stycznia 14, 2018

stycznia 14, 2018

Niedzielna recenzja: ''Tekst'' - Dmitry Glukhovsky

W listopadzie 2017 roku nakładem wydawnictwa Insignis ukazała się nowa powieść Dmitrija Glukhovskiego ''Tekst''. Autor, który zasłynął zwłaszcza trylogią postapokaliptyczną ''Metro 2033'', w swojej najnowszej książce rezygnuje z fantastyki na rzecz realistycznej wizji świata przedstawionego.

Głównym bohaterem powieści ''Tekst'' jest Ilja Goruniew, który po siedmiu latach niewoli opuszcza mury więzienia. Chłopak w wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń został oskarżony o posiadanie narkotyków przez będącego pod wpływem alkoholu Piotra Chazina - majora Państwowej Kontroli Narkotyków. Ilja powraca do rodzinnej Łobni, mając nadzieję na spotkanie ze wspierającą go w trudnym czasie matką oraz liczy na ponowne nawiązanie relacji ze swoją byłą dziewczyną Wierą. Rzeczywistość pozawięzienna sprawi jednak, że główny bohater posunie się do czynu, którego wcześniej nie planował. Ilja po dramatycznym spotkaniu z majorem Chazinem przywłaszcza sobie jego telefon. Od teraz smartfon będzie stanowił główne źródło działań 27-letniego mężczyzny. W pamięci telefonu znajduje się szereg informacji dotyczących życia Chazina. Ilja postanawia to wykorzystać i nawiązuje relacje za pośrednictwem wiadomości tekstowych z najbliższymi majora, z jego współpracownikami, a także ze światkiem przestępczym, z którym moskiewski funkcjonariusz prowadził szemrane interesy. Goruniew zapoznaje się dokładnie z przeszłością majora, naśladuje styl jego wypowiedzi, nie wzbudzając w ten sposób żadnych podejrzeń, co do prawdziwej tożsamości właściciela smartfona. W pewnym momencie Ilja traci kontakt z rzeczywistością. Zapomina o swoim aktualnym położeniu i zaczyna żyć sprawami Chazina. Manipulacje Goruniewa doprowadzą go do spotkania z grupami mafijnymi. Czy uda mu się zdobyć pieniądze, które okażą się niezbędne w dalszej walce o przetrwanie? Jakie jeszcze tajemnice kryją się pośród setek wiadomości umieszczonych w telefonie Chazina? Czy kłamstwa Goruniewa zostaną odkryte? O tym wszystkim dowiecie się, czytając najnowsze dzieło Dmitrija Glukhovskiego.,,Tekst'' to bez wątpienia powieść, którą trudno jednoznacznie przypisać do określonego gatunku. Jest to książka, w której znajdziemy elementy charakterystyczne dla dramatu, thrillera czy kryminału. Akcja powieści początkowo toczy się w wolnym tempie. Czasami wręcz wydaje się dość nużąca. Sytuacja zmienia się, kiedy Ilja odnajduje w swojej kieszeni telefon Chazina. Wyczytane z jego wnętrza wiadomości sprawiają, że trudno oderwać się od kolejnych stron książki. Glukhovsky na łamach swojej najnowszej powieści nawiązuje także do aktualnej sytuacji polityczno-społecznej w Rosji. Człowiek jest bezsilny wobec wyroków aparatury państwowej. Jeśli nie udało ci się udowodnić niewinności w trakcie toczącego się śledztwa, w sądzie jesteś skazany na porażkę - taka smutna konkluzja została ukazana przez autora. Z powieści wyłania się również smutny obraz społeczeństwa. Ludzie nie potrafią już funkcjonować bez smartfonu. Wszystkie przemyślenia, historię danego życia można odczytać z pamięci telefonu. Niezabezpieczone urządzenie w każdej chwili może jednak wpaść w niepowołane ręce, a my możemy stać się ofiarami osoby korzystającej z zasobów naszego telefonu.

 Czy warto sięgnąć po powieść rosyjskiego pisarza? Oczywiście, że tak. Glukhovsky zastosował ciekawy koncept fabularny, przedstawił zaburzone relacje międzyludzkie, a także ukazał ciemne oblicze rosyjskiego aparatu władzy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger