stycznia 13, 2018

stycznia 13, 2018

Lina Bengtsdotter ',,Annabelle'''

Czas na pierwszą recenzję na blogu!
Debiutancka powieść Liny Bengtsdotter ''Annabelle'' wyd. Burda książki


Na pytanie, w jakim kraju powstają najlepsze kryminały, wielu z nas zapewne odpowie, że w Szwecji. Oczywiście można się z tym stwierdzeniem nie zgadzać, bo o gustach się przecież nie dyskutuje, ale na pewno trzeba szwedzkim pisarzom oddać to, że udało im się wykreować charakterystycznych bohaterów, których książkowe losy śledzimy z zapartym tchem (Kurt Wallander, Erika i Patrick czy Lisbeth Salander).

W 2017 roku na szwedzkim rynku wydawniczym pojawiła się debiutancka książka Liny Bengtsdotter Annabelle. Powieść została w rodzimym kraju uznana najlepszym kryminalnym debiutem (nagroda Crimetime Specsavers Award). Czy rzeczywiście książka zasłużyła na takie wyróżnienie?

Akcja powieści rozgrywa się w rodzinnym miasteczku autorki w Gullspang. Pewnej nocy po hucznej imprezie ginie ślad po 17-letniej Annabelle Roos. Po kilku dniach do akcji poszukiwawczej zostają oddelegowani inspektorzy z Narodowego Departamentu Operacyjnego z policjantką Charlie Lager na czele. Dla pani komisarz będzie to bardzo trudna misja, bowiem nie tylko będzie odpowiedzialna za znalezienie młodej dziewczyny, ale także musi wrócić do miejscowości, w której się wychowała. Lata dzieciństwa nie były dla Charlie usłane różami. W toku lektury czytelnik dowiaduje się o życiu bohaterki w Gullspang, o jej skomplikowanych relacjach z matką, a także o skrywanych tajemnicach, które nigdy nie powinny wyjść na światło dzienne. Mimo skończonych 33 lat Charlie nie potrafi zapomnieć o przeszłości, co ma wpływ na jej współczesną egzystencję. Kobieta nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami. Alkohol, uzależnienie od leków, a także nietrwałe relacje damsko-męskie sprawiają, że zdolna policjantka z każdym dniem traci nad sobą kontrolę i równocześnie słabnie jej pozycja w policyjnej hierarchii. Zaginiona Annabelle ma wiele wspólnych cech z Charlie. Dziewczyna z jednej strony jest pilną uczennicą, uwielbia czytać książki, bierze udział w spotkaniach grupy wyznaniowej, ale z drugiej strony nie stroni od używek, nawiązuje skomplikowane relacje z mężczyznami, a przede wszystkim skrywa wiele tajemnic. W trakcie śledztwa na jaw wychodzą pewne zaskakujące szczegóły odnoszące się do życia Annabelle. Kim jesteś Annabelle? Gdzie jesteś Annabelle Roos? - te pytania często padają z ust zaangażowanej w śledztwo Charlie Lager. Czy 17-latka została zamordowana? Jaki wpływ na jej zaginięcie mają problemy rodzinne? Czy Charlie porzuciła dom rodzinny z powodu nadopiekuńczej matki? Jaką rolę w zaginięciu Annabelle odegrali jej przyjaciele z Gullspang? Charlie Lager i jej partner Anders Bratt staną przed naprawdę trudnym zadaniem. Ostatnie strony powieści przyniosą
niespodziewane rozwiązanie.

Lina Bengtsdotter doskonale wpisuje się w schemat szwedzkiej powieści kryminalnej. Autorka osadza akcję swojej powieści w małej miejscowości, oddalonej od dużych szwedzkich aglomeracji. Mieszkańcy Gullspang zmagają się z wieloma trudnościami. Wszelkie smutki topią w alkoholu. W powieści pisarka stara się zwrócić uwagę na problem z używkami wśród nastolatków, a także pokazuje, że wydarzenia z przeszłości mają zawsze wpływ na aktualne losy ludzkie.

Bengtsdotter, podobnie jak mistrzyni szwedzkiego kryminału Camilla Lackberg, umieszcza w swojej powieści historię z przeszłości. Początkowo wątki retrospekcyjne wydają się mało czytelne dla odbiorcy, ale z czasem wszystkie wydarzenia, zarówno te z przeszłości, jak i te teraźniejsze łączą się w spójną całość. Pod względem fabularnym książka Annabelle zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Dla mnie osobiście jedynym minusem jest zakończenie powieści. Po wnikliwym śledztwie spodziewałem się większego zaskoczenia, większego wow... Końcowe fragmenty co prawda nie wbiły mnie w fotel, ale uczciwie muszę przyznać, że Lina Bengtsdotter może stać się nową szwedzką królową kryminału! Przekonamy się o tym już wkrótce, bowiem już niedługo Charlie Lager ponownie będzie musiała zmierzyć się z rozwiązaniem skomplikowanej zagadki! Polecam powieść Annabelle!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger