lutego 02, 2018

lutego 02, 2018

Marcel Woźniak - Powtórka

W mojej czytelniczej przygodzie bardzo często sięgam po pozycje polecane przez innych książkofilów. Pozytywne recenzje danej powieści są dla mnie pewną wskazówką do wyselekcjonowania odpowiedniego tytułu z dużej ilości propozycji wydawniczych. W ten właśnie sposób dotarłem do Marcela Woźniaka i jego debiutanckiej powieści kryminalnej ,,Powtórka''.

Akcja powieści kryminalnej Marcela Woźniaka toczy się w Toruniu. W mieście Mikołaja Kopernika dochodzi do serii morderstw popełnionych przez niezidentyfikowanego sprawcę. Wszystko wskazuje na to, że współczesne wydarzenia mają bezpośredni związek z przeszłością. Te dwie epoki i te dwie sprawy wiążą się z postacią komisarza Leona Brodzkiego. Zasłużony policjant dzień po przejściu na emeryturę wraca do pracy i rusza tropem bezwzględnego mordercy. Poszukiwany rozpoczyna z Brodzkim niebezpieczną grę. Jak zakończy się ta batalia? Kto z niej wyjdzie zwycięsko? Czy należy wchodzić dwa razy do tej samej rzeki?

Woźniak w swojej powieści wykreował typ bohatera, który charakterologicznie przypomina innych znanych literackich śledczych. Brodzki jest człowiekiem po przejściach. Nie potrafi nawiązać normalnych relacji ze swoją dorosłą córką, a także wdaje się w romans z młodszą kobietą, której uczuć nie jest w stanie odwzajemnić. Komisarz zdaje sobie jednak sprawę, że musi pokonać wszelkie troski, przezwyciężyć kryzys wieku średniego, by poznać tożsamość prześladującego go mordercy. Brodzkiego spośród całej rzeszy śledczych wyróżnia ironiczne, wręcz kpiarskie podejście do otaczającej go rzeczywistości. Rozważania filozoficzne bohatera są w mojej ocenie bardzo mocnym punktem ,,Powtórki''.

Bardzo ważną rolę w powieści odgrywa miasto. Toruń został szczegółowo opisany przez autora. Życie Brodzkiego i poszczególnych bohaterów wiąże się bezpośrednio z otaczającą ich rzeczywistością. Komisarz w zawrotnym tempie przemieszcza się z miejsca na miejsce. Dla osób, które związane są z Toruniem, podróż z detektywem Leonem będzie nie lada gratką po znajomych terenach. Dla tych, którzy do tej pory nie odwiedzili Torunia, powieść Woźniaka powinna być zachętą do odkrycia piękna tego wyjątkowego miasta. Możecie wierzyć lub nie, ale dzięki Woźniakowi, a wcześniej dzięki powieściom Roberta Małeckiego, Toruń przestał mi się już kojarzyć wyłącznie z piernikami, Mikołajem Kopernikiem i siedzibą pewnego kontrowersyjnego radia.

W ,,Powtórce'' jednym z bohaterów jest Marek Bener - główna postać trylogii kryminalnej Roberta Małeckiego! Takie nawiązania do innych powieści czy też szeroko pojętej kultury to znak rozpoznawczy autora. Charakterystyczny jest również styl pisarza. Poszczególne zdania, przedstawione obrazy, opis świata świadczą o bardzo dobrym warsztacie filologicznym autora i o umiejętnym wykorzystaniu zjawiska ironii.

Fabuła wykreowana przez Woźniaka początkowo nie wydaje się być wyjątkowo skomplikowana. Pierwsze wrażenie jest jednak w tym przypadku mylące. Autor wyprowadził mnie w pole, a zakończenie powieści po prostu wbiło mnie w fotel. Jeśli uda wam się przeczytać pierwszą część historii Leona Brodzkiego, to na pewno sięgnięcie po kolejny tom.

Szybka akcja, niekonwencjonalny detektyw po przejściach, ciekawe rozwiązania fabularne - to największe plusy powieści toruńskiego pisarza. Zachęcam do zapoznania się z ,,Powtórką''. Z półki już na mnie spogląda ,,Mgnienie'' - drugi tom toruńskiej trylogii. Liczę na powtórkę z rozrywki! Kolejne emocje przede mną! Jestem przekonany, że kolejne powieści Woźniaka będą na podobnym, dobrym poziomie, bo przecież wiadomo, że Toruń kryminałem stoi!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger