marca 02, 2020

marca 02, 2020

Harlan Coben - O krok za daleko

Harlan Coben to uznana marka w literackim świecie. Od wielu lat amerykański pisarz wydaje kolejne książki, które cieszą się ogromną popularnością. Na kanwie tego sukcesu jego powieści zostały zekranizowane. Dzięki temu udało mu się dotrzeć do następnych odbiorców. W styczniu nakładem wydawnictwa Albatros ukazał się w naszym kraju nowy thriller Cobena ,,O krok za daleko''. Czy w tej powieści mamy do czynienia ze stylem charakterystycznym dla dawnego, trzymającego w napięciu Cobena? 


Simon Greene uchodzi za przykładnego męża i ojca. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy jego córka Paige sięga po narkotyki. Uzależniona dziewczyna porzuca dom rodzinny i unika kontaktów z najbliższymi. Przytłoczony tą sytuacją Simon pragnie odnaleźć córkę i podjąć kolejną próbę jej wyleczenia. W końcu trafia na jej ślad w Central Parku. Nie udaje mu się jednak przekonać Paige do swoich racji, ponieważ na jego drodze staje Aaron, chłopak córki. Dochodzi do konfrontacji, która niezbyt pozytywnie zakończy się dla Simona. Po pewnym czasie w mieszkaniu należącym do Paige i jej partnera dochodzi do morderstwa. Śledczy trafiają na ciało Aarona. Jednym z podejrzanych staje się automatycznie Simon. Być może tej zbrodni dopuściła się Paige, która uciekła z miejsca przestępstwa i zaginął po niej jakikolwiek ślad? Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, gdy ktoś strzela do żony Simona... Kobieta walczy o życie, a jej mąż próbuje odszukać Paige, by wyjaśnić jej rolę w sprawie śmierci Aarona.

W mojej opinii nowe książki Cobena wyraźnie odbiegają od jego dawnych, wciągających thrillerów. W ,,O krok za daleko'' mamy co prawda ciekawy koncept fabularny, wiele interesujących zwrotów akcji, ale nie jest to jednak poziom, do jakiego przyzwyczaił mnie Coben. Warstwa kryminalna w tej powieści schodzi na dalszy plan. Jest oczywiście opisane śledztwo prowadzone przez Simona. Są wyeksponowane także inne wątki natury kryminalnej, ale po piórze amerykańskiego pisarza spodziewałem się czegoś więcej. W moim odczuciu najważniejszym komponentem tego thrillera jest warstwa obyczajowa. Pisarz w tej materii zasługuje na uznanie. Obraz cierpiącego ojca został ukazany w sposób sugestywny i dość wstrząsający. Wykreowane przez Cobena postacie są wyraziste, a ich kolejne poczynania nie odbiegają od tego, co mogłoby wydarzyć się w rzeczywistości.

Co prawda ,,O krok za daleko'' to powieść, którzy nie trzyma w napięciu od początku do końca, a niektóre rozwiązania są absurdalne, to jednak pewne zabiegi narracyjne sprawiają, że historię Simona czyta się dość przyjemnie. Zakończenie tej pogmatwanej fabuły jest zaskakujące. Nie spodziewałem się aż tak przewrotnych rozwiązań w finalnej części książki.

Jeśli lubicie powieści Cobena, to ta pozycja może nie wywrzeć na was aż tak dużego wrażenia. Jako fan prozy amerykańskiego pisarza wymagam od niego trochę więcej. Liczę na to, że następne jego powieści będą utrzymane w klimacie jego początkowej twórczości.

Moja ocena: 5,5/10

Harlan Coben
,,O krok za daleko''
wyd. Albatros
tłum. Magdalena Słysz
Premiera: 15.01.2020 roku
Liczba stron: 448.
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Albatros za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

1 komentarz:

  1. Czytałam dawno temu jedną jedyną książkę Cobena, ale wtedy jeszcze nie kochałam kryminałów i wydawała mi się strasznie ciężka, więc nie wróciłam :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger