sierpnia 26, 2019

sierpnia 26, 2019

Max Czornyj - Rzeźnik

Ostatni thriller autorstwa Maxa Czornyja nie do końca przypadł mi do gustu. Po raz pierwszy przy okazji lektury jego książek odczuwałem momenty znużenia. Miałem nadzieję, że jego nowa pozycja ,,Rzeźnik'' zrobi na mnie większe wrażenie niż ,,Inna''. Tym razem Czornyj zaskoczył swoich miłośników i w oryginalny sposób przedstawił historię Józefa Cyppka - Rrzeźnika z Niebuszewa. Jak autor bestsellerowej serii z komisarzem Erykiem Deryło odnalazł się w tej nowej konwencji?


Józef Cyppek to postać, która w latach powojennych dokonała szeregu brutalnych zabójstw. Co prawda udowodniono mu tylko jedno morderstwo, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że część ciał odkrytych w pobliskim stawie znalazło się tam w wyniku działań mieszkańca szczecińskiego Niebuszewa. Cyppek nie tylko w sposób bezwzględny pozbawiał życia swoje ofiary, ale także po wszystkim ćwiartował zwłoki i przerabiał je na mięso. Wyrokiem sądu Rzeźnik z Niebuszewa został skazany na karę śmierci. Orzeczenie wykonano 3 listopada 1952 roku.

Max Czornyj początkowo miał w planach napisać kolejny thriller, inspirując się postacią Józefa Cyppka. Po wgłębieniu się w historię jego życia i po zapoznaniu się z aktami sprawy postanowił stworzyć obraz Rzeźnika z Niebuszewa, przedstawiając go na swój sposób. Nie jest to zatem pozycja oparta na faktach, ale nie jest to też do końca fikcja. Czornyj w sposób unikatowy łączy te dwa gatunki i wciela się w osobę Cyppka. Historię bezwzględnego psychopaty ukazuje w narracji pierwszoosobowej. Taki sposób prowadzenia akcji mi osobiście przypadł do gustu, ale pewne elementy wykreowane przez pisarze wpływają niestety na jakość tej książki. Max stara się przekazać czytelnikowi całościowy obraz seryjnego zabójcy. Książkę należy czytać uważnie, bowiem autor nie przestrzega porządku chronologicznego, przechodząc nagle do czasów dzieciństwa Cyppka czy też do okresu wojennego, który miał ogromy wpływ na późniejsze postępowanie opisywanej postaci. W pewnym momencie odbiorca może poczuć się zagubiony i nie jest to najlepsze rozwiązanie narracyjne. Pierwsza część tej historii jest napisana w sposób dość statyczny. Akcja rozwija się w dość wolnym tempie. Na szczęście dalsze fragmenty potwierdzają, że Czornyj posiada talent do tworzenia sugestywnych obrazów, uderzających w czytelnika z każdej strony. Zbrodnie dokonane przez Cyppka zostały przedstawione tak szczegółowo, że czytelnicy o słabych nerwach mogą mieć problem z przebrnięciem tych opisów. Ćwiartowanie ciał, gotowanie ludzkiego mięsa, a na koniec spożywanie swoich ofiar ze smakiem - to obraz człowieka pozbawionego wszelkich zasad moralnych. 

Józef Cyppek nawet na łożu śmierci nie okazał skruchy. Traumatyczne wspomnienia, amputacja nogi i tragiczna śmierć najbliższych - te wydarzenia wpłynęły zapewne na psychikę Rzeźnika z Niebuszewa, ale nic tak naprawdę nie usprawiedliwia jego postępowania. Cyppek postępował niczym bezwzględne zwierzę w ludzkiej skórze. Czornyj doskonale oddał jego osobowość. Pomimo tych słabszych momentów, o których wspomniałem, książkę polecam! 


Max Czornyj
,,Rzeźnik''
wyd. Filia
Premiera: 14 sierpnia 2019 roku
Liczba stron: 336.

Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

2 komentarze:

  1. Również będę czytała tę książkę i przyznam, że trochę boję się jej lektury. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. ostatnie dwie książki autora u mnie ciągle czekają - na pewno sięgnę, tylko ciężko powiedzieć kiedy ;) myślałam o audiobooku "Rzeźnika" ale chyba jeszcze go nie widziałam... jeśli się ukaże to na pewno zapoznam się z książką w tej formie, jeśli nie, to trochę jeszcze poczeka... ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger