marca 05, 2018

marca 05, 2018

Recenzja - ,,Zanim zawisły psy'' - Jens Henrik Jensen


Działania wojenne wpływają negatywnie nie tylko na psychikę cywilów, ale także na żołnierzy, którzy z różnych pobudek uczestniczą w tych krwawych wydarzeniach. Bliskie spotkanie ze śmiercią, czyhające z każdej strony niebezpieczeństwo potrafią złamać nawet najbardziej odporną osobę. We współczesnym świecie weterani wojenni często zmagają się z zespołem napięcia pourazowego. Ten problem został poruszony przez Jensa Henrika Jensena w pierwszej części trylogii kryminalnej ,,Zanim zawisły psy’’ – cyklu z byłym komandosem Nielsem Oxenem.
Głównym bohaterem powieści jest Niels Oxen – były komandos, bohater wojenny, wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi na polu walki. Pomimo ogólnego szacunku i licznych nagród Niels nie potrafi poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami, związanymi z jego aktywnością wojenną. Powracające we śnie obrazy sprawiają, że Oxen zrywa kontakty ze swoją rodziną, z przyjaciółmi, rezygnuje z pomocy psychologicznej i postanawia odseparować się od reszty społeczeństwa. W towarzystwie swojego psa – Mr White’a były komandos ucieka z miasta i przenosi się w okolice północnej Jutlandii. Na zalesionym obszarze Niels próbuje okiełznać pożerające go od wewnątrz demony i pragnie osiągnąć stan równowagi psychicznej. Niestety nasz bohater jest świadkiem wydarzeń, które w sposób znaczący wpłyną na  dalszą jego egzystencję. Podczas zwiedzania terenów kompleksu Rold Skov były komandos udaje się w okolice legendarnego zamku Norlun. Tam trafia na zwłoki powieszonego psa i leżące w jego pobliżu ciało niezidentyfikowanego mężczyzny. Okazuje się, że po kilku dniach od tego wydarzenia w niewyjaśnionych okolicznościach umiera były dyplomata, filantrop, polityk niezwykle ceniony i cieszący się dobrą opinią – Hans-Otton Corfitzen. Obecność Oxena na miejscu zbrodni sprawia, że żołnierz zostaje wplątany w zagmatwaną intrygę kryminalną. Niels wspólnie z agentką wywiadu Margrethe Franck starają się rozwikłać tajemniczą serię morderstw, w którą mogą być zamieszani ludzie pełniący najwyższe funkcje w państwie. Do czego doprowadzi to śledztwo? Jaką rolę odgrywa w tej sprawie wywiad? Czy walczący ze swoimi problemami Oxen może komukolwiek zaufać?


Jens Henrik Jensen stworzył niezwykle poruszającą opowieść o człowieku, który po latach spędzonych na polu walki, wraca do szarej rzeczywistości i nie jest w stanie uporać się z koszmarami przeszłości. Duński pisarz na łamach powieści opisuje przyczyny i skutki zespołu napięcia pourazowego (PTSD) na podstawie zachowania głównego bohatera. Niels Oxen, pomimo że dowiadujemy się o nim wielu rzeczy, do końca pozostanie człowiekiem zagadką.


Drugą ważną kwestią poruszoną przez pisarza jest wpływ władzy na życie jednostki. Do czego zdolni są ludzie, połączeni ze sobą pewnym układem wpływów? Czy zdany tylko na siebie człowiek jest w stanie pokonać stworzoną machinę? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w pierwszym tomie trylogii kryminalnej ,,Zanim zawisły psy’’.


Powieść Jensa Henrika Jensena nie jest jednoznaczna pod względem gatunkowym. W książce bez trudu można odnaleźć elementy charakterystyczne dla kryminału, powieści sensacyjnej czy thrillera politycznego. Taka wieloznaczność dodaje książce pewnego uroku i sprawia, że czytelnik chce jak najszybciej poznać szczegóły tej tajemniczej sprawy. Akcja ,,Zanim zawisły psy’’ po nieco spokojnym początku nagle niesamowicie przyspiesza. Kolejne elementy układanki łączą się ze sobą, tworząc spójną całość. Na uwagę zasługuje także przywiązanie autora do szczegółu. Jensen nie skupia się tylko na wydarzeniach dynamicznych, ale także ważne są dla niego miejsca, które odwiedzamy razem z Oxenem. Literacki opis świata przedstawionego zachęca do wybrania się w okolice północnej Jutlandii.


,,Zanim zawisły psy’’ to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jensa Henrika Jensena. Pierwsze, ale zapewne nie ostatnie. Pisarz stworzył niezwykle ciekawą historię kryminalną, z tajemniczym bohaterem w tle oraz skomplikowanymi relacjami w świecie pełnym niedomówień i nierównej walki jednostki z krwiożerczym systemem . Zachęcam do zapoznania się z tą trzymającą w napięciu książką.Dziękuję Wydawnictwu Editio Black za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
W celu zakupu książki zapraszam na stronę editio.pl - Zanim zawisły psyBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger