maja 01, 2018

maja 01, 2018

Rachel Abbott - Droga ucieczki

Rachel Abbott rozpoczęła swoją karierę pisarską, wydając pierwsze powieści w formie cyfrowej. Sukces czwartej części cyklu z Tomem Douglasem w roli głównej - ,,Obce dziecko'' sprawił, że brytyjska pisarka znalazła się na szczycie list bestsellerów i przez wielu do dziś uchodzi za mistrzynię thrillera. Późniejsze powieści autorki zyskały większy rozgłos, stąd też książki Abbott w naszym kraju ukazują się bez zachowania porządku chronologicznego. W marcu nakładem Filia Mroczna Strona polscy miłośnicy thrillerów psychologicznych mogli zapoznać się z drugim tomem cyklu zatytułowanym ,,Droga ucieczki''. Czy rzeczywiście pierwsze książki autorki są słabsze od tych, które pozwoliły Abbott wypłynąć na szerokie wody i zdobyć popularność nie tylko w swoim kraju, ale także zagranicą?


W małej miejscowości Little Melham dochodzi do wstrząsającego wydarzenia. Na leśnej drodze zostaje potrącona czternastoletnia Abbie Campbell. Niezidentyfikowany kierowca pozostawia nieprzytomną dziewczynę na poboczu bez udzielenia pomocy. W toku śledztwa wypływają na światło dzienne kolejne fakty, które mogą okazać się decydujące dla poznania prawdy o tej tragicznej nocy. Wszystko bowiem wskazuje na to, że Abbie została uprowadzona. Wśród mieszkańców pojawiają się liczne spekulacje. Większość ludzi jest jednak zgodna, że wypadek spowodował ktoś, kto należy do ich niewielkiej społeczności. W tym samym czasie poznajemy historię Ellie Saunders, jej męża Maxa i siostry Leo. Ellie, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka, nie tylko opiekuje się będącą w śpiączce Abbie, ale także sama musi zmierzyć się z atakującymi ją niemal z każdej strony problemami. Kobieta jest szantażowana przez zafascynowanego jej osobą stalkera. Ponadto podejrzewa, że ukochany mąż pragnie porzucić ją dla innej, a na dodatek wspólnie z siostrą muszą uporządkować przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć. W tych niesprzyjających okolicznościach do Little Melham przeprowadza się były detektyw Tom Douglas. Chwilowo bezrobotny policjant dostrzega swoim czujnym okiem, że mieszkańcy miasta skrywają wiele tajemnic. Czy uda mu się dopasować wszystkie puzzle w tej zagmatwanej układance i dotrzeć do winnych nieszczęścia, jakie spotkało Abbie?

Po przeczytaniu pierwszych polskich przekładów książek Rachel Abbott należę do grona miłośników jej twórczości, ale to nie oznacza, że dostrzegam jedynie same mocne strony thrillerów napisanych przez brytyjską autorkę. Rzeczywiście wcześniejsze wydane w naszym kraju powieści Abbott bardziej przypadły mi do gustu. Zarówno w ,,Obcym dziecku'' czy w ,,Szóstym oknie'' pisarka umiejętnie połączyła elementy obyczajowe z elementami kryminalnymi. W tych pozycjach na pierwszy plan wysuwało się napięcie, niezwykle interesująca zagadka kryminalna, zawrotne tempo wydarzeń i niespodziewane zakończenie. W ,,Drodze ucieczki'' Abbott skupiła się przede wszystkim na problemach poszczególnych bohaterów. Niemal wszystkie osoby, które mają wpływ na rozwój fabuły, skrywają jakąś tajemnicę. Wielowątkowość w przypadku tej lektury umniejsza nieco historię Abbie, która według mnie powinna być najważniejszym komponentem ,,Drogi ucieczki''. Nagromadzenie dużej ilości postaci i przedstawienie ich problemów sprawia również, że akcja nie pędzi na złamanie karku. Wydarzenia nabierają rozpędu dopiero w samej końcówce. Wówczas Abbott w swoim stylu, w mistrzowskiej formie, wywraca akcję do góry nogami i łączy poszczególne wątki w spójną całość, ukazując czytelnikowi niespodziewany finał tej historii.

W drugiej części cyklu brytyjska pisarka wykreowała całą gamę ciekawych postaci. Przy okazji poruszyła wiele problemów, które dotykają na co dzień zwykłych śmiertelników. Brak zaufania w związku, stalking, niemożność poradzenia sobie z przeszłością, przemoc fizyczna - to tylko niektóre z ważnych kwestii opisanych w toku fabuły przez Abbott.

W ,,Drodze uczieczki'' po macoszemu została potraktowana postać inspektora Toma Douglosa. Główny bohater cyklu tym razem nie odgrywa znaczącej roli w rozwikłaniu zagadki kryminalnej. O wiele bardziej rozbudowane są postacie dwóch przyrodnich sióstr, Ellie i Leo.

,,Droga ucieczki'' z pewnością nie zadowoli wszystkich fanów twórczości Rachel Abbott. Należy jednak pamiętać, że jest to druga w kolejności książka napisana przez mistrzynię thrillera psychologicznego. Na jej podstawie można dostrzec, w jaki sposób ewoluował styl pisarki. W ,,Drodze ucieczki'' czytelnik otrzymuje bowiem ciekawą co prawda fabułę, w której jednak wątki obyczajowe, ludzkie problemy i dylematy dominują nad elementami kryminalnymi. Zakończenie powieści powinno jednak zadowolić tych, którzy w trakcie lektury odczuwali pewien rodzaj niedosytu. Jeśli jeszcze na waszej czytelniczej drodze nie spotkaliście się z twórczością pisarki, to zachęcam do sięgnięcia po jej książki zgodnie z porządkiem chronologicznym. Wówczas sami przekonacie się, że styl Abbott zmienia się i z każdą kolejną powieścią autorka coraz bardziej zaskakuje, a przede wszystkim zachwyca miłośników gatunku.,,Droga ucieczki''
Rachel Abbott
Wydawnictwo Filia Mroczna Strona
Liczba stron: 488
Premiera: 14.03.2018 rokuDziękuję bardzo Wydawnictwu Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger