sierpnia 22, 2019

sierpnia 22, 2019

Victoria Helen Stone - Dziewczyna zwana Jane Doe

Po lekturze bestsellerowej ,,Dziewczyny z pociągu'' mam awersję do wszystkich tytułów książkowych z dziewczyną w nazwie. Tamta powieść nie zrobiła na mnie wrażenia, mimo tak dobrej kampanii promocyjnej. Z ciekawością jednak przystąpiłem do lektury thrillera ,,Dziewczyna zwana Jane Doe'' autorstwa Victorii Helen Stone. Pod tym pseudonimem ukrywa się znana autorka romansów Victoria Dahl. Czy pisarce udało się skutecznie zadebiutować w literaturze mrożącej krew w żyłach?


Jane prowadzi dość nudne życie. Kobieta właśnie rozpoczęła pracę w firmie ubezpieczeniowej na niezbyt ciekawym stanowisku. Wszystko się zmienia, kiedy dziewczyna poznaje Stevena Hepswortha - menedżera średniego szczebla. Mężczyzna jest zauroczony przede wszystkim urodą Jane. Jest typowym łowcą. Nie wie jednak, że dziewczyna o nieśmiałym usposobieniu skrywa pewną tajemnicę z przeszłości, która w dużym stopniu jest związana z jego osobą. Kto w tym duecie okaże się sprytniejszy? Kim tak naprawdę jest Jane i jakie są jej prawdziwe intencje?

,,Dziewczyna zwana Jane Doe'' to w moim odczuciu thriller zdecydowanie lepszy od ,,Dziewczyny z pociągu'', ale jednak nie do końca idealny i niewyróżniający się spośród wielu tego typu powieści. Autorka zdecydowała się na ryzykowny zabieg literacki, zdradzając już praktycznie na początku powieści zamiary tytułowej bohaterki. Następnie krok po kroku uzupełniała luki w tej historii, dochodząc w ten sposób do kulminacyjnej odsłony historii. Jeśli spodziewacie się zatem wielu zaskoczeń w trakcie lektury tej powieści, to raczej będziecie zawiedzeni. Oczywiście w książce nie brakuje fragmentów trzymających w napięciu i dość niespodziewanych momentów, ale mimo wszystko miłośnicy thrillerów powinni się wielu rozwiązań domyślić.

Pomimo tych elementów, które nie do końca przypadły mi do gustu, historia opisana przez Stone jest interesująca i trzyma w napięciu. O jakości tej książki świadczy przede wszystkim nietuzinkowa główna bohaterka. Jane wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją, potrafi manipulować innymi, zawsze dąży do celu i jest w stanie zrobić wszystko, by zrealizować to, co sobie założyła. 

Czytając ,,Dziewczynę zwaną Jane Doe'' ani razu nie miałem momentów znużenia, a w ostatnim czasie często zdarzają mi się takie sytuacje w trakcie lektury kolejnych książek. Moim zdaniem fabuła wykreowana przez Stone wciąga i przy tej książce można po prostu przyjemnie spędzić wieczór. Nie jest to może thriller, który wywoła spustoszenie w waszej głowie, ale na pewno nie będziecie się nudzić, pokonując kolejne strony tej powieści. Myślę, że warto zapoznać się z nowym literackim wcieleniem Victorii Dahl.


 Victoria Helen Stone
,,Dziewczyna zwana Jane Doe''
wyd. Czwarta Strona
tłum. Emilia Skowrońska
Liczba stron: 381.
Premiera: 14 sierpnia 2019 roku.Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
1 komentarz:

  1. a ja lubię wszelkie 'dziewczyny' ;) każda książka z dziewczyną w tytule, którą czytałam, mnie zadowoliła, więc i tutaj liczę na dobrą rozrywkę. Już czeka na czytniku, zobaczymy kiedy uda mi się po nią sięgnąć ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger