sierpnia 08, 2018

sierpnia 08, 2018

Rachel Caine - Żona mordercy

Zastanawialiście się kiedyś, jakie uczucia towarzyszą rodzinom, które z dnia na dzień poznają mroczną stronę osobowości najbliższej osoby? W wielu przypadkach ich z pozoru poukładany świat staje się iluzją i rozpoczyna się proces próby przetrwania w nowej rzeczywistości. Rodziny nie tylko muszą zmierzyć się z zatrważającą prawdą, ale także z oskarżeniami płynącymi ze strony otoczenia. Z takim właśnie problemem przyszło walczyć głównej bohaterce powieści Rachel Caine ,,Żona mordercy''. Thriller psychologiczny ukazał się w naszym kraju w czerwcu nakładem wydawnictwa Filia. Jest to pierwsza część cyklu Stillhouse Lake.


Gina Royal (właściwie Gwen Proctor) jest szczęśliwą żoną i matką dwójki dzieci. Pewnego dnia jej życie zamienia się w piekło. Niczego nieświadoma kobieta powraca do domu i jest świadkiem dziwnych wydarzeń, które rozgrywają się wokół jej czterech ścian. Kobieta z wnętrza swojego auta spostrzega, że jej garaż został niemal całkowicie zniszczony przez uderzenie innego samochodu. Okazuje się, że pomieszczenie, w którym mąż Giny urządził sobie swój prywatny warsztat, skrywa mroczną tajemnicę. Mel, idealny ojciec, czuły współmałżonek, w garażu mordował niewinne, młode dziewczyny, a ciało jego ostatniej ofiary w dalszym ciągu znajduje się w środku miejsca zbrodni. Zrozpaczona Gina nie jest w stanie pojąć koszmaru, w którym odgrywa jedną z głównych ról. Na domiar złego stróże prawa podejrzewają, że wiedziała o czynach Mela i oskarżają ją o udział w tej morderczej machinie. Pomimo wyroku uniewinniającego Gina wraz z dwójką dzieci co jakiś czas musi zmieniać miejsce zamieszkania, a także swoją tożsamość. Nienawiść ze strony społeczeństwa sprawia, że kobieta podejmuje ryzykowną grę, by ochronić siebie i swoich bliskich przed ludźmi pragnącymi zemścić się na nich za zbrodnie popełnione przez Mela. Tymczasem w małym miasteczku Norton, które staje się azylem dla Giny, policja odkrywa zwłoki młodych kobiet. Ciała wyłowione z jeziora Stillhouse Lake na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do ofiar, które straciły życie z rąk Mela. Czy Gina może czuć się bezpieczna w Norton? Czy miejscowe społeczeństwo pozna jej prawdziwą tożsamość? Kto jest autorem morderstw, nawiązujących wyraźnie do czynów odsiadującego wyrok Mela?

,,Żona mordercy'' to jeden z wielu thrillerów, utrzymanych w konwencji mrocznej tajemnicy i napisany w formie pierwszoosobowej. Historię życia Giny, która po feralnych wydarzeniach stała się Gwen, poznajemy z jej własnej perspektywy. Pierwsze dwieście stron powieści Rachel Caine można uznać bardziej za powieść obyczajową z elementami thrillera. Główna bohaterka w sposób emocjonalny nawiązuje do wydarzeń sprzed ujawnienia czynów Mela oraz opowiada o sytuacji swojej rodziny tuż po odkryciu mrocznej sfery mężczyzny. Z opisów, które wyłaniają się stopniowo wydaje się, że Gina popada w paranoję, dostrzegając niemal na każdym kroku w otaczającej rzeczywistości niebezpieczeństwo, czyhające na jej dorastające dzieci. Pomimo że jej zachowanie, ciągłe rozterki, użalanie się nad swoim losem może męczyć czytelnika, to w toku dalszej fabuły jej stan ducha, strach przed atakami innych można zrozumieć i wykreowanie takiej postaci jest jak najbardziej uzasadnione.

Pierwsza część cyklu autorstwa Rachel Caine to nie tylko powieść z dreszczykiem w tle, ale także książka, po przeczytaniu której odbiorca powinien zastanowić się nad kwestią oceniania innych na podstawie nieuzasadnionych faktów, powtarzanych opinii. Starcie Giny z przerażającą falą hejtu internetowego staje się w pewnym sensie przysłowiową walką z wiatrakami. Internet, nowe technologie, media społecznościowe są pożywką dla ludzi, którzy z nie do końca jasnych powodów pragną zniszczyć niewinnych ludzi. Dla nich rodzina Mela jest w takim samym stopniu odpowiedzialna za jego czyny, stąd też w sieci pojawiają się liczne komentarze nawołujące do zemsty na Ginie i jej latoroślach.

Akcja powieści początkowo toczy się w dość wolnym tempie. Powracanie do tych samych kwestii może nieco irytować, ale warto przetrwać kilka niezbyt ciekawych fragmentów, ponieważ wówczas czeka na czytelnika prawdziwa gratka! Od chwili odkrycia tajemniczych morderstw w Norton trudno od książki oderwać się. Kolejne wydarzenia śledzimy z zapartym tchem, a finał jest wisienką na torcie. Muszę jednak przyznać, że nie lubię takich otwartych zakończeń. Nie pozostaje mi jednak nic innego, jak tylko poczekać z niecierpliwością na dalszą część zmagań Giny. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się już na półkach księgarskich kontynuacja cyklu. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ta pozycja zagości także w naszym kraju.

,,Żona mordercy'' nie jest może powieścią, która zadowoli miłośników gatunku lubujących się w mocnych thrillerach, ale z pewnością warto zapoznać się z tą książką. Interesujące zwroty akcji, opis przeżyć bohaterów zmagających się z traumą przeszłości i atmosfera nieustannego zagrożenia - to wszystko znajdziecie w toku lektury powieści Rachel Caine.


Rachel Caine
,,Żona mordercy''
wyd. Filia
tłum. Kinga Markiewicz
Premiera: 20 czerwca 2018 roku
Liczba stron: 395.


Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger