marca 31, 2019

marca 31, 2019

Kimberly Belle - Idealne małżeństwo

Thrillery psychologiczne pojawiają się na półkach księgarskich niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Bardzo często nowi autorzy, rozpoczynający dopiero swoją literacką karierę, sięgają po ten gatunek. W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszy się podgatunek thrillera psychologicznego, tzw. domestic noir. Kimberly Belle, amerykańska pisarka, wybrała właśnie taką konwencję na przedstawienie związku, który z pozoru wydaje się perfekcyjny. Czy ,,Idealne małżeństwo'' to kolejna książka, powielająca schemat podobnych tego typu powieści, których bohaterowie ukrywają jakieś tajemnice czy też jest to pozycja, wnosząca coś nowego i zaskakująca wśród ogromnej liczy książek napisanych w tym stylu? 


Iris i Will wiodą szczęśliwe życie w luksusowym domu, położonym w jednej z prestiżowych dzielnic Atlanty. Ich siedmioletni związek, mimo upływu czasu, z każdym dniem rozkwita. Małżonkowie realizują się zawodowo i do pełni szczęścia brakuje im już tylko dziecka. Postanawiają zmienić ten stan rzeczy i rozpoczynają starania o powiększenie rodziny. Pewnego dnia Will wylatuje na konferencję do Orlando. W tym samym czasie dochodzi do katastrofy samolotu lecącego do Seattle. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna jest jedną z ofiar tego tragicznego wydarzenia. Dlaczego Will znalazł się w tym samolocie? Jakie jeszcze tajemnice skrywał idealny mąż? 

Powieści typu domestic noir charakteryzują się tym, że główną postacią nie jest żaden detektyw czy też policjant, a o wiodących wydarzeniach dowiadujemy się od narratora wypowiadającego się w pierwszej osobie. W ,,Idealnym małżeństwie'' historię Iris i Willa poznajemy z ust głównej protagonistki. Opis umieszczony na okładce powieści nie zaskakuje czymś innowacyjnym. Po zapoznaniu się z nim miałem wrażenie, że będzie to kolejna książka, która tak naprawdę nie spowoduje spustoszenia w mojej głowie. Ile już razy bowiem czytałem thrillery o idealnych z pozoru związkach, w których jedna ze stron nie była do końca szczera w swoich uczuciach? Wydawało mi się, że powieść Kimberly Belle okaże się czymś wtórnym. Na szczęście tym razem pomyliłem się w swoich przypuszczeniach.

Fabuła powieści amerykańskiej autorki jest zbudowana na kłamstwie. Jedno niedopowiedzenie goni drugie. Iris od chwili katastrofy dowiaduje się nieprawdopodobnych rzeczy o przeszłości męża. Zrozpaczona kobieta próbuje poznać prawdę o człowieku, z którym przeżyła najlepsze lata swojego życia, ale to zadanie okazuje się niezwykle wymagające. Akcja powieści nie toczy się w jakimś zawrotnym tempie, ale nie ma to znaczenia, bowiem trudno oderwać się od wykoncypowanej fabuły. Kimberly Belle potrafi utrzymać ciekawość czytelnika, podsuwając mu co jakiś czas mylne tropy. Amerykańska pisarka bawi się z odbiorcą i tak naprawdę nie wiedziałem, jakie zakończenie tej historii przygotowała Kimberly Belle.

Pozytywnym zaskoczeniem tej powieści jest postać głównej bohaterki. Iris, pomimo traumatycznych przeżyć, zachowuje zdrowy rozsądek i do końca stara się postępować zgodnie z własnym sumieniem i z wyznawanymi zasadami. Symboliczne jest zakończenie ,,Idealnego małżeństwa''. Jestem ciekaw, czy ostatnie wersy tej powieści również dla was okażą się niespodziewanym rozwiązaniem?

Thriller napisany przez Kimberly Belle co prawda nie wywraca do góry nogami prozy gatunkowej, ale są tutaj pewne elementy fabularne, które wyróżniają tę książkę spośród innych powieści typu domestic nori. Polecam wszystkim miłośnikom literatury z dreszczykiem w tle. Zaskakujące zwroty akcji, inteligentna gra pozorów pomiędzy autorką a czytelnikiem i nieszablonowa główna bohaterka w roli głównej - po prostu poznajcie historię Iris! Warto! Polecam!,,Idealne małżeństwo''
Kimberly Belle
wyd. Filia
tłum. Emilia Skowrońska
Premiera: 13 marca 2019 roku
Liczba stron: 392.Dziękuję bardzo Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


 

5 komentarzy:

 1. Książka już czeka na swoją kolej w mojej biblioteczce. Jestem ciekawa swoich wrażeń po lekturze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ją na mojej liście już od jakiegoś czasu ;) więc na pewno kiedyś po nią sięgnę. Lubię takie historie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie też czeka w kolejce, ale dzięki Twojej recenzji myślę, że sięgnę po nią trochę wcześniej niż miałam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger