czerwca 04, 2018

czerwca 04, 2018

Christi Daugherty - Echo morderstwa

W obecnych czasach dziennikarze coraz częściej decydują się na podjęcie próby stworzenia dłuższej formy literackiej. Tą drogą podążyła Christi Daugherty. Była dziennikarka śledcza rozpoczęła przygodę literacką od powieści skierowanych do młodzieży. Cykl Wybrani przyniósł autorce międzynarodową sławę i został przetłumaczony na wiele języków. W maju 2018 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się w Polsce książka pisarki otwierająca cykl z Harper McClain. Tym razem amerykańska autorka debiutuje prozą adresowaną do dorosłych czytelników.


Harper McClain poznajemy jako niezwykle ambitną reporterkę kryminalną, zatrudnioną w prestiżowej redakcji ,,Daily news’’ w Savannah. Kobieta w stu procentach oddaje się pracy. W ten sposób próbuje uciec od koszmarów przeszłości. Dziennikarka od 15 lat zmaga się z traumatycznym przeżyciem, które wpłynęło na jej dalszą egzystencję. Harper, będąc dwunastolatką, znalazła na kuchennej podłodze zmasakrowane zwłoki swojej matki. Ciało rodzicielki było pozbawione odzieży i nosiło ślady wielokrotnego użycia ostrego narzędzia. Od tamtej pory McClain dzieliła swoje życie pomiędzy domem babci a odwiedzinami u sierżanta, który od początku wspierał dziewczynę w tym trudnym okresie. Dzięki nawiązaniu przyjacielskich relacji ze stróżami prawa Harper znacznie lepiej radzi sobie w zdobywaniu informacji, pomocnych w bieżącej pracy reportera. Pewnego dnia w Savannah dochodzi do zbrodni, będącej niemal kopią tej popełnionej przed piętnastoma laty. Harper jest przekonana, że napastnikiem jest ten sam mężczyzna, który zamienił jej egzystencję w piekło. Bezkompromisowa dziennikarka nie cofnie się przed niczym, by odkryć prawdziwą tożsamość mordercy. Jej prywatne śledztwo prowadzi do zaskakujących rezultatów. Kobieta nie tylko uzyskuje informacje o niezbyt przyjaznym charakterze Marie Whitney - ofiary ostatniego zabójstwa, lecz także zaczyna podejrzewać o zbrodnię funkcjonariusza nadzorującego sprawę… Czy tok rozumowania McClain okaże się słuszny w tym niejednoznacznym śledztwie? Do czego posunie się reporterka, by znaleźć mordercę ukochanej matki? Czy rzeczywiście te dwie sprawy są ze sobą w jakiś sposób powiązane?

Duży wpływ na pozytywny odbiór danej powieści ma wyraziście wykreowana postać głównego protagonisty. W przypadku książki ,,Echo morderstwa’’ taką rolę odgrywa Harper McClain. Wykoncypowana przez pisarkę bohaterka to typ bezkompromisowej kobiety, postępującej zgodnie z wyznawaną przez siebie hierarchią wartości. Harper nie boi się konsekwencji swojej niesubordynacji. Poznanie prawdy w jej przypadku wiąże się z łamaniem procedur i prawa. Dziennikarka podejmuje ryzykowną grę, która może zakończyć się dla niej zwycięsko, ale może też doprowadzić ją do klęski. McClain w prowadzonym śledztwie nie cofnie się przed niczym. Z czasem jej zachowanie, dokonywane wybory staną się niezrozumiałe nawet dla najbliższych osób. Harper zaryzykuje nie tylko swoją pozycję w redakcji czy utrzymanie dobrych relacji z policjantami, ale także rodzące się uczucie. W pewnym momencie reporterka, niczym wytrawna hazardzistka, dojdzie do takiego etapu, po przekroczeniu którego wszystko może ulec zmianie. Czy podejrzenia Harper okażą się słuszne, czy też 27-latka, owładnięta obsesją znalezienia sprawcy posunie się o jeden krok za daleko?

,,Echo morderstwa’’  to powieść, którą czyta się błyskawicznie. W przypadku tej książki mamy do czynienia z pozycją określaną przez Brytyjczyków jako page turner. Christi Daugherty postawiła na lekki, przejrzysty styl, sprawiając, że poszczególne strony same przerzucają się. Prowadzone przez McClain śledztwo nie wywołało u mnie uczucia znużenia, mimo że w trakcie poznawania kolejnych faktów domyśliłem się pewnych rozwiązań fabularnych.

Sama zagadka kryminalna nie jest najmocniejszą stroną pierwszej części cyklu z Harper McClain. Pisarka co prawda stara się ukryć tożsamość osoby odpowiedzialnej za śmierć Marie Whitney, ale uważny odbiorca nie powinien mieć problemu z powiązaniem kilku wskazówek i ułożeniem ich w logiczną całość. W moim odczuciu o jakości ,,Echa morderstwa'' decyduje charyzmatyczna osobowość głównej bohaterki - wyróżniająca się na tle innych protagonistów stworzonych przez Daugherty. I ten element świata przedstawionego przykrywa wszystkie niedoskonałości, na jakie natrafimy w toku tej sprawnie napisanej powieści.

,,Echo morderstwa'' to moje pierwsze spotkanie z twórczością Christi Daugherty. Z całą pewnością sięgnę po kolejne książki autorki. Jestem ciekawy, jak potoczą się dalsze losy odważnej, ekscentrycznej dziennikarki śledczej i czy uda jej się rozwiązać te zagadki, na które nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w premierowej części cyklu. Zachęcam wszystkich fanów thrillerów do poznania historii Harper McClain.


,,Echo morderstwa''
Christi Daugherty
wyd. Czarna Owca
Premiera: 9 maja 2018 roku
Liczba stron: 459


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger