lipca 09, 2019

lipca 09, 2019

Magda Omilianowicz i Michał Fajbusiewicz - Fajbus. 997 przypadków z życia

Moje pokolenie z pewnością pamięta kultowy program 997. Prowadzony przez Michała Fajbusiewicza magazyn kryminalny rekonstruował prawdziwe zbrodnie i okazał się niezwykle pomocny dla organów ścigania. Dzięki temu programowi udało się zdemaskować wielu ukrywających się przed Temidą przestępców. Zapewne nikt w latach popularności 997 nie wyobrażał sobie programu bez charakterystycznego głosu i charyzmatycznej osobowości Michała Fajbusiewicza. Magda Omilianowicz postanowiła przybliżyć czytelnikom tą nietuzinkową postać. Nakładem wydawnictwa Kompania Mediowa ukazał się wywiad rzeka z Michałem Fajbusiewiczem, opisujący najważniejsze momenty jego barwnego życia.


,,Fajbus. 997 przypadków z życia'' to wywiad w pełni poświęcony życiu znanego redaktora. Pytania zadawane bohaterowi są od początku przemyślane. Michał Fajbusiewicz bez wahania opowiada o wszystkich sferach swojej egzystencji, nie unikając trudnych tematów. Czytelnicy dowiadują się o dzieciństwie dziennikarza, które nie zawsze było usłane różami, o jego skomplikowanych relacjach z bratem, a także o wielu wyzwaniach, na jakie zdecydował się w latach poprzedzających karierę telewizyjną. Z relacji samego Michała Fajbusiewicza miłośnicy programu 997 dowiedzą się wiele ciekawych historii. Okazuje się, że Fajbus jest nie tylko znakomitym dziennikarzem, ale także poznajemy go z zupełnie innej strony. Jest to człowiek instytucja. W latach młodości podejmował liczne prace, nie bał się nowych wyzwań i zawsze dawał z siebie sto procent. 

W wywiadzie zostało poruszonych wiele tematów. Fajbus nawiązuje do czasów minionych, opisując realia życia w epoce komunizmu, porusza trudną tematykę Żydów, opowiada o pracy w telewizji, o działalności milicji. Często dana historia jest wzbogacona przez jakąś anegdotę, co niewątpliwie jest dużym plusem wywiadu. Zdarza się i to nierzadko, że dziennikarz pod wpływem emocji, spowodowanej wspomnieniami stosuje liczne dygresje, przytaczając historie, które nie dotyczą treści zadanego pytania. W tym przypadku nie jest to jednak żaden zarzut w stosunku do bohatera książki. Opowieści Fajbusiewicza są bowiem tak barwne, że niemal od początku do końca odczuwałem wielką przyjemność, śledząc kolejne fragmenty rozmowy Magdy Omilianowicz z dziennikarzem.

Przystępując do lektury książki myślałem, że znajdę w niej trochę więcej informacji odnośnie kulis programu 997. Oczywiście Fajbusiewicz przytacza szereg istotnych szczegółów dotyczących programu, wspomina o niecodziennych wydarzeniach na planie, przypomina o zbrodniach, które do dzisiaj spędzają mu sen z powiek, ale jednak liczyłem na jeszcze więcej smaczków. Może jednak za dużo wymagam, ale jako wielki fan programu 997 odczuwam mały niedosyt odnośnie tej sfery życia Fajbusiewicza opisanej w książce.

Jeśli nie przepadacie za biografiami, to uwierzcie mi, że ta książka z pewnością przełamie w was niechęć do tego gatunku literackiego. Magda Omilianowicz sprawdziła się doskonale w roli zadającej sensowne pytania, a Michał Fajbusiewicz w gawędziarskim stylu opowiada o swoim barwnym, wspaniałym życiu. Rewelacyjny człowiek, znakomity dziennikarz i wnikliwy obserwator rzeczywistości - warto zapoznać się z tym sprawnie przeprowadzonym wywiadem. Polecam!


Magda Omilianowicz i Michał Fajbusiewicz
,,Fajbus. 997 przypadków z życia''
wyd. Kompania Mediowa
Premiera: 19 czerwca 2019 roku.
Liczba stron: 284.
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Kompania Mediowa za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
2 komentarze:

  1. w oczekiwaniu na kolejną część "opowiem Ci o zbrodni" na pewno chcę sięgnąć i po tą pozycję! Co prawda programu jako takiego nie kojarzę, chyba po prostu u mnie nikt go nie oglądał - moja pasja do kryminałów pojawiła się dopiero później, ale i tak myślę, że to tytuł, z którym koniecznie muszę się zapoznać :) Może w formie audiobooka? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo Twojej zachęty chyba jednak i tę biografię pominę
    Pozdrawiam
    subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger