lipca 20, 2020

lipca 20, 2020

Cara Hunter - Kto chce ich śmierci?

,,Kto chce ich śmierci?'' to trzecia powieść brytyjskiej autorki Cary Hunter, która ukazała się w naszym kraju. Dwie poprzednie już za mną. O ile ,,Kto mieszka za ścianą?'' to thriller, który okazał się dla mnie strzałem w dziesiątkę, o tyle ,,Kto porwał Daisy Mason?'' to książka nierówna pod wieloma względami. Jak na tle jej poprzednich pozycji wypadła najnowsza odsłona kryminalnych przygód detektywa Adama Fowleya?


Adam Fowley i ekipa policji Thames Valley prowadzą dochodzenie w sprawie podpalenia rezydencji znajdującej się w renomowanej dzielnicy Oxfordu. Strażakom nie udaje się uratować życia 3-letniemu chłopcu. Jego starszy brat w ciężkim stanie trafia do okolicznego szpitala. Wszystko wskazuje na to, że dzieci znajdowały się same w domu. Gdzie w tym czasie byli ich rodzice? Dlaczego zaginął po nich jakikolwiek ślad? Dochodzenie śledczych i opinia strażaków wskazują na celowe podpalenie. Kto dopuścił się tak bestialskiej zbrodni?

Przystępując do lektury nowej powieści Cary Hunter warto być przygotowanym na to, że nie jest to typowy thriller. Nie do końca przypadł mi do gustu zabieg narracyjny wymyślony przez autorkę. Już na początku poznawania tej historii odczuwałem pewien dyskomfort związany z osobą mówiącą. Częsta zmiana narratora może być nieco chaotyczna dla niektórych czytelników. Dlatego istotne jest skupienie się na treści książki od pierwszych stron.

Charakterystyczną cechą stylu Cary Hunter jest wplatanie w fabułę powieści różnorakich form przekazu. W ,,Kto chce ich śmierci?'' odbiorca znajdzie, m.in. artykuły prasowe, wywiady telefoniczne, dokładny protokół sporządzony przez straż pożarną i wiele innych treści, które mają jakiś związek z prowadzonym dochodzeniem. Dla mnie taki sposób przekazania czytelnikowi kolejnych odsłon policyjnego śledztwa jest innowacyjny i stanowi novum w porównaniu do zbliżonych gatunkowo powieści.

Jeśli chodzi o intrygę kryminalną wykoncypowaną przez Hunter, to nie można mieć do niej większych zastrzeżeń. Opisana historia jest spójna, a poszczególne puzzle tej skomplikowanej układanki odkrywają smutną prawdę o rodzinie Esmondów. Po raz kolejny błędy z przeszłości mają wpływ na dalsze życie bohaterów. Poprzez retrospekcje sprzed wypadku Cara Hunter pokazuje skomplikowane relacje i niedopowiedzenia pomiędzy członkami najbliższej rodziny.

Najnowsza powieść Cary Hunter, co prawda nie zrobiła na mnie aż tak wielkiego wrażenia jak ,,Kto mieszka za ścianą?'', ale chęć poznania końcowego rozwiązania i ostateczna klamra wieńcząca te historie okazała się dla mnie satysfakcjonująca. Zabrakło mi w tym wszystkim bardziej interesujących zwrotów akcji i dreszczyku emocji.

Moja ocena: 6/10

Cara Hunter
,,Kto chce ich śmierci''
wyd. Filia
Przeł. Joanna Grabarek
Liczba stron: 385.
Premiera: 22 lipca 2020 roku.Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.3 komentarze:

  1. Lubię thrillery psychologiczne, więc mogłaby mi się ta książka spodobać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakoduję sobie tytuł, bo lubię książki od Filii :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Szybko się z nią rozprawiłeś! U mnie niestety nadal czeka, ale mam nadzieję, że dam jej wyższą ocenę ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger