grudnia 31, 2019

grudnia 31, 2019

Hanna Jameson - Ostatni

Każdy człowiek na różnych etapach swojej egzystencji zapewne zastanawia się nad sensem życia, nad kwestią końca świata. Czy jesteśmy przygotowani na tę ostateczność? Jak zachowalibyśmy się w przypadku nagłej utraty naszego dotychczasowego życia? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie w trakcie lektury powieści ,,Ostatni'' Hanny Jameson. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca 15 stycznia.


Jon Keller, amerykański historyk, udaje się na konferencję do Szwajcarii. W trakcie pobytu dochodzi do tragicznego w skutkach zdarzenia - ataku nuklearnego na Waszyngton. Z informacji z mediów goście położonego w lesie hotelu dowiadują się, że zostały zaatakowane także inne miasta. Jon postanawia spisać w formie dziennika swoje wspomnienia z dni, które nastąpiły po tym feralnym wydarzeniu. Grupa dwudziestu ocalonych osób próbuje na wszelkie sposoby przetrwać w tym trudnym położeniu. Wkrótce jednak okazuje się, że nie wszyscy z nich mają czyste sumienie. Keller w zbiorniku na wodę znajduje ciało dziewczynki. Kim była? Dlaczego ktoś pozbawił ją życia? Mężczyzna zamierza przeprowadzić śledztwo i rozwikłać tą zagadkową śmierć.

,,Ostatni'' to przykład typowej powieści postapokaliptycznej. Autorka na łamach książki wskazuje na zagrożenia, czyhające na człowieka we współczesnym świecie. Wizja ataku nuklearnego wydaje się jak najbardziej realna, stąd też wydźwięk płynący z niniejszej pozycji jest przerażający. Ludzie, którzy przeżyli muszą zmierzyć się z wieloma problemami. Kończące się zapasy żywności, tajemnicza zbrodnia, najgorsze popędy rządzące ludzką naturą - to tylko niewielka ilość kwestii poruszonych przez narratora w prowadzonym dzienniku. 

Akcja powieści rozgrywa się w tempie dość spacerowym. Nie jest to jednak wada, ponieważ najważniejszym aspektem jest tutaj sam proces końca świata i reakcji na to niecodzienne wydarzenie ludzi, którzy do tej pory mogli cieszyć się względnym poczuciem bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do lektury liczyłem na to, że  w ,,Ostatnim'' oprócz elementów postapokaliptycznych pojawią się także zjawiska paranormalne. Niestety, ale zabrakło mi zdecydowanie tych elementów charakterystycznych dla horroru. Niezbyt udane w moim odczuciu jest także zakończenie książki. W finalnej odsłonie powieści spodziewałem się czegoś wow, czegoś co wbije mnie w fotel, a tymczasem końcowe frazy tej pozycji okazały się nieco rozczarowujące. 

,,Ostatni'' to powieść, obok której trudno przejść obojętnie. Pomimo pewnych niedoskonałości to świetnie napisana historia, wskazująca na realne zagrożenie dla naszej egzystencji. Klimatyczna, przerażająca, skłaniająca do refleksji lektura. Polecam!


,,Ostatni''
Hanna Jameson
wyd. Czarna Owca
tłum. Paulina Broma
Premiera: 15 stycznia 2020 roku.
Liczba stron: 424.
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

1 komentarz:

  1. Już od kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi tej książki, to czułam, że to może być ciekawa lektura :) Na pewno wrzucę ją na czytnik i w wolnej chwili sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger