lipca 18, 2018

lipca 18, 2018

Piotr Bojarski - Pokuszenie

Piotr Bojarski z racji wykształcenia w swoich książkach często odwołuje się do wydarzeń historycznych. Autor umiejętnie łączy elementy fikcyjne z prawdziwymi. W lipcu nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się druga powieść poznańskiego pisarza z Bogdanem Popiołkiem w roli głównej. ,,Pokuszenie’’ to moje premierowe spotkanie z twórczością autora. Nie miałem przyjemności zapoznać się z ,,Biegaczem’’, ale moim zdaniem nieznajomość pierwszego tomu nie wpływa na odbiór zarysowanej przez Bojarskiego fabuły. Czy po przeczytaniu ,,Pokuszenia’’ zdecyduje się na kolejną przygodę z Bogdanem Popiołkiem? 
 
 
Dla Bogdana Popiołka, nauczyciela historii, rozpoczyna się okres wakacyjnej beztroski. Plany urlopowe mężczyzny spaliły na panewce, dlatego też niemal od razu przystaje na propozycję kolegi z pracy Marka Cichonia. Znajomy zaprasza go na kilka dni do swojego rodzinnego domu – do Wschowy. W tym niewielkim mieście położonym między Lesznem a Głogowem mężczyźni zamierzają spędzić przyjemnie czas, podziwiając uroki okolicznego krajobrazu, odwiedzając liczne zabytki i delektując się smakiem lokalnego piwa. Niestety ten błogi nastrój skończy się już na samym początku pobytu. We Wschowie w tajemniczych okolicznościach umiera znany i ceniony były kustosz muzealny. Okazuje się, że Julian Zamiejski, który w ostatnim czasie borykał się z problemem alkoholowym, został zamordowany. Wkrótce w pobliżu Wschowy zostaje odnalezione kolejne ciało. Bogdan Popiołek i jego kolega, chcąc nie chcąc, znajdują się w samym centrum wydarzeń i na własną rękę próbują znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Czy te dwa morderstwa coś łączy? Jakie niebezpieczeństwa czekają na zbyt dociekliwych belfrów?

Przed przystąpieniem do lektury ,,Pokuszenia’’ miałem nadzieję na coś zaskakującego. Liczyłem na to, że Bojarski umiejętnie połączy w toku fabuły wykoncypowaną intrygę kryminalną z elementami historycznymi. Odwołanie się do przeszłości, fragmenty poświęcone dawnym czasom zostały przedstawione w sposób wiarygodny i w moim odczuciu spełniły swoją rolę. Nawet jeśli nie wszystkie fakty ukazane w powieści są zgodne z prawdą, to czytając książkę poznańskiego pisarza miałem wrażenie, że opisane wydarzenia miały miejsce w rzeczywistości. Bojarski w sposób przekonujący nawiązuje do czasów historycznych i można tę umiejętność odkryć w toku przerzucania kolejnych stron ,,Pokuszenia’’. Niestety nie do końca mój głód czytelniczy zaspokoiła wymyślona zagadka kryminalna. Intryga jest co prawda spójna i w finalnej części powieści wszelkie wątpliwości zostają logicznie wyjaśnione, ale jednak trochę przeszkadzał mi nieprawdopodobny zbieg okoliczności i mało wiarygodne postępowanie bohaterów.

Bogdan Popiołek i Marek Cichoń przez przypadek (jeśli chodzi o Popiołka to raczej na własne życzenie) dają się wciągnąć w zagwozdkę kryminalną, która w każdej chwili może skończyć się dla nich tragicznie. Mężczyźni prowadzą dochodzenie według swoich zasad, a dość nieoczekiwanie mieszkańcy Wschowy udzielają im odpowiedzi na pytania i nie dziwi ich zainteresowanie przyjezdnych tymi tajemniczymi sprawami. Otwartość społeczeństwa w tej kwestii wydaje się przesadzona. W mniejszych miejscowościach ludzie raczej podchodzą z dystansem do ,,obcych’’ i niezbyt chętnie dzielą się z nimi jakimiś informacjami. Nie spodobał mi się również wątek wprowadzający postać lokalnego mafioso. Niespodziewanie staje on na drodze Popiołka i Cichonia, zmuszając ich groźbami do współpracy. Jak na tak niewielką miejscowość, to mamy tutaj do czynienia nie tylko z brutalnymi morderstwami, ale także z przedstawicielami światka przestępczego… Zdaję sobie sprawę, że te elementy fikcyjne zostały wprowadzone po to, by zaciekawić czytelnika i urozmaicić warstwę fabularną, ale może lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się na rozwinięciu jakichś ciekawych wątków historycznych?

Ze względu na ekspresowe tempo akcji, częste zwroty wydarzeń książkę czyta się bardzo szybko, ale nie jest to pozycja, której nie można choćby na chwilę odłożyć. Od czasu do czasu odczuwałem pewien rodzaj znużenia i musiałem na jakiś czas przerwać lekturę.

Pomimo jednak tych kilku uwag, w przyszłości zapewne sięgnę po kolejną powieść napisaną przez Piotra Bojarskiego. Miłośników kryminałów zachęcam do zapoznania się z książką, by wyrobić sobie własne zdanie odnośnie tej pozycji. ,,Pokuszenie'' to książka obowiązkowa dla mieszkańców Wschowy, których powinna rozpierać duma, że ich mała ojczyzna została w tak szczegółowy sposób przedstawiona przez krajana. Drugą część cyklu można uznać za rozbudowany przewodnik – wizytówkę, mającą zachęcić innych do odwiedzenia Wschowy.
 

Piotr Bojarski
,,Pokuszenie''
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 4 lipca 2018 roku
Liczba stron: 388.
 
 
 
 
 
 

Dziękuję bardzo wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger