września 01, 2018

września 01, 2018

Kathrin Lange - 40 godzin

Wydarzenia z 11 września 2001 roku zupełnie zmieniły oblicze współczesnego świata. Zamachy terrorystyczne stały się znakiem naszych czasów. Fanatycy religijni dokonują samozagłady, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę postępują wbrew temu, co można wyczytać w ich świętych księgach. Człowiek żyjący w XXI wieku nie może nigdzie czuć się bezpiecznie. W każdej chwili przecież ktoś może uruchomić specjalny przycisk, dokonując rzezi wielu niewinnych ludzi. W literaturze sensacyjnej autorzy co jakiś czas odwołują się do zjawisk, które nie tylko są tematem filmów akcji, ale także są odbiciem naszej rzeczywistości. Obraz fanatycznego mordercy postanowiła wykorzystać w swojej powieści Kathrin Lange. ,,40 godzin'' to pierwsza odsłona mrocznego thrillera, w którym główną rolę odgrywa specyficzny protagonista - Faris Iskander.W berlińskim metrze dochodzi do zamachu terrorystycznego. Sprawca tuż przed zdetonowaniem ładunku wybuchowego powiadamia telefonicznie o swoich planach Farisa Iskandera - tymczasowo zawieszonego w obowiązkach policjanta wchodzącego w skład specjalnej grupy do walki z przestępstwami na tle religijnym. Co ciekawe Faris jest muzułmaninem pochodzenia arabskiego. Mężczyzna w dalszym ciągu walczy z demonami przeszłości. Przed kilkoma miesiącami nie udało mu się powstrzymać zamachowca, który pozbawił życia wielu istot ludzkich w berlińskim muzeum. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że domniemany sprawca tamtej zagłady żyje i ma zamiar dokonać kolejnych przerażających czynów. Iskander otrzymuje tajemniczy film, na którym widnieje ukrzyżowany człowiek. Od tego momentu główny bohater ma 40 godzin na dotarcie do tej tajemniczej postaci. W przeciwnym razie Berlinem mogą wstrząsnąć kolejne wybuchy. Zagrożeni są zwłaszcza uczestnicy Ekumenicznych Dni Kościoła, którzy licznie przybyli do stolicy Niemiec, by wspólnie z innymi oddać cześć Stwórcy. Czy zamachowiec działa z pobudek religijnych? Dlaczego wybrał Iskandera do roli gońca w tej makabrycznej grze?

Kathrin Lange rozpoczyna ,,40 godzin'' od niezwykle mocnego uderzenia. Już na początku dochodzi bowiem do zamachu. W dalszej części książki akcja nie toczy się już jednak w tak zawrotnym tempie, ale w przypadku tej powieści nie jest to wada. W trakcie poszukiwań mordercy poznajemy głównego bohatera serii Farisa Iskandera. Jest to postać o tajemniczej aurze, zmagająca się z traumatyczną przeszłością. Mężczyzna za wszelką cenę pragnie ująć sprawcę, by nie doszło do jeszcze większej tragedii. Jego charakterystyczny wygląd stanowi pewien problem dla niektórych mieszkańców. Mający arabskie korzenie policjant często jest atakowany i musi przeciwstawić się  oskarżeniom o wspieranie terroryzmu.

Thriller autorstwa Kathrin Lange od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu. Miałem problem z oderwaniem się od fabuły ,,40 godzin'' nawet na chwilę. Najważniejszym aspektem w przypadku tej powieści nie jest jednak dla mnie forma czy ten rodzaj napięcia charakterystyczny dla tego typu pozycji, który sprawia, że czytelnik pochłania kolejne strony. Niemiecka pisarka między wierszami stawia wiele trudnych pytań i pozostawia nas z wieloma ważnymi kwestiami do przemyślenia. Nie tylko są one związane z motywami ideologicznymi domniemanych terrorystów, ale także dotyczą społecznego postrzegania innych osób, oceniania kogoś na podstawie fizjonomii czy wyznawanej religii.

Zakończenie tego thrillera jest zaskakujące. Co prawda nie do końca przekonały mnie argumenty sprawcy, które kierowały nim przy dokonywaniu tych zbrodni, ale być może jest to celowy zabieg autorki, by dobitniej uzmysłowić odbiorcy, że ma do czynienia z jednostką o całkowicie spaczonym podejściu do świata.

Jeśli lubicie książki, które pomimo fikcyjnej fabuły nawiązują w jakiś sposób do otaczającej nas rzeczywistości, to pierwsza odsłona serii z Farisem Iskanderem powinna wam przypaść do gustu. Czytając ,,40 godzin'' miałem wrażenie, że śledzę kolejną część filmowego hitu ,,Szklana Pułapka''. Do dzisiaj często wracam do przygód Johna McClane'a. Teraz dla mnie takim książkowym Brucem Willisem jest Faris. Na półce już czeka w kolejce druga odsłona tej mrocznej serii - ,,Detonator''. Liczę na to, że Kathrin Lange po raz kolejny zapewni mi rozrywkę na wysokim poziomie. Polecam!


Kathrin Lange
,,40 godzin''
wyd. Media Rodzina
tłum. Anna i Miłosz Urbanowie
Premiera: 27 września 2017 roku
Liczba stron: 451.


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Media Rodzina za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger