lutego 19, 2018

lutego 19, 2018

Recenzja - ,,Surogatka'' Louise Jensen

,,Znasz to uczucie? Kiedy zależy ci na czymś tak bardzo, że byłabyś gotowa za to zabić?'' - te słowa znajdują się na okładce thrillera psychologicznego Louise Jensen ,,Surogatka''. Brytyjska pisarka nie należy do postaci anonimowych w naszym kraju. Polscy czytelnicy mieli już przyjemność zapoznać się z jej premierowymi książkami ,,Siostrą'' i ,,Prezentem''. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z Louise Jensen i jej twórczością - spotkanie pełne niesamowitych emocji i towarzyszącego mi przez czterysta stron napięcia.Louise Jensen w swojej najnowszej powieści przywołuje historię kobiety, której do szczęścia brakuje tylko jednego - posiadania dziecka. Kat zdaje sobie sprawę, że nigdy nie urodzi dziecka, dlatego też wspólnie ze swoim mężem Nickiem decydują się na adopcję. Niestety dwie próby przysposobienia niemowlaków kończą się fiaskiem. Zrozpaczona Kat powoli traci nadzieję na realizację swojego marzenia, ale niespodziewanie pomocną dłoń wyciąga do niej jej dawna przyjaciółka Lisa. Kobieta godzi się na bycie surogatką. Zdesperowana Kate, pomimo wielu wątpliwości, przystaje na propozycję Lisy. Od tej pory główna bohaterka będzie musiała nie tylko zmierzyć się z nadchodzącą przyszłością, ale także ponownie powrócić do mrocznej przeszłości. Losy Kat i Lisy są ze sobą powiązane i łączy je pewne tragiczne wydarzenie, które miało miejsce przed dziesięcioma laty. Czy Lisa planuje zemścić się na swojej przyjaciółce? Jakie tajemnice skrywa przed Kat jej mąż Nick? Czy chęć posiadania dziecka sprawi, że kobieta posunie się do najgorszych czynów?

Wydarzenia przedstawione w ,,Surogatce'' zostały podzielone na części. Na początku książki autorka nawiązała do przyszłości. Następnie historia Kat i jej męża została ukazana z perspektywy przeszłości i teraźniejszości. Osobą opowiadającą jest główna bohaterka. Jedynie we fragmentach opisujących młodość Nicka mamy do czynienia z narratorem trzecioosobowym.

Akcja powieści początkowo skupiona jest wokół Kat i jej problemów egzystencjalnych. Kobieta za wszelką cenę pragnie zostać matką. W pewnym momencie chęć posiadania dziecka staje się jej obsesją. Kat podchodzi w sposób emocjonalny do otaczającego ją świata. Pragnie uszczęśliwić swojego męża i odbudować relację z przyjaciółką, ale zdaje sobie sprawę, że ciąży nad nią mroczna tajemnica z przeszłości. Bohaterka nie potrafi zapomnieć o minionych wydarzeniach, a rocznica pamiętnej nocy łączy się z oczekiwaniem na przyjście na świat wymarzonego dziecka.

Czytając ,,Surogatkę'' odczuwałem nieustające napięcie. Wiedziałem, że w pewnym momencie akcja powieści przyspieszy, ale nie spodziewałem się, że z pociągu osobowego przesiądę się nagle do szybkobieżnego TGV. Jedna odkryta tajemnica goni drugą, sprawiając, że wszystkie elementy układanki idealnie się ze sobą łączą. Jestem przekonany, że rozwiązania fabularne wykoncypowane przez pisarkę zaskoczą nawet najbardziej wymagającego odbiorcę słowa pisanego.

,,Surogatka'' to kolejny thriller psychologiczny, z którym miałem przyjemność zapoznać się. W swoim życiu przeczytałem już mnóstwo tego typu powieści. Z każdą kolejną książką coraz łatwiej udaje mi się przechytrzyć autorów, rozszyfrować ich pomysły fabularne. Louise Jensen uśpiła moją czujność. Za bardzo skupiłem się na aktualnych wydarzeniach rozgrywających się wokół Kat. Nie przewidziałem, że przeszłość może mieć aż taki wpływ na dalszą jej egzystencję.

Jeśli lubicie czytać książki, które odrywają was od rzeczywistości, to ta pozycja powinna znaleźć się w kręgach waszych zainteresowań. Louise Jensen nie tylko poruszyła ważny problem, ale dołożyła do tego wyrazistych bohaterów i rewelacyjnie połączyła wszystkie elementy, tworząc niezwykle intrygującą historię. Oby więcej takich powieści! Zachęcam do zapoznania się z powieścią ,,Surogatka''

Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
Louise Jensen
,,Surogatka''
Burda Książki
stron: 400


2 komentarze:

  1. Jeśli p mnie chodzi, jest to jedna z najlepszych książek, jakie do tej pory przeczytałam w tym roku.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z tobą :) Bardzo dobry thriller! Te zwroty akcji :)))

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger