września 17, 2018

września 17, 2018

Max Czornyj - Najszczęśliwsza

Max Czornyj zadebiutował w mistrzowskim stylu. Pochodzący z Lublina autor rozpoczął swoją pisarską przygodę od powieści kryminalnych skupionych wokół postaci komisarza Eryka Deryły. ,,Grzech'' i ,,Ofiara'' to pierwsze dwie części mocnego, brutalnego cyklu, w którym pisarz nie unika trudnych tematów i  niemal na każdym kroku epatuje złem. W październiku nakładem wydawnictwa Filia ukaże się trzecia, finalna odsłona tej serii - ,,Pokuta''. Tymczasem we wrześniu na półkach księgarskich pojawiła się nowa powieść Czornyja - tematyką i stylistyką odbiegająca od lubelskiej serii. ,,Najszczęśliwsza'' to przykład powieści, która nawiązuje do bogatego nurtu domestic noir. Czy Czornyj po udanym debiucie sprawdził się również jako twórca thrillera psychologicznego?

Dawid Kaster jest utalentowanym, cieszącym się uznaniem i renomą malarzem. Mężczyzna nie może narzekać na swój los. Od lat realizuje swoją pasję i żyje u boku ukochanej żony Ilony. Pewnego dnia, w trakcie wernisażu, dochodzi do tragedii. Ukochana Dawida zostaje w brutalny sposób zamordowana. Tuż przed śmiercią kobieta oznajmia mężowi, że jest w ciąży. Po stracie Ilony Kaster pogrąża się w rozpaczy. Rezygnuje z malowania obrazów i zamyka się w czterech ścianach swojego domu. Z czasem udaje mu się osiągnąć równowagę psychiczną i na nowo zaczyna układać sobie życie. Dawid zakochuje się z wzajemnością w Magdzie i wydaje się, że wszystko w jego życiu zmierza we właściwym kierunku. Przeszłość nie pozwala jednak o sobie zapomnieć. Pewnego popołudnia Kaster znajduje pod drzwiami tajemniczy list, którego nadawcą jest jego... zmarła żona. Czy to możliwe, że Ilona jednak żyje? A może morderca próbuje o sobie przypomnieć? Kaster musi zmierzyć się z prawdą, która okaże się bolesna i trudna do zrozumienia.

Thrillery psychologiczne mają to do siebie, że albo chwytają za gardło i nie można się od nich oderwać albo wręcz przeciwnie - są schematyczne i nie wzbudzają większych emocji. ,,Najszczęśliwsza'' Maxa Czornyja należy z pewnością do tej pierwszej grupy. Od początku autor stara się wzbudzić ciekawość poprzez dwutorowe poprowadzenie narracji. Akcja powieści toczy się w dynamicznym tempie. Do końca trudno rozszyfrować, kto w tej mrocznej historii pociąga za sznurki. Wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie, tajemnica goni tajemnicę, a czytelnik pragnie jak najszybciej znaleźć odpowiedź na pytanie, o co w tym wszystkim chodzi. ,,Najszczęśliwsza'' to bez wątpienia powieść, którą można uznać za przykład page turner - książki wciągającej, nieodkładalnej.

Czornyj w swojej najnowszej powieści wykreował kilka ciekawych portretów psychologicznych. Najbardziej wyrazistą postacią jest oczywiście Dawid Kaster, ale warto także skupić uwagę na pewnej kobiecie, której historia wyłania się z fragmentów ,,Najszczęśliwszej''. Ta osoba, jak się później okazało, odgrywa kluczową rolę w tej zakręconej i dość nieprawdopodobnej historii. 

O jakości udanego thrillera psychologicznego świadczy jego zakończenie, czyli takie połączenie wszystkich niewiadomych, mające na celu wywołać wstrząs w czytelniczej świadomości. Czornyj poradził sobie po mistrzowsku z tym elementem fabularnym. Finalna odsłona ,,Najszczęśliwszej'' nie tylko zaskakuje, ale także pozostawia odbiorcę z wieloma kwestiami do przemyślenia. W prologu autor wskazał na szereg czynników, które złożyły się na powstanie ,,Najszczęśliwszej''. Dzięki uniwersalnemu przesłaniu thriller ten z pewnością jeszcze przed dłuższy czas będzie wzbudzał emocje.

Max Czornyj po bardzo udanym debiucie postanowił zaskoczyć swoich fanów i stworzył thriller, który nie przypomina jego wcześniejszego dorobku. ,,Najszczęśliwsza'', pomimo że różni się od ,,Grzechu'' i ,,Ofiary'' pod względem gatunkowym i stylistycznym, nie odbiega od nich poziomem. To historia wstrząsająca, okrutna i w pewnym sensie także autentyczna. Epilog uwydatnia nam, że w dzisiejszych czasach każdy może podzielić los Dawida Kastera. Polecam!


,,Najszczęśliwsza''
Max Czornyj
wyd. Filia
Premiera: 5 września 2018 roku
Liczba stron: 386.

Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger