lutego 09, 2018

lutego 09, 2018

Małgorzata Rogala - Zastrzyk śmierciMiłośnicy kryminałów dzielą się na tych, którzy uwielbiają krwawe historie z dużą ilością trupów i bezwzględnym mordercą, a także na tych, co szukają w tego typu powieściach wyrazistych bohaterów i wciągającej fabuły. Książki Małgorzaty Rogali spełniają oba te warunki, choć autorka w swojej twórczości nie skupia się wyłącznie na samej zbrodni, ale stara się poprzez emocje bohaterów oraz ich przeszłość dotrzeć do rozwiązania zagadki. W październiku 2017 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się czwarta część cyklu z aspirantką Agatą Górską i komisarzem Sławkiem Tomczykiem ,,Zastrzyk śmierci’’.

Po niedawno zakończonym intensywnym śledztwie wydaje się, że Agata Górska ze Sławkiem Tomczykiem zaznają trochę spokoju i będą mogli skupić się na pielęgnowaniu swojego uczucia. Niestety na ich drodze ponownie stanie tajemniczy morderca. Pierwszą jego ofiarą będzie Antoni Frydrych – właściciel portalu krytycznego o tematyce kulinarnej. Z relacji najbliższych osób wynika, że mężczyzna nie miał żadnych wrogów i nie ukrywał przed światem mrocznej tajemnicy. Dlaczego w takim razie zwłoki Frydrycha zostały oblepione taśmą, a bezpośrednią przyczyną zgonu było zaaplikowanie mu tzw. zastrzyku śmierci? Na miejscu zbrodni znaleziono również kartkę z napisem sugerującym, że ofiara jest winna. Po pewnym czasie dochodzi do podobnych morderstw. Aspirantka Górska i komisarz Tomczyk mają trudny orzech do zgryzienia. Co łączy ofiary? Czy aktualne wydarzenia mają związek z przeszłością? Do czego jeszcze zdolny jest morderca, by zaspokoić swoje żądze? Jaką rolę w tej mrocznej sprawie odgrywa 17-letnia siostra Sławka Tomczyka – Kinga? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w bardzo dobrze skonstruowanej powieści kryminalnej Małgorzaty Rogali. 

Kryminalny cykl Małgorzaty Rogali należy do moich ulubionych serii książkowych. Autorka w swoich powieściach nie epatuje obrazami rozkładającego się ciała, unika brutalnych opisów. W poszczególnych tomach pisarka kreuje wyraziste osobowości i udowadnia, że nie można uciec od grzechów przeszłości. 

Po raz kolejny pisarka w swojej książce porusza problem społeczny. Tym razem Rogala opisuje kwestię nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wykorzystują luki w systemie kosztem własnych pracowników. Brak umów o pracę, nieterminowa wypłata wynagrodzeń, ,,śmieciówki’’ to tylko część niedogodności, jakie mogą na nas czyhać na rynku pracy. Człowiek w rękach nieuczciwego pracodawcy staje się jedynie maszynką do zarabiania pieniędzy. Sam przekonałem się o tym problemie na własnej skórze na początku mojej zawodowej kariery. Wielkie uznanie dla pisarki, że nie tylko wplata do swoich powieści wątki natury kryminalnej, ale zwraca też uwagę na zjawiska, które pośrednio lub bezpośrednio nas dotyczą.

Intryga kryminalna w ,,Zastrzyku śmierci’’ została dopracowana pod każdym kątem. Początkowo wydaje się, że motyw postępowania mordercy jest jasny. Należy ukarać osoby, które działają na szkodę innych. Wraz z rozwojem akcji ten trop może okazać się mylący… Szokujące zakończenie otwiera furtkę do kolejnej powieści autorki. ,,Grzech zaniechania’’ pojawi się w księgarniach już 15 lutego. 

Polecam wszystkim miłośnikom kryminałów powieść ,,Zastrzyk śmierci’’ autorstwa Małgorzaty Rogali. Nie znajdziecie tu co prawda opisów zmasakrowanych zwłok, ale gwarantuję wam, że zagmatwana intryga oraz przejrzysty, literacki język sprawią, że nie oderwiecie się od książki nawet na chwilę. Powieść można przeczytać, nie znając poprzednich części cyklu, ale warto (uwierzcie mi) sięgnąć również po pozostałe książki pisarki. Jeśli macie zamiar spędzić kilka dni z dobrą książką, to ,,Zastrzyk śmierci’’ będzie doskonałym wyborem.


Małgorzata Rogala
,,Zastrzyk śmierci''
wyd. Czwarta Strona


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger