stycznia 13, 2018

stycznia 13, 2018

Cień na piasku - Krzysztof Beśka

Krzysztof Beśka - Cień na Piasku
Literatura z PociskiemMiałem sen, straszny sen. Obudziłem się i nie wiedziałem kim jestem. Nie pamiętałem jak się nazywam, gdzie mieszkam, czy mam jakąś rodzinę...
Wyobraźcie sobie, że nagle budzicie się i zapominacie o wszystkich rzeczach, które spotkały was w dotychczasowym życiu. Koszmar! Taki los niestety spotkał głównego bohatera najnowszej powieści Krzysztofa Beśki Cień na piasku.

W swojej książce Beśka wykreował obraz bohatera, który w wyniku niesprzyjających okoliczności traci pamięć. Nowy, bo tak jest początkowo nazywany, po odzyskaniu przytomności, spotyka na swojej drodze ludzi, którzy imają się różnego rodzaju zajęć, nie do końca zgodnych z prawem. Nowy nawiązuje ,,współpracę'', m.in. z czyścicielami kamienic, uczestniczy w procederze podpaleń razem z grupą złomiarzy czy też bierze udział w proteście związków zawodowych. Co prawda za każdym razem udaje mu się wyjść z trudnej sytuacji obronną ręką, ale pech go nie opuszcza. Kolejne strony książki przybliżają nam nieco sylwetkę Nowego, który swoim jestestwem wzbudza powszechne zainteresowanie. Kim jest ten człowiek? Dlaczego interesuje się nim policja, grupy przestępcze, wojsko, a nawet wywiad?

W trakcie czytania powieści odbiorca staje przed trudnym zadaniem, bowiem Beśka nie tylko skupia się na głównym bohaterze, ale także wprowadza wiele wątków, które początkowo nie wydają się ze sobą powiązane. W przyrodzie jednak nic nie ginie! Każda postać, wszystkie wydarzenia wokół niej nie zostały przypadkowo wprowadzone.Beśka w mistrzowski sposób buduje napięcie, sprawiając, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od książki. Akcja powieści toczy się w szybkim tempie. Częsta zmiana miejsc, wprowadzanie nowych postaci, czyhające z każdej strony niebezpieczeństwo - to elementy wyróżniające dzieło Beśki. Na uwagę zasługują również nawiązania do aktualnych czy też ważnych wydarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości (reprywatyzacja kamienic, incydent w Nangar Chel, sprawa tajnych więzień CIA w Szymanach). Beśka skupia się także na warstwie językowej. Styl wypowiedzi jest dostosowany do danej grupy społecznej.

Cień na piasku to idealna pozycja dla miłośników powieści sensacyjnych. Beśka ukazuje nie tylko walkę bohatera o odzyskanie pamięci, ale także nierówną batalię ze skorumpowanym systemem mafijno-wojskowym. Nowy chcąc, nie chcąc, musi podjąć rękawice, bo tylko dzięki temu pozna swoją prawdziwą tożsamość. Czy uda mu się pokonać wszelkie przeciwności losu? Zapraszam do lektury powieści Cień na piasku oraz śledzenia kolejnych nowości sygnowanych przez wydawnictwo Pocisk.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger