kwietnia 02, 2018

kwietnia 02, 2018

Michael Connelly - Czarny lód

Michael Connelly należy do grona najbardziej znanych twórców powieści kryminalnych. Amerykański pisarz ma na swoim koncie ponad 30 wydanych książek i prawie 60 milionów sprzedanych egzemplarzy! Na całym świecie niezwykłą popularnością cieszą się jego powieści. Prym wśród jego pozycji wiedzie seria książek z inteligentnym, chodzącym własnymi ścieżkami detektywem Harrym Boschem. ,,Czarny lód’’ to druga powieść wchodząca w skład tego cyklu.W święta Bożego Narodzenia w motelu zostaje znalezione ciało inspektora Calexico Moore’a. Policjant zaginął kilka dni wcześniej i wszyscy spodziewali się takiego finału tej sprawy. Początkowo ślady na miejscu zdarzenia wskazują na samobójstwo, ale wkrótce wychodzi na światło dzienne informacja, że ktoś pomógł inspektorowi zejść z tego świata. Do śledztwa nieoficjalnie włącza się Harry Bosch – detektyw z Departamentu Policji w Los Angeles. Kilka dni przed śmiercią Moore’a obaj śledczy spotkali się ze sobą. Omawiana sprawa dotyczyła pewnej zbrodni, w której głównym motywem były narkotyki. Bosch krok po kroku dociera do informacji, które mogą okazać się nieprzychylne dla służb mundurowych. Czy inspektor Calexico Moore, wzorowy stróż prawa, walczący z handlarzami narkotyków, przeszedł na złą stronę mocy? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Bosch, z własnej woli, udaje się do Meksyku. Tam stara się poznać historię Moore’a oraz jego ewentualnych powiązań z ludźmi, którzy zajmują się produkcją nowego na rynku narkotyku, tzw. ,,czarnego lodu’’. Bosch wkracza do świata, w którym nie istnieją żadne reguły i trudno znaleźć kogoś, komu można zaufać. Detektyw, pomimo czyhającego na niego z każdej strony niebezpieczeństwa, nie cofnie się przed niczym, by rozwiązać tę sprawę. A rozwiązanie tej zagadki wprawi w osłupienie nawet samego Boscha. Zapraszam do mrocznego świata Hollywood! 

,,Czarny lód’’ to dopiero moje pierwsze spotkanie z bogatą twórczością Michaela Connelly’ego. Sam nie wiem, dlaczego wcześniej nie udało mi się dotrzeć do żadnej pozycji tego autora. Muszę przyznać, że to był ogromny błąd! Amerykański pisarz przenosi czytelnika do świata Hollywood, który jest zupełnie odmienny od tego wykreowanego przez media i producentów filmowych. Razem z Harrym Boschem podążamy po najmroczniejszych zakątkach Los Angeles. Aż trudno uwierzyć, że opisywane miasto ma coś wspólnego ze znaną nam ,,Fabryką snów’’. 

Najważniejszym ogniwem powieści ,,Czarny lód’’ jest niezwykle wyraziście ukazana postać Harrego Boscha – głównego bohatera książki. Mamy tutaj bowiem do czynienia z nietuzinkowym śledczym. Bosch, pomimo niedawnej degradacji zawodowej, nie narzeka na swój los, nie topi smutków w oparach alkoholu i nawet z beznadziejnej sytuacji potrafi wyjść obronną ręką. Sam praktycznie doprowadza do rozwiązania tajemniczej zagadki śmierci Moore’a, a przy okazji udaje mu się odkryć sprawców innych zbrodni, które miały miejsce na terenie Los Angeles. Wszystkie drogi prowadzą do Meksyku i do ,,Czarnego lodu’’. Harry Bosch to bez wątpienia śledczy, który swoją postawą może wzbudzać sympatię wśród odbiorców. Cechuje go odwaga, bezkompromisowość, dążenie do celu, a także pewien rodzaj nonszalancji, który może doprowadzić do furii nawet największego twardziela. Bosch, wbrew wszystkiemu, wbrew rozkazom z góry, rozpoczyna swoje prywatne śledztwo i liczy się dla niego tylko końcowy efekt. Harry to typ buntownika, walczaka, pragnącego zrobić coś dla ogółu, a nie tylko dla podbudowania własnego ego. 

,,Czarny lód’’ to także powieść o człowieku, który nie potrafi zapomnieć o swojej przeszłości. Moore, bo o niego chodzi, pragnie znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie, które dręczy niejednego śmiertelnika: Kim naprawdę jestem? Jakim człowiekiem byłem i jakim się stałem? Mroczne tajemnice z przeszłości niczym kostki domina krok po kroku przewracają życie inspektora do góry nogami, doprowadzając do finału, który nie może zakończyć się happy endem. 

W trakcie lektury ,,Czarnego lodu’’ na pewno nie będziecie narzekać na nudę. Monotonia wam nie grozi! Początkowo akcja toczy się dość wolno, co jest związane z niewielką ilością dowodów zebranych w sprawie przez Boscha. Kolejne puzzle pasujące do tej skomplikowanej układanki wprawiają całą machinę w ruch i bardzo trudno ją zatrzymać. Wydarzenia mkną niczym słynny struś Pędziwiatr, a wszystko to zmierza do finału, który jest wisienką na torcie. Connelly wywraca akcję do góry nogami, zostawiając odbiorcę z otwartymi ze zdziwienia ustami! Muszę przyznać, że zupełnie nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy! 

Jeśli już znacie serię z Harrym Boschem, ale akurat nie mieliście możliwości przeczytać ,,Czarnego lodu’’, to mogę śmiało polecić tę książkę. Dla tych, którzy jeszcze nie natknęli się w swojej czytelniczej przygodzie na Boscha mam również dobrą wiadomość! Cykl ten można czytać w dowolnej kolejności, więc nie musicie troszczyć się o to, że jakiś wątek poruszony w ,,Czarnym lodzie’’ będzie stanowił dla was nie lada zagwozdkę. Najważniejsze to poznać Boscha – spotkanie z nim gwarantuje niezapomnianą przygodę.


,,Czarny lód''
Michael Connelly
Wydawnictwo Sonia Draga


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Sonia Draga za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji!
W celu zakupu książki zapraszam na stronę wydawnictwa - link: Czarny lód

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger