stycznia 13, 2018

stycznia 13, 2018

Murder Park - Jonas Winner


Czytaliście Murder Park Jonasa Winnera? Jeśli nie, to zachęcam Was do wirtualnej wizyty w Parku Morderców!Murder Park to druga powieść napisana przez niemieckiego dziennikarza i scenarzystę Jonasa Winnera. Przyznaję, że nie czytałem jego debiutanckiej książki ,,Celi, ale wiem na pewno, że po lekturze Parku Morderców, zapoznam się także z jej treścią.

Murder Park to doskonała powieść dla miłośników mocnych thrillerów. Jest to także emocjonująca rozrywka intelektualna dla fanów programów typu reality show. Akcja powieści rozgrywa się na wyspie Zodiac Island. Po dwudziestu latach od zamknięcia parku rozrywki biznesmen Rupert Levin pragnie ponownie otworzyć tą tajemniczą przestrzeń dla gości. Nie będzie to już jednak typowe wesołe miasteczko, ale wyspa pełna licznych pamiątek po seryjnych mordercach! Zgodnie z pomysłem wykreowanym przez Levina osoby odwiedzające wyspę będą mogły zobaczyć na własne oczy przedmioty, które należały do takich postaci, jak Ted Budny, Charles Manson czy Jeff Bohner. Losy tego ostatniego wiążą się bezpośrednio z dwunastoma osobami, które będą mogły przekonać się na własnej skórze, o co tak naprawdę chodzi ludziom reaktywującym działalność na Zodiac Island. Przebywające na wyspę jednostki nie zostały jednak wybrane w sposób przypadkowy. Każdy z nich miał pośredni lub bezpośredni związek z wydarzeniami sprzed 20 lat. Wówczas Jeff Bohner dopuścił się na Zodiac Island trzech morderstw na samotnych matkach. Właściciel parku wyjaśnia, że nadrzędnym celem zabawy ma być połączenie się w pary, bo tylko dzięki temu uda się danym osobom uniknąć spotkania z mordercą. Według Levina ludzie samotni stają się łatwym łupem dla pozbawionego skrupułów kata. Warunkiem uczestnictwa w premierowym projekcie jest posiadanie statusu singla. Początkowo wydaje się, że rzeczywiście chodzi tylko o zwykłą zabawę połączoną z możliwością poznania drugiej połówki. Po pewnym jednak czasie dobra zabawa staje się śmiertelną grą. Wszystko wskazuje na to, że na wyspie grasuje prawdziwy morderca, który zgodnie z planem eliminuje poszczególnych uczestników. Prawdziwa gra już się rozpoczęła. Niektórzy podejrzewają, że za wszystkim stoi stracony przed laty na krześle elektrycznym...Jeff Bohner. Końcowe wyjaśnienie zagadki zaskoczy nawet najbardziej bystrego detektywa.
Jonas Winner wykorzystał w swojej książce wiele znanych motywów, które możemy spotkać we wcześniejszych powieściach należących do tego gatunku. Zamknięta przestrzeń, tajemniczy morderca ukrywający się wśród uczestników projektu, zaskakujący finał: to elementy, które nawiązują do twórczości mistrzyni kryminału Agathy Christie. Na uwagę zasługuje również kompozycja powieści niemieckiego dziennikarza. Książka podzielona jest na dwie części. Z jednej strony śledzimy akcję, która dzieje się w rzeczywistym czasie na wyspie, a z drugiej strony poprzez przeprowadzone wcześniej wywiady z uczestnikami możemy poznać ich historię oraz dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywają. Wartka akcja powieści powoduje, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od fabuły i pochłania powieść z zapartym tchem.

Moim zdaniem Murder Park zasługuje na miano jednego z najlepszych thrillerów 2017 roku. Jonas Winner w swojej powieści wprowadza nas w mroczny świat, pełen tajemniczych zagadek i przerażającej walki o własne być albo nie być. Na duży plus zasługuje końcówka powieści. Winner w sposób mistrzowski wywraca fabułę do góry nogami. Nawet najbardziej wymagający czytelnik powinien czuć się usatysfakcjonowany po odłożeniu książki na półkę. Jak najbardziej polecam powieść wszystkim fanom lubującym się w
mrocznych klimatach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger