stycznia 19, 2018

stycznia 19, 2018

Wspieramy polskich autorów: Dagmara Andryka

Rozpoczynam nowy cykl - ,,Wspieramy polskich autorów''! Codziennie będę prezentował pokrótce pisarzy, którzy chętnie sięgają w swojej twórczości po powieść kryminalną.

Zgodnie z alfabetem na pierwszy ogień wędruje Dagmara Andryka.

Dagmara Andryka urodziła się w 1976 roku. Z wykształcenia filozof. Zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 roku. Pasjonatka Szwecji i języka szwedzkiego. Autorka uwielbia kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana.

Dagmara Andryka napisała do tej pory dwa kryminały. W październiku 2015 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się powieść ,,Tysiąc'' - cykl z dziennikarką Martą Witecką w roli głównej.
W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Marta Witecka zatrzymuje się w nieznanym miasteczku. Postanawia wykorzystać sytuację, by zwiedzić okolice i wreszcie znaleźć mocny reporterski temat, który przyniesie upragniony sukces zawodowy.
Mieszkańcy w uprzejmy, acz zdecydowany sposób próbują pozbyć się gościa. Dziennikarka czuje, że właśnie dlatego warto zostać i opisać to miejsce.
Dowiaduje się o klątwie. W miasteczku może mieszkać nie więcej niż tysiąc osób. Następstwa przekroczenia tej liczby są przerażające.
Marta zaczyna coraz sprawniej funkcjonować w przedziwnym, odwróconym systemie tej społeczności, w której pogrzeby to wesołe uroczystości, bo zwalnia się miejsce, a związek gejów jest powszechnie akceptowany, bo nie będą mieli dzieci. Poznaje mieszkańców, konsekwencje łamania zasad, historie ofiar klątwy i coraz bardziej zaskakujące motywy postępowania tuziemców.
Tymczasem dochodzi do kolejnego wypadku. W nocy na ulicy zostaje znalezione zmasakrowane ciało nauczycielki. Miasteczko nie szuka winnych, wszyscy cieszą się, że klątwa znowu nie dopadła nikogo z nich.
Dowody i fakty wskazują, że w może tu działać seryjny morderca, jednak zebrane dane i opowieści ludzi sprawiają, że Marta również powoli zaczyna wierzyć w istnienie anatemy.
Co tak naprawdę dzieję się w MILLE?

źródło opisu:  http://www.proszynski.pl/Tysiac_-p-33525-.html 
źródło zdjęcia: www.proszynski.pl

W 2017 roku także nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się druga powieść kryminalna autorki wchodząca w skład cyklu o Marcie Witeckiej - ,,Trąf, trąf misia bela''.Redaktor Marta Witecka odnosi sukces po publikacji książki opartej na historii miasteczka Mille. Na jednym ze spotkań autorskich ekscentryczna czytelniczka prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki tajemniczych zgonów. Dziennikarka odmawia. Ale gdy giną kolejne osoby, postanawia rozpocząć prywatne śledztwo, a przy okazji wykorzystać tę historię jako materiał do swojej następnej książki.
Marta Witecka wraca do wydarzeń sprzed trzydziestu lat, kiedy na obozie sportowym w Trzciance zawiązało się bractwo młodych sportowców – pod okiem zafascynowanego ich wyjątkowością opiekuna, Igora Bonara. Nietuzinkowi, hardzi i pewni siebie, ale też uwikłani w rozmaite prywatne problemy, szybko zyskali sławę obozowej elity. Każdy chciał należeć do tego wyjątkowego grona, jednak oni strzegli swoich granic i swojej przyjaźni. Przyjaźni, którą obiecali pielęgnować przez całe życie. Spędzając wieczory na drewnianym pomoście, rozmawiali godzinami − szeptali o swoich głęboko skrywanych tajemnicach, składali przysięgi lojalności, grali w gry, które czasem przynosiły im mnóstwo śmiechu, a czasem…
Trąf, trąf, Misia, Bela… − słowa tej niewinnej wyliczanki zna każde dziecko. Ale w ustach młodych ludzi mogą przerodzić się w klątwę, od której spełnienia nie będzie ucieczki. 


źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Traf__traf__misia__bela-p-34855-.html 
źródło zdjęcia: http://www.proszynski.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger