września 19, 2018

września 19, 2018

Sarah Hilary - Ciszej niż śmierć

Sarah Hilary należy do tego grona autorów, po których książki sięgam w ciemno. Jej cykl z inspektor Marnie Rome w głównej roli od pierwszego tomu zyskał moje uznanie i z każdą kolejną powieścią z przyjemnością zagłębiam się w wykoncypowaną przez Hilary historię. We wrześniu nakładem wydawnictwa Czwarta Strona pojawiła się w polskim przekładzie czwarta odsłona kryminalnej serii ,,Ciszej niż śmierć''. Czy po trzech udanych powieściach brytyjska pisarka ponownie wspięła się na najwyższy poziom i stworzyła pozycję, która w pełni zadowoli miłośników literatury kryminalnej?


Marnie Rome i Noah Jake wraz z zespołem śledczych próbują rozszyfrować zagadkę tajemniczych morderstw, które wstrząsają ulicami Londynu. Niezidentyfikowany sprawca bez żadnych zahamowań, w sposób niezwykle brutalny atakuje ludzi, którzy w przeszłości mieli problemy z prawem. Policjanci dochodzą do wniosku, że poszukiwany pragnie wymierzyć sprawiedliwość na swój ,,chory'' sposób. Równocześnie Marnie Rome musi zmierzyć się z traumatycznymi wspomnieniami z przeszłości. W jej rodzinnym domu, w którym przed sześcioma laty stracili życie rodzice kobiety, dochodzi do napaści na obecnych lokatorów. W wyniku tego bulwersującego ataku oprócz ran odniesionych przez najemców, z domu znika tajemnicze pudełko, w którym Marnie przechowywała swoje pamiątki. Czy te sprawy są ze sobą w jakiś sposób powiązane? Jaką rolę w tej rozgrywce odegra postać Marnie? 

Najnowsza powieść Sarah Hilary potwierdza, że autorka należy do kryminalnej pierwszej ligi. W ,,Ciszej niż śmierć'' pisarka wprowadza czytelnika do świata, w którym brak autorytetów, podążanie za tym co modne i koszmary przeszłości mają wpływ na zachowanie poszczególnych bohaterów. W Londynie, w mieście, w którym codziennie dochodzi do wielu czynów natury kryminalnej, coraz większą rolę w tym procederze zaczynają odgrywać nastolatkowie. Młodzi ludzie nie potrafią odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości i często z własnej woli wstępują w szeregi zorganizowanej grupy. Hilary przedstawia obraz zaburzonych relacji pomiędzy nastolatkami a ich rodzicami. Jest to niezwykle sugestywny i przerażający opis. Wydarzenia przedstawione w książce są co prawda fikcją literacką, ale warto sobie uzmysłowić, że Hilary czerpie inspiracje z codziennego życia, a przykład młodych ludzi, uwikłanych w konflikt z prawem jest jak najbardziej realnym problemem.

W ,,Ciszej niż śmierć'' mamy do czynienia nie tylko z misternie skrojoną zagadką kryminalną, ale także z powieścią obyczajową z elementami psychologii. Główni bohaterowie, pomimo problemów osobistych, muszą zmierzyć się z tajemniczym napastnikiem, który wyprzedza ich na każdym kroku. Marnie Rome po raz kolejny jest zmuszona spojrzeć w przeszłość. Spotkanie z przyrodnim bratem, który przed laty zamordował jej rodziców, sprawia, że mroczne wspomnienia wracają i ponownie kobieta próbuje poznać motywy, jakie kierowały Stephenem w momencie dokonania tej makabrycznej zbrodni. Relacja Marnie i jej przyrodniego brata jest owiana pewną tajemnicą, licznymi niedomówieniami i jakąś dziwną energią, która sprawia, że nie mogą się od siebie odseparować, zapomnieć o swoim istnieniu. Przed trudnym wyborem w tej części cyklu stanie także Noah, partner inspektor Rome. Policjant próbuje pomóc bratu, który wpadł w sidła mafii. Chłopak chce porzucić swój dotychczasowy styl życia i  pragnie stać się porządnym obywatelem. Niestety nie będzie mu łatwo przejść na jasną stronę mocy. Jakie kroki podejmie Noah, by uratować z opresji Sola?

Najnowsza książka Sarah Hilary to powieść ukazująca mroczną stronę życia. Pisarka nie tylko skupia się na wątkach kryminalnych, ale także zwraca uwagę na międzyludzkie relacje i zagubienie młodych ludzi w szybko zmieniającym się świecie. Wielowątkowa historia, mnogość tropów, które z pozoru nie łączą się ze sobą, to największe atuty wykoncypowanej przez pisarkę fabuły. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Sarah Hilary, to możecie rozpocząć przygodę z jej kryminałami od ,,Ciszej niż śmierć''. Warto jednak zachować porządek chronologiczny i sięgnąć po trzy wcześniejsze powieści brytyjskiej pisarki. Uwierzcie mi, że książki Hilary pochłoną was, oczarują i będziecie z niecierpliwością czekać na więcej!

Sarah Hilary
,,Ciszej niż śmierć''
wyd. Czwarta Strona
tłum. Agnieszka Brodzik
Premiera: 5 września 2018 roku
Liczba stron: 499.


 
Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger