kwietnia 01, 2019

kwietnia 01, 2019

Agnieszka Pietrzyk - Zostań w domu

,,Rasowy thriller. Akcja jest tak gęsta, że nie odłożycie tej książki przed świtem'' - tak o najnowszej książce Agnieszki Pietrzyk napisała Marta Guzowska. Powieść ,,Zostań w domu'' to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Po opisie umieszczonym na okładce spodziewałem się co prawda trzymającej w napięciu lektury, ale to co zaserwowała czytelnikom Agnieszka Pietrzyk przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

W jednym z blokowisk z wielkiej płyty w wigilię Bożego Narodzenia mają miejsce niecodzienne wydarzenia. Jak donoszą internetowe pogłoski niezidentyfikowani sprawcy zabarykadowali się w wieżowcu i groźbami zmusili mieszkańców do pozostania w swoich domostwach. Wydawałoby się, że to kiepskiej jakości żart, ale ku zdumieniu wszystkich okazuje się, że terroryści dotarli do Elbląga. Początkowo akcją odbicia prawie 200 zakładników dowodzi komisarz Kamil Soroka. Ambitny policjant ma nadzieję, że to wydarzenie pomoże mu w awansie na kolejny szczebel zawodowej hierarchii. Wkrótce do akcji wkraczają antyterroryści. Tymczasem sprawcy nie zamierzają tracić czasu. Pojawiają się pierwsze ofiary. Czy stróżom prawa uda się ochronić grupę zakładników zlokalizowanych na jedenastu kondygnacjach blokowiska? Kim są terroryści? 

Są takie książki, po przeczytaniu których musisz zrobić sobie chwilę przerwy, by przejść do zgłębiania treści kolejnych powieści. Taką pozycją bez wątpienia jest najnowsza książka Agnieszki Pietrzyk ,,Zostań w domu''. Już na początku tego niepokojącego i trzymającego w napięciu thrillera czytelnik otrzymuje opis zdarzenia, które powinno wstrząsnąć Elblągiem. Okazuje się jednak, że jest to tylko preludium do tego, co czeka na nas na kolejnych stronach. W dość sennym mieście ma miejsce atak terrorystyczny. Prawie dwustu mieszkańców w każdej chwili może stracić życie! Agnieszka Pietrzyk na łamach swojej książki w sposób wzorcowy oddała nastroje panujące wśród zakładników. Pisarka pokazała, jak zachowują się ludzie w sytuacji zagrożenia. Pod wpływem stresu na światło dzienne wychodzą brudy rodzinne, dawne urazy i rzeczy, które przemilczelibyśmy w normalnej sytuacji.

W ,,Zostań w domu'' autorka otwiera przed czytelnikiem sporą liczbę wątków. W pewnym momencie miałem wrażenie, że niektóre z opisywanych historii nie łączą się ze sobą i są tylko dodatkiem do głównej treści, czyli do zamachu terrorystycznego. Okazało się jednak, że wszystkie opisane w powieści wydarzenia stanowią spójną całość i są istotne dla finalnego rozwiązania zagadki kryminalnej. Naprawdę czapki z głów dla tak wykoncypowanej fabuły! 

Ważnym ogniwem tej powieści są również bohaterowie. Przede wszystkim mam tutaj na myśli komisarza Sorokę i prokurator Monikę Łempicką-Krol. Obie te postacie skrywają w swoim wnętrzu wiele tajemnic, które okażą się istotne w kontekście całej powieści. 

Jeśli dawno nie czytaliście książki trzymającej poziom od pierwszej do ostatniej strony, to zachęcam was do sięgnięcia po najnowszą powieść Agnieszki Pietrzyk. Autorka w ,,Zostań w domu'' nie tylko skupiła się na samym ataku terrorystycznym, ale potrafiła także opisać ludzkie emocje towarzyszące temu wydarzeniu oraz pokazać, że nawet największe autorytety nie do końca postępują uczciwe. Zakończenie tego pasjonującego thrillera jest symboliczne i tak naprawdę wpisuje się w ducha naszych czasów. Polecam wszystkim fanom literatury kryminalnej! Znakomita lektura!


,,Zostań w domu''
Agnieszka Pietrzyk
wyd. Czwarta Strona
Premiera: 3 kwietnia 2019 roku.
Liczba stron: 456 .

Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.
4 komentarze:

 1. Byłam zachwycona poprzednią książką tej autorki, więc tę, również bardzo chcę przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jakąś książkę tej pani i wydaje mi się, że byłam zadowolona. Nie mogę przypomnieć sobie tytułu, bo to było dawno temu, niemniej mam pozytywne skojarzenia, więc chętnie sięgnę po nową powieść. Ale tak sobie myślę, że chyba zostawię ją na czas przedświąteczny, bo wówczas trudno o kryminał z akcją rozgrywającą się w okresie Bożego Narodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. w pełni się zgadzam! Niesamowity thriller, dawno nie czytałam czegoś tak dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłeś mnie! Szczerze mówiąc nie przepadam za umieszczaniem zbyt wielu wątków w jednej książce, bo się gubię... ale skoro łączą się sensownie w finale, to jakoś to zniosę ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger