marca 31, 2018

marca 31, 2018

Kwietniowe zapowiedzi wydawnicze

W kwietniu czeka na nas wysyp ciekawych premier... Zwłaszcza na polskim poletku będzie się naprawdę dużo działo.

Początkowo starałem się wyselekcjonować dziesięć tytułów spośród premier kwietniowych, na które zwróciłem uwagę. Zadanie to jednak mnie przerosło i ostatecznie wybrałem dla was (i dla siebie :)) 14 interesujących pozycji. Oczywiście jest to tylko moja subiektywna opinia. Pozostałe książki, które ukażą się w czwartym miesiącu roku również mogą okazać się bardzo udanymi kryminałami/thrillerami.


1. ,,Koszmary zasną ostatnie'' - Robert Małecki. Trzecia część cyklu toruńskiego z Markiem Benerem w roli głównej, wyd. Czwarta Strona, premiera 18.04.2018 roku.
Mroźny luty 2017 roku. Podczas śnieżnej zawieruchy Marek Bener rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu i chorującego na depresję Jana Stemperskiego. Mężczyzna zapewne targnął się na życie, dlatego dziennikarz zamierza szybko odnaleźć jego zwłoki i rozbroić własną, wciąż tykającą bombę problemów. Parę miesięcy wcześniej dostał zdjęcie, które zrujnowało go psychicznie, a teraz trzyma w rękach kolejne. Owładnięty strachem i sparaliżowany niemocą powinien stanąć do walki, której stawką będzie prawda o losie jego zaginionej żony. Ale Bener sam już nie wie, czy – w obliczu nowych faktów – woli poznać tę prawdę, czy śnić wciąż na nowo te same koszmary…

źródło opisu i okładki:http://czwartastrona.pl/koszmary-zasna-ostatnie/


2. ,,Nora'' - Katarzyna Puzynska. Dziewiąta część cyklu o policjantach z komisariatu w Lipowie, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 17.04.2018 roku.
Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę, zanim zginie ktoś jeszcze?


źródło opisu i okładki: http://www.proszynski.pl/Nora-p-35574-.html


3. ,,Ofiara'' - Max Czornyj, druga część przygód komisarza Eryka Deryły, wyd. Filia, premiera 04.04.2018 roku.
Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława.
Nie na długo.
W mieście prawdopodobnie pojawił się naśladowca. Równie przebiegły i sadystyczny.
Nikt nie chce dopuścić do siebie myśli, że zabójca pozostał na wolności.

Porwana zostaje kolejna kobieta. Sprawca najwyraźniej chce wciągnąć do swojej upiornej rozgrywki Eryka Deryłę. Impulsywny komisarz nie waha się podjąć wyzwania. Jednocześnie musi jednak zadbać o bezpieczeństwo własnej rodziny. I to bez względu na koszty.
Uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara się uprzedzić seryjnego mordercę.

Co jest rzeczywistością, a co jedynie makabryczną scenerią?
Deryło musi zrozumieć zasady, które kierują zbrodniarzem.
Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?


źródło opisu i okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/268


4. ,,Przychodzę nie w porę'' - Ewelina Dyda, wydawnictwo W.A.B., premiera 18.04.2018 roku.

Co musi się stać, aby detektyw, który nie ma na czynsz, podjął się śledztwa za darmo? Czasem wystarczy, aby to było jedno spotkanie z kobietą. Martwą.

Prywatny detektyw Jakub Rau na prośbę policji rozpoczyna śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Ktoś w Tarnobrzegu okrutnie okalecza i morduje młode kobiety. Dochodzenie, które w małym mieście wydaje się proste do przeprowadzenia, niespodziewanie zaczyna podważać niewinność znajomych Kuby, a nawet jego samego.
Kim jest potwór? Szaleńcem, zboczeńcem, ułomnym nieszczęśnikiem? Jedno jest pewne - w mieście, w którym wszyscy znają wszystkich, o kimś wiadomo zabójczo niewiele.


źródło opisu i okładki: https://www.gandalf.com.pl/b/przychodze-nie-w-pore/


5. ,,Czarne powietrza'' - Arnaldur Indridason, wydawnictwo W.A.B., premiera 18.04.2018 roku.
Czarne powietrza to ponura i wstrząsająca historia o chciwości, brudnych interesach i dumie.

Sigurdur Oli ma poważny problem. Na spotkaniu z okazji rocznicy matury zauważa przepaść między swoim życiem a tym, jak żyją jego dawni znajomi. To bez wyjątku ludzie sukcesu, inaczej niż on. Trudno się dziwić, że jest rozgoryczony i przygaszony.

Tymczasem dawny kolega prosi go o pomoc, szantażowany po tym, jak wziął udział w spotkaniu swingersów. Sigurdur się zgadza, a gdy przybywa do mieszkania szantażystki, widzi ją leżącą w kałuży krwi.

Ofiara umiera w szpitalu, a Sigurdur uczestniczy w śledztwie w sprawie tajemniczego morderstwa. Policjant nie ujawnia jednak przyczyny swojej obecności na miejscu zbrodni.

źródło opisu i okładki: https://www.gandalf.com.pl/b/czarne-powietrza/


6. ,,Bezdech'' - Grzegorz Kapla, wydawnictwo Burda Książki, premiera 04.04.2018 roku.
Powojenne realia, w których rządzą twarde zasady i mocne pięści.
Teraźniejszość, w której nie ma miejsca na uczciwość.
Historie, w których nigdy nie było miejsca na miłość.

Podczas jednego z zimnych i mokrych wieczorów samotny biegacz odkrywa zwłoki młodej dziewczyny tuż przy warszawskim brzegu Wisły. Śledztwo otwiera podkomisarz Olga Suszczyńska, która nie wie jeszcze z jak bardzo surowym światem przyjdzie jej się zmierzyć.
W tym samym mieście, również w jesiennych ciemnościach, lecz ponad siedemdziesiąt lat wcześniej młody żydowski chłopiec Benjamin zostaje rozdzielony z ojcem podczas akcji wysiedleńczej. Razem z matka trafiają pod dach zaprzyjaźnionego sklepikarza, by już na zawsze zapomnieć o swoich korzeniach.

Autor w obrazowy sposób opisuje trudne losy polskich żydów u schyłku wojny, poznajemy też historię powojennego podziemia, dławionego bez zmieszania przez esbecję. Bohaterzy doświadczają przełomowych wydarzeń historycznych dla Polski i Świata, które wydarzyły się na przestrzeni ostatniego półwiecza. Książka jest niezwykłym zapisem ponad półwiecza historii, jak również komentarzem do wydarzeń światowej sceny politycznej ostatnich lat.

Trzymająca w napięciu lektura, skupia w sobie wiele wątków historycznych, realistycznie odwzorowując trudną historię Polski od czasów Drugiej Wojny Światowej, przez okres PRL-u, aż do czasów obecnych.

Książka nie pretenduje jednak do miana powieści historycznej. To kryminał, przepełniony zgrabnymi dialogami gdzie tempo akcji dynamizuje wartki wątek śledztwa policyjnego w Warszawie oraz na Śląsku. Dzięki niemu bliżej poznajemy głównych bohaterów książki.

źródło opisu i okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller/bezdech/


7. ,,Zamęt'' - Vincent V. Sverski, wydawnictwo Czarna Owca, premiera 18.04.2018 roku.W Pakistanie porwany zostaje przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana jako „Sekcja”. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów i staje się ono powodem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce. Pod kierunkiem ekscentrycznego Romana „Sekcja”, czyli Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał, Ela i Witek, z narażeniem życia próbują zdemaskować zdrajcę i podróżując przez Grecję, Rosję, Pakistan i RPA rozwikłać trudną szpiegowską zagadkę.

źródło opisu i okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/zamet,p1299743808


8. ,,Czwarta małpa'' - J.D. Barker, wydawnictwo Czarna Owca, premiera 04.04.2018 roku.
Tajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość.

Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary.

Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny znajduje pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i odnaleźć ostatnią porwaną osobę. Zanim będzie za późno…

źródło opisu i okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/czwarta_malpa,p1293969449


9. ,,Krwawe róże'' - Dot Hutchison, wydawnictwo Filia, premiera 04.04.2018 roku.
Cztery miesiące po eksplozji w Ogrodzie, w którym przetrzymywano młode kobiety nazywane Motylami, agenci FBI Brandon Eddison, Victor Hanoverian i Mercedes Ramirez nadal próbują uporać się z konsekwencjami zdarzeń, pomagając ofiarom przystosować się do życia na zewnątrz.

Niestety wkrótce agenci odnajdują w którymś z kościołów na terenie kraju ciało młodej kobiety z poderżniętym gardłem, otoczone naręczem kwiatów.

Priya Sravasti, której siostra padła ofiarą seryjnego zabójcy, co kilka miesięcy zmienia wraz z matką miejsce zamieszkania, za każdym razem licząc na nowy początek. Kiedy jednak staje się celem szaleńca, śledztwo agentów nabiera nowego tempa. Mordercę będzie można schwytać tylko z pomocą dziewczyny.

By zamknąć tragiczny rozdział ze swojej przeszłości, Priya będzie musiała zaryzykować własnym życiem.

źródło opisu i okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/261


10. ,,Nie ufaj nikomu'' - Kathryn Croft, wydawnictwo Burda Książki, premiera 18.04.2018 roku.Mia Hamilton wiodła szczęśliwe życie ze swoim mężem Zachiem i dwuletnią córeczką. Wszystko zmieniło się, gdy Zach popełnił samobójstwo i tej samej nocy zniknęła młoda studentka, z którą miał romans. Po paru latach bohaterce udaje się odzyskać równowagę i to właśnie wtedy w jej życiu pojawia się Alison. Dziewczyna jest jej pacjentką i na jednej z sesji terapeutycznych wyznaje, że Zach nie popełnił samobójstwa, a został ZAMORDOWANY… szybciej niż to powiedziała zdążyła uciec z gabinetu.

Kim jest Alison i co wie o śmierci Zacha?

Komu powinna uwierzyć Mia?

Mia podążając po ścieżce, którą prowadzi ją Alison zaczyna myśleć, że nigdy nie znała swojego męża. Ujawniane tajemnice staja się coraz mroczniejsze, a zachowania Alison coraz trudniejsze do odczytania.
Prawda jest zaskakująca.

źródło opisu i okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller/nie-ufaj-nikomu/


11. ,,Zobacz, co zrobiłam'' - Sarah Schmidt, wydawnictwo W.A.B., premiera 18.04.2018 roku.Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka – znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii.

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

źródło opisu i okładki: https://bonito.pl/k-1976128-zobacz-co-zrobilam


12. ,,Zmowa'' - Dario Correnti, wyd. Burda Książki, premiera 18.04.2018 roku.Są miasta, w których zmowę milczenia nazywa się dyskrecją.
Są miejsca, w których zło określa się jako nieszczęśliwy wypadek.
Są ludzie, którzy widzą tylko to, co trzeba, a nie to, co powinni.

Dziennikarz Marco Besana zostaje wysłany na prowincję Bergamo by śledzisz szczególnie brutalne morderstwo. Zbliżając się do emerytury Marco traci entuzjazm do zawodu, który był jego jedynym powodem do życia. Traci także rodzinę.
W tej samej gazecie właśnie zaczyna pracować niezdarna stażystka. Besana nie kryje irytacji młodą dziewczyną, niestety ma świadomość, że mimo wszystkich jej niepowodzeń trafiła ona na dobry trop… Zbrodnia, którą bada dziennikarz jest nużąco podobna do tych popełnionych przez Vincenzo Verzeni, lepiej znanego jako „Vampire Bergamo”, w drugiej połowie XIXw.

Jaką prawdę uda im się odkryć?

Kim okaże się okrutny morderca?

Czasu jest coraz mniej… Morderca tęskni za krwią.

źródło opisu i okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller/zmowa/


13. ,,Udział własny'' - Elisabeth Egholm, wyd. Sonia Draga, premiera 25.04.2018 roku.

Druga powieść z serii o dziennikarce Dicte Svendsen, znanej ze świetnego serialu Dicte

Dicte Svendsen i jej młodszy chłopak, fotograf Bro, budzą się pewnej lutowej nocy z powodu pożaru w stajni sąsiadów. W tym samym czasie policja z komisarzem Johnem Wagnerem dostaje drugie wezwanie do pożaru – ktoś zdemolował i podpalił szkołę. To jednak nie koniec – wkrótce Dicte znajduje na pobliskich mokradłach ciało siedemnastolatki…

źródło opisu i okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3213/thriller-i-sensacja.html


14. ,,Macbeth'' - Jo Nesbo, wyd. Dolnośląskie, premiera 18.04.2018 roku.
Lata 70', skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…

źródło opisu i okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/macbeth

3 komentarze:

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger