sierpnia 25, 2018

sierpnia 25, 2018

Ann Cleeves - Czerń kruka

Wydawnictwo Czwarta Strona po raz kolejny mnie zaskoczyło, decydując się na wznowienie serii szetlandzkiej autorstwa Ann Cleeves. Przed laty w Polsce ukazały się zaledwie dwa tomy tego klimatycznego cyklu i wydawało się, że na kolejne tłumaczenia nie ma co liczyć. A tymczasem poznańskie wydawnictwo planuje już wydanie kolejnych książek z detektywem Jimmym Perezem w roli głównej. Po przeczytaniu tomu otwierającego cykl powieściowy Ann Cleeves już przebieram nogami na premierę następnej odsłony wydarzeń rozgrywających się na Szetlandach.


Tuż po nowym roku mieszkańcy Szetlandów muszą zmierzyć się nie tylko z mroźną aurą, ale także z tragicznym wydarzeniem, które ma miejsce w ich, wydawałoby się bezpiecznej, przestrzeni. O świcie Fran Hunter znajduje na polanie zwłoki 17-letniej Catherine Ross. Nad ciałem unosi się stado kruków... O morderstwo pięknej nastolatki lokalna społeczność podejrzewa mieszkającego w pobliżu dziwaka Magnusa Taita. Przed kilkoma laty samotnie żyjący mężczyzna był podejrzany o zaginięcie innej dziewczynki Catriony. Sprawę tajemniczej śmierci Catherine próbuje rozwiązać detektyw Jimmy Perez, któremu pomagają bardziej doświadczeni w sprawach morderstw policjanci ze Szkocji. Kto zabił młodą dziewczynę? Czy śmierć Catherine ma coś wspólnego ze zniknięciem Catriony? 

,,Czerń kruka'' otwiera serię szetlandzką, w której główne skrzypce będzie grał detektyw Jimmy Perez. Postać niezwykle charyzmatyczna, empatyczna i w stu procentach zaangażowana w swoje obowiązki. Pomimo niewielkiego doświadczenia w tego typu sprawach Perez po nitce do kłębka dochodzi do zaskakującej i trudnej do zrozumienia prawdy. Detektyw ma przed sobą wyboistą drogę ze względu na swoje pochodzenie. Mieszkańcy niechętnie dzielą się informacjami z przybyszami, osobami niezwiązanymi z wyspą od urodzenia. Perez musi zatem poradzić sobie z ludzką nieufnością, spróbować rozszyfrować skrywane przez nich tajemnice, ale także zmierzyć się z własną przeszłością, która nie była usłana różami. Wykoncypowany przez Cleeves protagonista ma ogromny potencjał i jestem niezmiernie ciekawy, jak potoczą się jego dalsze losy.

Od niemal początku fabuła zarysowanej powieści intryguje. Wiąże się to przede wszystkim z klimatem, w jaki zostały wplecione wydarzenia. Cleeves niczym najlepszy malarz, zdolny portrecista oddaje aurę tej tajemniczej krainy. Ziemia pokryta grubą warstwą śniegu, mróz uderzający na człowieka z każdej strony i unoszące się nad głowami kruki - krajobrazy opisane przez brytyjską pisarkę powodują, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od tak przedstawionej powieści.

Autorka skupiła się także na szczegółach dotyczących charakterystycznych cech danej postaci. Niemal każda z osób występująca w tym klimatycznej kryminale skrywa jakąś tajemnicę. W moim odczuciu ten zabieg nie do końca przyniósł spodziewany efekt. Z fabuły ,,Czerni kruka'' po pewnym czasie można domyślić się, kto odpowiada za śmierć Catherine. Nie przeszkadza to jednak we wgłębianiu się w dalszą część tej mrocznej historii.

Powieść Ann Cleeves wyciąga na światło dzienne wiele ludzkich przywar. Mieszkańcy wyspy są od początku przekonani, że to Magnus Tait jest poszukiwanym katem. Nie mając praktycznie żadnych dowodów przeciwko starszemu mężczyźnie, rozpoczynają nagonkę, której celem jest doprowadzenie Taita przed oblicze sprawiedliwości. Wyjątkowe w trakcie lektury są fragmenty poświęcone żyjącemu samotnie Magnusowi. Jego dziwne zachowanie, wspomnienia z przeszłości i fascynacja postacią Catheriny mogą jednak okazać się kluczowe w tej zagmatwanej sprawie. Czy traumatyczne przeżycia sprawiły, że Tait zamienił się w potwora?

,,Czerń kruka'' to bez wątpienia jeden z najlepszych kryminałów, po który udało mi się sięgnąć w ostatnim czasie. To niezwykle klimatyczna historia, z intrygującymi protagonistami, żyjącymi pośród mrocznych wrzosowisk i skrywającymi w swoim wnętrzu wiele tajemnic. To taki klasyczny kryminał w dobrym tego słowa znaczeniu. Czekam z niecierpliwością na kontynuację szetlandzkiej serii! 

Ann Cleeves
,,Czerń kruka''
wydawnictwo Czwarta Strona
tłum. Sławomir Kędzierski
Premiera: 22 sierpnia 2018 roku.
Liczba stron: 415.


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger