stycznia 24, 2018

stycznia 24, 2018

Recenzja: ,,Cienie'' - Wojciech ChmielarzWojciech Chmielarz to sprawdzona marka na naszym rynku wydawniczym. Powieści napisane przez autora zbierają wiele pozytywnych recenzji. W styczniu nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się piąta część cyklu z Jakubem Mortką w roli głównej - ,,Cienie’’.
Komisarz Jakub Mortka przybywa na miejsce zbrodni. W podwarszawskiej miejscowości ktoś dokonuje brutalnego zabójstwa dwóch kobiet. Wszystkie zabezpieczone dowody wskazują jednoznacznie na winę przyjaciela Mortki, podkomisarza Kochana. Komisarz oczywiście nie wierzy w winę swojego kolegi i postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Kochan przekonuje przyjaciela, że nie miał nic wspólnego z tym bestialskim czynem. Domyśla się, że ktoś chce go wrobić, ponieważ w dalszym ciągu zajmuje się sprawą tajemniczego morderstwa trzech znanych warszawskich gangsterów. Jedną z ofiar był Wilk – ojciec i mąż zastrzelonych kobiet. Mortka rozpoczyna prywatne śledztwo, którego celem jest znalezienie winnego. Wkrótce komisarz połączy swoje siły z aspirantką Suchocką. Charakterna policjantka prowadzi prywatne dochodzenie przeciwko wpływowym ludziom, którzy przyczynili się do samobójstwa młodego chłopaka. Na znalezionym nagraniu wyraźnie widać, że osoby z pierwszych stron gazet najpierw brutalnie gwałcą mężczyznę, a następnie zaczynają go poniżać. W wyniku tego zdarzenia chłopak popełnia samobójstwo. Aspirantka Suchocka za wszelką cenę pragnie znaleźć dowody świadczące o winie podejrzanych. Obie sprawy łączy nie tylko postać Łazarowicza (wpływowego lobbysty), ale także osoba, znanego z wcześniejszych serii, gangstera Borzestowskiego. Czy jeden z nich zabił wspomniane kobiety oraz jest odpowiedzialny za zamordowanie, tzw. Trójki z Neptuna? Czy podkomisarz Kochan rzeczywiście jest niewinny? 


Chmielarz od samego prologu nie pozwala czytelnikowi porzucić choćby na chwilę trzymanej w ręku książki. Autor rozpoczyna powieść od mocnego uderzenia i utrzymuje ten poziom aż do samego końca! Poszczególne rozdziały odkrywają krok po kroku pewne niejasne powiązania, pokazują ciemną stronę bohaterów, ale dopiero na ostatnich stronach powieści czytelnik dowiaduje się, kto zamordował żonę i córkę Wilka. Czapki z głów dla tych, którzy byli w stanie przechytrzyć autora i przedwcześnie potrafili wskazać prawdziwego mordercę!


Fabuła początkowo rozgrywana jest dwutorowo. Z jednej strony swoje prywatne śledztwo prowadzi Mortka, a z drugiej strony bezinteresowne działania przeciw ,, grupie trzymającej władzę’’ podejmuje Sucha. Z czasem łączą swoje siły i rzucają wyzwanie nie tylko osobom ze światka przestępczego, ale także swoim… kolegom po fachu.


Na duże uznanie zasługuje styl autora, a także dogłębna analiza świata przedstawionego. Chmielarz w płynny sposób przechodzi z jednego wątku do drugiego. Robi to w sposób niezwykle przemyślany. Pisarz po raz kolejny dostosował język do danego bohatera. Gangsterzy używają charakterystycznego żargonu, aspirantka Sucha ze względu na swój temperament wyrzuca z siebie wiele wulgaryzmów z szybkością pocisku wylatującego z lufy karabinu maszynowego, a Mortka, jak to Mortka, stara się działać rozsądnie i potrafi dostosować się do zmieniających warunków. Komisarz jest przeciwieństwem Suchej, która nie potrafi trzymać języka za zębami.


Chmielarz niczym zawodowy policjant odkrywa w swojej powieści tajniki śledztwa czy też charakteryzuje najważniejsze elementy używanej amunicji. Pisarz nie tylko wymienia nazwę danej broni, ale także szczegółowo analizuje jej działanie, zasięg, kaliber. Autor nie tylko skupia się na fabule, na budowaniu napięcia, ale także dużą wagę przykłada do szczegółowego opisu świata przedstawionego. Chmielarz jest pod tym względem wyjątkowy! 
Po przeczytaniu danej książki zawsze zadaję sobie pytanie, czy warto było sięgnąć po tę pozycję? W tym przypadku takie pytanie można uznać za retoryczne… Chmielarz jest mistrzem słowa, mistrzem budowania napięcia. Każda jego książka powinna znaleźć się w czołówce najlepszych powieści w danym roku! Jestem przekonany, że ,,Cienie’’ usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających miłośników literatury kryminalnej. Chmielarz już na początku roku postawił bardzo wysoko poprzeczkę przed innymi pisarzami lubującymi się w tworzeniu kryminałów. Czy ktoś będzie w stanie zbliżyć się do poziomu Siergieja Bubki kryminalnej prozy? ,,Cienie’’ to pozycja obowiązkowa dla miłośników gatunku!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger