września 03, 2018

września 03, 2018

Tim Weaver - Bardzo złe miejsce

Do dziś w policyjnych archiwach znajduje się wiele niewyjaśnionych spraw. Część z nich dotyczy ludzi zaginionych. Zdarza się, że spokojne, niewyróżniające się z tłumu osoby, nagle opuszczają swój dom i bez śladu rozpływają się we mgle. Jeśli nie uda się ich odnaleźć w ciągu dziesięciu lat, to zgodnie z prawem uznaje się je za martwe. Temat tajemniczego zniknięcia bohatera podjął w piątej części cyklu z Davidem Rakerem Tim Weaver. ,,Bardzo złe miejsce'' ukazało się w sierpniu nakładem wydawnictwa Albatros.


Leonard Franks jakiś czas temu przeszedł na emeryturę. Były policjant wspólnie z żoną wiodą szczęśliwe życie na prowincji, w domu usytuowanym w znacznej odległości od innych zabudowań. Pewnego popołudnia Franks udaje się po drewno, by napalić w kominku. Mężczyzna nie wraca jednak do domu. Wysoko postawiony, szanowany funkcjonariusz znika i nie pozostawia po sobie praktycznie żadnych śladów. Craw, córka Leonarda, po dziewięciu miesiącach nieskutecznej próby odnalezienia jakiejkolwiek wskazówki, która pomogłaby jej odkryć prawdę o tym mrocznym wydarzeniu, decyduje się poprosić o pomoc Davida Rakera - byłego dziennikarza, specjalizującego się w odnajdywaniu zaginionych. Pomimo nie najlepszych relacji, które zaogniły się w przeszłości, udaje im się dojść do porozumienia i krok po kroku docierają do brakujących puzzli w tej skomplikowanej układance. Jaki los spotkał Leonarda Franksa? Czy mężczyzna ukrywał coś przed swoimi najbliższymi? Czy coś wspólnego z tą historią ma tytułowe bardzo złe miejsce?

,,Bardzo złe miejsce'' to moje trzecie spotkanie z twórczością Tima Weavera. Nie udało mi się jeszcze sięgnąć po dwie książki wchodzące w skład tej serii, ale mam nadzieję, że wszystko przede mną. Nie do końca mogę zgodzić się z tymi, którzy twierdzą, że nie trzeba znać poprzednich powieści autora, by swobodnie śledzić losy bohaterów ukazane w ,,Bardzo złym miejscu''. Oczywiście fabuła tej kryminalnej części zupełnie nie łączy się z wcześniejszymi powieściami Weavera, ale jednak pojawiają się fragmenty, które nawiązują do przeszłości. Ten, kto nie sięgnął po poprzednie tomy, może tylko snuć domysły na temat wydarzenia, które doprowadziło do negatywnych emocji pomiędzy Davidem a Craw.

Jeśli liczycie na szybką akcję, która pędzi na złamanie karku, to w tej powieści nie znajdziecie tego typu narracji. Śledztwo prowadzone przez Rakera zostało opisane w sposób szczegółowy. Były dziennikarz w sposób metodyczny bada wszelkie poszlaki, które mogą doprowadzić go do zaginionego. Przy okazji prowadzonego dochodzenia mężczyzna odwiedza wiele miejsc, rozmawia z ludźmi powiązanymi z Franksem, a także poświęca wiele czasu śledztwom, którymi zajmował się emerytowany policjant. W piątej części cyklu, podobnie zresztą jak w poprzednich książkach, Weaver wciąga czytelnika w wir kryminalnej historii, której rozwiązanie powinno sprawić trudność niejednemu miłośnikowi tego typu prozy.

Powieść została napisana z dwóch perspektyw czasowych. Dochodzenie w sprawie zaginięcia Franksa przeplata się z historią tajemniczej kobiety, dla której los nie był łaskawy. W finalnej części powieści te dwa wątki, z pozoru nic nie mające ze sobą wspólnego, połączą się i zapewne wywołają efekt zaskoczenia u większości odbiorców.

Tim Weaver nie tylko stworzył ciekawą intrygę kryminalną, ale także skupił się na wykreowaniu niebanalnych postaci. Każdy z przedstawionych bohaterów ukrywa w swoim wnętrzu jakąś tajemnicę, której drzwi wydają się szczelnie zamknięte. A jednak... David Raker czuwa i jest w stanie rozszyfrować nawet najtrudniejszą zagwozdkę. Czy w sytuacji zagrożenia może jednak komukolwiek zaufać? Zachęcam do zapoznania się z tą mroczną i fascynującą historią, w której jedno kłamstwo rodzi kolejne, a ostateczne rozwiązanie sprawi, że jeszcze długo będziecie pamiętać o sprawie zaginięcia Leonarda Franksa.

Tim Weaver
,,Bardzo złe miejsce''
wydawnictwo Albatros
tłum. Robert Waliś
Premiera: 14 sierpnia 2018 roku
Liczba stron: 541.


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Albatros za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger