lipca 23, 2020

lipca 23, 2020

Sarah A. Denzil - Śmiertelne kłamstwa

Sarah A. Denzil nie należy do anonimowych pisarek w naszym kraju. Brytyjska autorka ma już na koncie 20 powieści. Na początku lipca nakładem wydawnictwa Filia ukazała się jej piąta książka na naszym rodzimym rynku. ,,Śmiertelne kłamstwa'' to moje trzecie spotkanie z twórczością Denzil. Dwie poprzednie literackie przygody wspominam dobrze. Czy jej najnowsza książka także spełniła moje oczekiwania?


Heather i Rosie Sharpe po dziesięciu latach od znamiennego i kluczowego dla ich relacji wydarzenia spotykają się w momencie śmierci ich matki. Młodsza z sióstr, Heather, pragnie odbudować więź z Rosie, ale tajemnicze zaginięcie ich wspólnego przyjaciela Samuela Murraya nie daje jej spokoju. Heather podejrzewa, że jej siostra miała jakiś związek z wydarzeniami sprzed dekady. Ponowne przybycie kobiet do niewielkiej miejscowości Buckthorpe wzbudza nienawistne reakcje wśród okolicznej społeczności. Kiedy zatem Heather stara się rozwikłać zagadkę zaginięcia Samuela, ktoś pragnie za wszelką cenę nie dopuścić innych do poznania prawdy.

Akcja ,,Śmiertelnych kłamstw'' toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy relację z aktualnych wydarzeń, opisywanych przez jedną z sióstr. Druga z kolei nawiązuje do historii, którą wpłynęła na ich dalsze relacje. Oczywiście w finalnej odsłonie powieści te dwa obrazy połączą się w spójną całość. 

Sarah A. Denzil w ,,Śmiertelnych kłamstwach'' łączy elementy thrillera, kryminału, powieści obyczajowej z nastawieniem na psychologię postaci. Ten miszmasz w ogólnym rozrachunku przynosi pozytywny efekt. Książkę brytyjskiej autorki czyta się dobrze, a niektóre rozwiązania zaskoczą niejednego miłośnika prozy z dreszczykiem w tle.

Oczywiście historia wykreowana przez Denzil nie jest idealna. Niektóre twisty w moim odczuciu są przesadzone i trochę odrealnione. Poza tym w toku lektury strasznie irytowało mnie zachowanie Heather. Jej ciągłe zastanawianie się nad przeszłością i rolą w tychże wydarzeniach Rosie staja się po pewnym czasie męczące. Aż trudno uwierzyć, by dorosła kobieta miała taki problem z wyrażeniem swoich uczuć.

Jeśli chcecie sięgnąć po książkę, która zapewni wam dobrą rozrywkę na dwa wieczory, to ta pozycja na pewno nie okaże się błędnym wyborem. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Sarah A. Denzil
,,Śmiertelne kłamstwa'' 
wyd. Filia
tłum. Joanna Grabarek
Liczba stron: 376.
Premiera: 2 lipca 2020 roku.Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
2 komentarze:

  1. Nazwisko pisarki kojarzę, ale nie miałam jeszcze okazji czytać jej książek. Nie wiedziałam też, że ma na koncie tyle powieści. "Śmiertelne kłamstwa" zapowiadają się na całkiem ciekawą historię, więc chętnie dam autorce szansę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 7/10 to dobrze. I dobrze, bo mam ją w planach, a trochę się jej bałam, bo poprzednia "ktoś musi umrzeć" niezbyt mi się podobała ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger