października 02, 2018

października 02, 2018

Rachel Abbott - Podejdź bliżej

Rachel Abbott to bez wątpienia jeden z największych fenomenów na rynku wydawniczym. Brytyjka swoje pierwsze książki publikowała na Amazonie. Tam jej powieści z Tomem Douglasem w roli głównej wspięły się na sam szczyt czytelniczej piramidy i w ekspresowym tempie proza Abbott wyszła poza granice Zjednoczonego Królestwa. We wrześniu nakładem wydawnictwa Filia ukazała się w naszym kraju szósta odsłona cyklu zatytułowana ,,Podejdź bliżej''. Warto jednak podkreślić, że książki Abbott nie są tłumaczone zgodnie z porządkiem chronologicznym. Pomimo że wszystkie te części łączy postać Toma Douglasa, to można je czytać w dowolnej kolejności. 


 W parku zostają znalezione niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety. Początkowo Tom Douglas  i ekipa śledczych prowadząca dochodzenie ma trudny orzech do zgryzienia, bowiem wszystko wskazuje na to, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Wyniki autopsji jednak nie pozostawiają złudzeń - ktoś pomógł jej zejść z ziemskiego padołu. W niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi także do zaginięć innych kobiet. Czy coś łączy te tajemnicze zniknięcia? Kto odpowiada za zmanipulowanie niczego nieświadomych kobiet? Czy Tom Douglas, pomimo problemów prywatnych, zdoła rozwiązać tą trudną zagwozdkę?

Najnowszy thriller Rachel Abbott to historia, która tak naprawdę może przydarzyć się każdemu. Brytyjska pisarka na łamach ,,Podejdź bliżej'' wskazuje na manipulację jako jeden z głównych, niszczycielskich czynników, na który narażone są niczego nieświadome ofiary. Sprawca wykorzystuje nieciekawą sytuację młodych kobiet i wciąga je w wir mrocznych wydarzeń. Opis procesu manipulacji został niezwykle szczegółowo i realistycznie przedstawiony przez Abbott. To zdecydowanie element, który wyróżnia tę książkę spośród innych podobnych tematycznie thrillerów psychologicznych.

O ile jednak zmanipulowane kobiety, a zwłaszcza Callie poznajemy dość dokładnie, o tyle czarna strona, będąca spiritus movens tych mrocznych wydarzeń została potraktowana w sposób powierzchowny przez Abbott. Motywy postępowania sprawcy nie do końca przypadły mi do gustu. Autorka w tej powieści wyraźnie skupiła się na emocjach odczuwanych przez zaginione dziewczyny. 

Rozpoczynając lekturę ,,Podejdź bliżej'' musicie uzbroić się w cierpliwość. Powieść bowiem początkowo toczy się w dość wolnym tempie, a poszczególne rozdziały mogą wprowadzić mętlik w waszej głowie. Im bardziej jednak wsiąknięcie w tę fabułę, tym trudniej będzie wam odłożyć książkę na półkę. Mimo pewnej przewidywalności Rachel po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzynią stopniowania napięcia oraz wplatania w fabułę intrygujących zwrotów akcji.

Na kartach powieści oprócz rozbudowanego wątku kryminalnego zostały zarysowane problemy, które dotykają wielu ludzi we współczesnym świecie. Oprócz zjawiska manipulacji pisarka ukazuje również despotyczne relacje w związku, które w efekcie finalnym mogą doprowadzić do tragedii. Każda z jednostek podatna na wpływy innych osób nosi w sobie piętno jakiejś wewnętrznej tragedii i z tego właśnie powodu na bohaterki spada kolejna fala nieszczęścia, która jest motywem przewodnim nowego thrillera psychologicznego Rachel Abbott.

,,Podejdź bliżej'' to kolejna, bardzo dobra powieść autorki bestsellerowego cyklu. Pomimo pewnych elementów, które mogą okazać się rozczarowujące dla fanów mocnych wrażeń, to i tak warto oddać Rachel, że potrafi jak mało kto stworzyć interesującą fabułę, zbudowaną wokół ważnego problemu, a co najważniejsze doskonale radzi sobie z powiązaniem w spójną całość wątków, które z pozoru nic ze sobą nie łączy. Polecam!


Rachel Abbott
,,Podejdź bliżej''
Filia Mroczna Strona
Premiera: 19 września 2018 roku
Liczba stron: 379.
Przeł. Joanna Dziubińska


Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger