stycznia 13, 2018

stycznia 13, 2018

Większość bezwzględna - Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz
,,Większość bezwzględna''
wydawnictwo Filia
premiera: 8 listopada 2017 rokuRemigiusz Mróz to z pewnością najbardziej pracowity polski pisarz. W wieku 30 lat ma już na swoim koncie ponad 20 wydanych powieści! W listopadzie 2017 roku na rynku wydawniczym pojawiła się druga część cyklu ,,W kręgach władzy''. ,,Większość bezwzględna’’ to udana kontynuacja ,,Wotum nieufności.’’W kręgach władzy po ujawnieniu afery korupcyjnej z udziałem premiera Chronowskiego kryzys pogłębia się coraz bardziej. Dowody przedstawione przez komisję śledczą pod przewodnictwem Patryka Hauera nie pozostawiają wątpliwości co do winy premiera, ale manipulacje Chronowskiego pozwalają mu utrzymać się na stanowisku. W trakcie tego impasu ma odbyć się w Polsce międzynarodowy szczyt poświęcony sytuacji w Donbasie i na Krymie. Służby otrzymują informację o planowanym zamachu. Terroryści grożą także polskiej prezydent Darii Seydzie. Chaos w parlamencie, szantaż ze strony premiera Chronowskiego, niewierność męża – z tymi problemami będzie musiała zmierzyć się urzędująca prezydent na kilka tygodni przed rozpoczęciem szczytu. Ponadto wśród najbliższych współpracowników Darii znajduje się…kret. Kto ujawnia wszystkie tajemnice, które nie powinny wyjść poza mury pałacu prezydenckiego?

Po wypadku samochodowym ze śpiączki budzi się Patryk Hauer. Niestety polityk Unii Republikańskiej prawdopodobnie pozostanie sparaliżowany do końca życia. Patryk po chwilowym kryzysie dochodzi do siebie i wspólnie ze swoją żoną zamierzają wrócić do realizacji wyznaczonego celu. Kolejne manipulacje, wykorzystywanie najnowszych technik, znakomity kamuflaż – Hauerowie nie poddają się i odegrają ważną rolę w trakcie trwającego kryzysu w Polsce. Komu uda się przejąć władzę? Jak w tym wszystkim odnajdzie się prezydent Seyda? Czy terroryści spełnią swoje groźby? Do czego zdolny jest premier Chronowski, by zaspokoić swoje chore ambicje? Na te wszystkie pytania poznacie odpowiedzi w drugiej części cyklu ,,W kręgach władzy''.

,,Większość bezwzględna'' to kolejny doskonały przykład, tzw. literatury political fiction. Bez wątpienia cykl Mroza słusznie jest określany mianem polskiego odpowiednika ,,House of cards'',,. Na uwagę zasługują przede wszystkim wyraziści bohaterowie. Prezydent Seyda, Patryk i Milena Hauerowie, Adam Chronowski są konsekwentni w swoich działaniach, nigdy się nie poddają i często wychodzą obronną ręką z beznadziejnych sytuacji. Szybko rozwijająca się akcja, sytuacja zmieniająca się jak w kalejdoskopie, zaskakujące rozwiązania – te elementy sprawiają, że bardzo trudno oderwać się od tej powieści. Książka Mroza staje się czytelna nawet dla największych laików, którzy na co dzień nie interesują się polityką i kwestiami związanymi z polskim ustrojem. Autor w jasny sposób opisuje poszczególne kroki legislacyjne, czy też wprowadza wątki związane z polskim systemem parlamentarnym, a zwłaszcza przedstawia możliwości, jakie daje nam nasza konstytucja.
,,Większość bezwzględna'' to powieść, która toczy się we współczesnych czasach, stąd też mamy wiele nawiązań do aktualnych wydarzeń w naszym kraju. Oczywiście można też dane postacie, poszczególne partie przypisać do sił politycznych odgrywających główne role na naszym poletku, ale nie było to zapewne podstawowym założeniem autora.

Zakończenie powieści jest zaskakujące nawet dla fanów lubujących się w literaturze Mroza. Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się aż tak drastycznego rozwiązania. Ostatnie zdania powieści są wprowadzeniem do kolejnego tomu, który pojawi się w księgarniach prawdopodobnie jeszcze w tym roku!

,,Większość bezwzględna'' to powieść, która powinna wywołać emocje nawet wśród najbardziej zagorzałych przeciwników twórczości Mroza. Intrygi, nieustanne napięcie, walka o przetrwanie w zakłamanym świecie, brak jakichkolwiek reguł – to wszystko znajdziemy w drugiej części cyklu ,,W kręgach władzy’’. Jak najbardziej polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger