czerwca 18, 2018

czerwca 18, 2018

Joanna Opiat - Bojarska - Ucieczka

Escape roomy dla wielu ludzi są ucieczką, chwilą zapomnienia od trosk dnia codziennego. W większych miastach coraz częściej pojawiają się tego typu usługi, oferując swoim klientom rozrywkę na najwyższym poziomie. Pasjonaci rozwiązywania zagadek, mrocznej atmosfery, szukający nutki adrenaliny chętnie odwiedzają te tajemnicze pokoje i zazwyczaj nie kończy się to na jednej wizycie. Wiem to z własnego doświadczenia. Wystarczyło, że raz skorzystałem z tej formy rozrywki i już planuję kolejną próbę zmierzenia się z czasem i ukrytymi wewnątrz pokoju zagadkami. Miłośniczką escape roomów jest również Joanna Opiat-Bojarska. W najnowszej powieści pisarki ten rodzaj zabawy stał się ważnym wątkiem fabularnym. Poznańska autorka zaprasza czytelników do świata, w którym granica pomiędzy zabawą a niebezpieczną, śmiertelną grą jest bardzo cienka. ,,Ucieczka’’ – trzynasta książka Joanny Opiat-Bojarskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca 6 czerwca. Jest to czwarta część cyklu z policyjnym duetem Burzyński/Majewski w rolach głównych.

Czwórka znajomych postanawia spędzić popołudnie w jednym z poznańskich escape roomów o dość wyrazistej nazwie: Escape or die. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn wchodzi do pokoju, którego tematyka dotyczy pewnej mrocznej sprawy, mającej miejsce na terenie Egiptu. Pomimo nerwowej atmosfery młodzi ludzie opuszczają tajemnicze pomieszczenie przed upływem wyznaczonego czasu. Tuż jednak po wyjściu z escape roomu grupka przyjaciół zapada się pod ziemię.

Tymczasem Burzyński i Majewski, nieodłączny duet policjantów, zostają wezwani na miejsce wypadku. W porzuconym samochodzie śledczy trafiają na zamrożone zwłoki kobiety ukryte w bagażniku. Okazuje się, że ofiarą brutalnego morderstwa jest jedna z uczestniczek zabawy w escape roomie. Co stało się z pozostałymi członkami ekipy? Czy wśród nich znajduje się sprawca? Jaki związek z tą sprawą mają ludzkie szczątki odkryte na terenie nielegalnej hodowli zwierząt egzotycznych pod Poznaniem? Czy Burzyński i Majewski, zmagając się z problemami prywatnymi, będą w stanie odnaleźć brakujące puzzle, które pomogą im ustalić rzeczywisty przebieg tych mrocznych wydarzeń?

Trzynasta powieść Joanny Opiat-Bojarskiej to kolejna pozycja, na łamach której znajdziemy wiele nawiązań do spraw znanych z otaczającej nas rzeczywistości. Autorka w sposób umiejętny łączy fikcję z elementami prawdziwymi. Pisarka przypomina, m.in. likwidację nielegalnej hodowli dzikich zwierząt, która funkcjonowała od dłuższego czasu w okolicach Śremu. Ponadto w warstwę fabularną został wpleciony wątek dotyczący poszukiwań konwojenta, który przywłaszczył sobie sumę ośmiu milionów złotych czy też sprawa tajemniczej śmierci Polki przebywającej na wakacjach w Egipcie. Tymi wydarzeniami niedawno żył cały kraj i przez kilka tygodni nie znikały one z pierwszych stron gazet.

,,Ucieczka’’ rozpoczyna się od sceny wejścia czwórki znajomych do escape roomu. Czytelnik wspólnie z bohaterami wkracza do tajemniczego pokoju i pozostaje w nim aż do zakończenia powieści. Uczestnicy przed upływem regulaminowego czasu gry opuszczają pomieszczenie pełne zagadek, ale odbiorca książki ma znacznie trudniejsze zadanie, bowiem ilość podejrzanych, niejasne tropy utrudniają powiązanie poszczególnych wątków i złożenie ich w spójną całość. Śledząc bowiem wydarzenia opisane w ,,Ucieczce’’ od początku miałem wrażenie, że znajduję się w jednym z pokoi escape roomu i razem z Burzyńskim i Majewskim staram się dojść do sedna tej sprawy. Po raz kolejny jednak poznańska pisarka przechytrzyła mnie. Nie udało mi się rozszyfrować zakończenia tej zagmatwanej historii. Opiat-Bojarska w swoim stylu podrzuca mylne tropy, umiejętnie manipuluje czytelnikiem, wprawiając go w osłupienie w finalnej części powieści. Wszystkie wątpliwości, wszelkie znaki zapytania zostają logicznie wyjaśnione, ale zupełnie nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. W tym jednak przypadku zaskoczony czytelnik równa się dobrze skonstruowany kryminał.

Początkowo akcja rozwija się dość wolno, ale jest to związane z prowadzonym śledztwem, ze stopniowym zdobywaniem informacji. Wydaje mi się, że tempo wydarzeń zostało dostosowane przez autorkę do rzeczywistego czasu toczących się dochodzeń, tak by uwiarygodnić opisaną w książce historię.

W czwartej części cyklu nie zabrakło również wątków natury obyczajowej. Zarówno Burzyński, jak i Majewski, nie mogą w stu procentach skupić się na śledztwie ze względu na problemy osobiste. Starszy z policjantów nie potrafi porozumieć się z żoną, która zarzuca mu, że przedkłada pracę nad rodzinę. Ponadto dawne przewiny Burzyńskiego stają się przedmiotem szantażu. Majewski i jego partnerka Anita Broll z każdym dniem oddalają się od siebie. Czy różnica wieku w ich przypadku okaże się kluczowa?

,,Ucieczka'' to kolejny bardzo dobry kryminał, który wyszedł spod pióra Joanny Opiat-Bojarskiej. Autorka w toku fabuły nie tylko nawiązuje do znanych z telewizji spraw, ale także porusza kwestie związane z darknetem i nie unika tematów tabu. Wkroczcie do escape roomu, dajcie się ponieść emocjom i spróbujcie wydostać się z tego tajemniczego miejsca! Polecam wszystkim fanom literatury z trupem w tle.


Joanna Opiat-Bojarska
,,Ucieczka''
wyd. Czarna Owca
Premiera: 6 czerwca 2018 roku.
Liczba stron: 405.


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger