej śmierci japońskiego biznesmena. Czy te dwa wątki są ze sobą powiązane? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa znana i dość kontrowersyjna posłanka?

,,Załoga'' zgodnie z opisem na okładce jest promowana jako pierwszy polski kryminał rockowy. Bez wątpienia powieść jest utrzymana w konwencji gatunkowej, ale w moim odczuciu tę książkę należy interpretować na różne sposoby. Z toku powieści wyłania się obraz tęsknoty za minionymi czasami. Przede wszystkim za muzyką lat osiemdziesiątych, a także za charakterystycznym klimatem minionej epoki. Kalinowski w sposób szczegółowy przywołuje wydarzenia sprzed prawie czterech dekad oraz przekazuje czytelnikowi wiele anegdot z tamtych czasów.

Pisarz na łamach ,,Załogi'' nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, a także w sposób ironiczny piętnuje nienaturalne zachowania drugiego człowieka. Mistrzem ciętych ripost, a także sarkastycznego poczucia humoru jest bez wątpienia Michał ,,Misiek'' Misiewicz. To zdecydowanie najbardziej barwna i charakterystyczna postać wykreowanej historii. Tym razem to on i stażyści, którzy znajdują się pod jego pieczą, pojawiają się częściej na kartach powieści niż komisarz Artur Konieczny i dziennikarka Joanna Becker.

Zagadka kryminalna wykoncypowana w ,,Załodze'' nie jest najważniejszym komponentem tej historii. Pewne rozwiązania fabularne pojawiają się niespodziewanie i niejeden z was zapewne będzie zaskoczony konceptem wymyślonym przez Kalinowskiego. W finalnej części powieści udało się autorowi w sposób logiczny i spójny połączyć wszystkie wątki, ale warto zwrócić uwagę na to, że zakończenie ,,Załogi'' nie jest typowo kryminalne. 

Jeśli pragniecie powrócić do lat osiemdziesiątych minionego wieku, do muzyki, która miała wpływ na tamto pokolenie Polaków, to sięgnijcie po książkę Grzegorza Kalinowskiego. ,,Załoga'' to historia o tym, co utracone. To niezwykle nostalgiczna powieść. Po przeczytaniu tej książki zapewne z przyjemnością zatopicie się w piosenkach, które powstały w tamtych latach. Mam nadzieję, że uda wam się poczuć klimat tej epoki. Polecam!


Moja ocena: 8/10

Grzegorz Kalinowski
,,Załoga''
wyd. Skarpa Warszawska
Premiera: 24 lutego 2020 roku
Liczba stron: 455









Dziękuję bardzo wydawnictwu Skarpa Warszawska za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.









3 komentarze:

  1. Nazwisko kojarzę, ale chyba nie czytałam żadnej książki Kalinowskiego. Lubię kryminały, a niedawno zdałam sobie sprawę, że kiepsko orientuje się w twórczości polskich twórców tego gatunku. Dlatego może sięgnę po ten cykl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, chyba mnie nie zaciekawiła...

    OdpowiedzUsuń
  3. Określenie 'kryminał rockowy' bardzo do mnie przemawia :) Chciałabym kiedyś po nią sięgnąć ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger