marca 10, 2019

marca 10, 2019

Opowiem ci o zbrodni

,,Opowiem ci o zbrodni'' to zbiór opowiadań, opartych na faktach, w których czołowi polscy autorzy kryminałów zastanawiają się, skąd bierze się zło i dlaczego ludzie zabijają. Ten unikatowy projekt został przedstawiony na dwa sposoby - w formie książkowej jako opowiadania oraz w wersji reportażowej wyemitowanej na kanale telewizyjnym Crime&Investigation.


Sześciu polskich ,,kryminalistów'' z listy prawdziwych wydarzeń dokonało wyboru jednej historii i w swoim stylu przedstawiło ją w formie literackiej. Tego zadania podjęli się, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzynska. Czy udało im się znaleźć odpowiedź na pytanie, co kieruje człowiekiem, który decyduje się popełnić zbrodnię?

Każde z opowiadań zaprezentowanych w zbiorze ,,Opowiem ci o zbrodni'' jest napisane w zupełnie inny sposób - charakterystyczny dla danego autora. Katarzyna Bonda postanowiła opisać brutalne zabójstwo maturzysty, do którego doszło w 1997 roku. Grupa mężczyzn kierowana przez dwudziestoczteroletnią kobietę pozbawiła życia chłopaka, ponieważ podobno ktoś z jego znajomych zniszczył... zderzak ich samochodu. Maturzysta przez kilka dni był przetrzymywany i poddawany różnorakim torturom. Bonda w sposób zwięzły przedstawia wydarzenia sprzed ponad 20 lat, co wydaje się interesującym zabiegiem. Autorka skupiła się na osobie 24-latki - spiritus movens tych tragicznych wydarzeń. Bonda stawia kobietę także w roli ofiary i w jakiś sposób próbuje wybielić jej złą naturę. Nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe.

Szokującą historię wziął na warsztat Igor Brejdygant. W opowiadaniu o tajemniczym tytule ,,Sasquatch'' pisarz przytacza historię człowieka, który zabił, ponieważ odczuwał silną potrzebę odebrania komuś życia. Jest to historia zupełnie niezrozumiała. Sam autor nie potrafi pojąć, dlaczego niepozorny i nierzucający się w oczy mężczyzna zamordował z zimną krwią przypadkową osobę. Brejdygant przedstawił tę historię zgodnie z porządkiem chronologicznym, nie zapominając także o ukazaniu bólu, jaki spadł na rodzinę ofiary. Jedno z lepszych opowiadań w wydanej antologii.

Wojciech Chmielarz w nieszablonowy sposób przedstawił zbrodnię, dokonaną przez byłą prostytutkę na swoim partnerze. Pisarz krok po kroku opisuje tę historię kryminalną, wplatając w tekst własne spostrzeżenia i swojej małżonki, co niewątpliwie jest zabiegiem wartym odnotowania.

Marta Guzowska z racji wykształcenia stara się udowodnić, że badania archeologiczne mają wiele wspólnego z prowadzonym dochodzeniem. W historii ,,Dwa kasztany w kieszeni'' pisarka opowiada o zaginięciu młodej dziewczyny i jej starszego partnera. Guzowska w sposób drobiazgowy prezentuje na kolejnych stronach postępy w prowadzonym śledztwie. Po nitce do kłębka zostaje przedstawiony czytelnikom obraz przerażającej zbrodni.

Według mnie najciekawiej zostało zarysowane opowiadanie autorstwa Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Twórcy poczytnych etnokryminałów skupili się na historii, która miała miejsce w 1976 roku w Zrębinie koło Połańca. W czasach PRL-u była to jedna z najbardziej szokujących zbrodni. Motywem działania sprawców była zemsta. Kuźmińscy znakomicie oddali klimat tamtej epoki i pokazali wpływ silnej jednostki na całą grupę społeczną. Manipulacja i strach przed jedną osobą doprowadziły do wielkiej tragedii.

Katarzyna Puzynska, autorka bestsellerowej sagi o policjantach z Lipowa w kryminalnym stylu opisuje morderstwo studentki. Na dziesiątym piętrze jednego z bydgoskich wieżowców narzeczony ofiary znajduje zmasakrowane ciało swojej ukochanej. Puzynska poddaje analizie psychologicznej poszczególnych bohaterów tej historii (autorka jest z wykształcenia psychologiem) i w dość wolnym tempie ukazuje zakończenie tego okrutnego wydarzenia. Podobnie jak w fikcyjnym kryminale powinna was zaskoczyć tożsamość kata.

,,Opowiem ci o zbrodni'' to niezwykle innowacyjny projekt, który w moim odczuciu spełnił swoje oczekiwania. Szóstka wspaniałych polskich pisarzy ukazała na podstawie wybranych historii mroczną naturę ludzką. Czy udało im się znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: Dlaczego ludzie zabijają? Myślę, że nie. Nikt z nas tak naprawdę nie wie, czym kieruje się człowiek, podejmując decyzję o odebraniu komuś życia. Różne motywy zbrodni, inny sposób działania, ale ta sama bezsensowna śmierć i niemoc rodzin ofiar w obliczu tak wstrząsającego wydarzenia. Polecam!


,,Opowiem ci o zbrodni''
Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Katarzyna Puzyńska
wyd. Kompania Mediowa
Liczba stron: 280.
Premiera: 17 października 2018 roku.






Dziękuję bardzo Wydawnictwu Kompania Mediowa za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.






4 komentarze:

  1. Mocno intrygujące pozycja, będę miała ją na uwadze.
    Ps. Zazdroszczę świetnego kubka. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, że pomimo mojej sympatii do kryminałów, nie znam rodzimych pisarzy. Spośród wymienionych autorów czytałam tylko powieść Bondy, ale to było dawno temu i niewiele z niej pamiętam. W każdym razie chętnie sięgnę po ten zbiór. Zakładam, że jeśli spodoba mi się jakieś opowiadanie to również pozostała twórczość danej osoby wzbudzi moją ciekawość na tyle, żeby w końcu po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam zawsze problem z opowiadaniami, ale w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony. Polecam! :)

      Usuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger