maja 26, 2018

maja 26, 2018

Adrian Bednarek - Pamiętnik diabła

Jak już mogliście wielokrotnie przekonać się, należę do tego typu czytelników, którzy chętnie sięgają po książki mroczne, wywołujące uczucie strachu i nie zawsze zakończone happy endem. Coraz rzadziej zdarza się, że któraś z pozycji może całkowicie rozłożyć mnie na łopatki. A jednak udało się to Adrianowi Bednarkowi. Jego debiutancka powieść ,,Pamiętnik diabła'', otwierająca cykl z Kubą Sobańskim, to książka, po odłożeniu której niejeden czytelnik zapewne będzie zastanawiał się, czy pewne elementy fabularne postaci mogą odnosić się do realnego świata i ktoś taki, jak główny protagonista może funkcjonować w społeczeństwie. Oby jednak nikt z nas nie spotkał na swojej drodze wykreowanego przez Bednarka bohatera. Zapraszam do przerażającego świata Kuby Sobańskiego!


Kuba Sobański jest 22-letnim studentem prawa, nie narzekającym na brak pieniędzy i korzystającym z uroków życia. Środki na spełnianie swoich pragnień otrzymuje od zamożnych rodziców, z którymi nie łączą go jednak bliskie relacje. Mężczyzna posiada wszystko to, co jest nieosiągalne dla wielu jego rówieśników. Mieszka w nowocześnie wyposażonym apartamencie, ma samochód najwyższej klasy, piękną dziewczyną i z całą pewnością czeka go świetlana przyszłość. Wolny czas najczęściej spędza z ludźmi o podobnym statusie społecznym, nadużywając alkoholu i wciągając kokainę. Wydawałoby się, że Kuba to idealny kandydat na przyszłego męża i zięcia. Nikt jednak nie wie, że student w sposób nietypowy zaspokaja swoje chore żądze - Kuba uwielbia zabijać. W jego głowie od czasu do czasu rodzą się pragnienia, które muszą zostać natychmiast spełnione. Chłopak spośród kobiet o określonych cechach wybiera swoje przyszłe ofiary. Po dokonaniu wstępnej selekcji rozpoczyna się proces polowania. Kuba śledzi swój cel, a następnie zadaje ostateczny cios, zacierając po sobie wszystkie ślady. Jego zbrodnie są przerażające, a świadczą o tym przede wszystkim zmasakrowane ciała niewinnych kobiet. Po pewnym czasie media zaczynają określać Sobańskiego mianem Rzeźnika Niewiniątek. Czy policjantom uda wpaść się na trop budzącego grozę w Krakowie mężczyzny? Czy Kuba, budując swój idealny świat, w końcu popełni znaczący błąd?

Przystępując do lektury ,,Pamiętnika diabła'' spodziewałem się mocnych wrażeń, ale rozwiązania fabularne wykoncypowane przez Bednarka po prostu wbiły mnie w fotel. Minęły dwa dni od odłożenia książki na półkę, a ja w dalszym ciągu jestem pod wielkim wrażeniem, ale równocześnie zastanawiam się, czy aż tak przerażające obrazy mogą sprawić czytelniczą przyjemność potencjalnemu odbiorcy. Powieść została napisana przez Bednarka w formie pamiętnika. W toku fabuły poznajemy historię głównego protagonisty, a także dowiadujemy się, co spowodowało narodziny diabła w ludzkiej skórze. Narrator opisuje poszczególne dni w sposób niezwykle szczegółowy. Każdy aspekt jego życia, zwyczajne czynności, ale także momenty przygotowujące do zbrodni okraszone są emocjonującymi refleksjami Kuby, który dba o niuanse zaplanowanego przedsięwzięcia. Sobański, według swojego mniemania żyje przecież w idealnym świecie, a takie osoby, nie mogę pozwolić sobie na wpadkę.

Czy popełnione przez Sobańskiego zbrodnie można w jakikolwiek sposób usprawiedliwić? W tym przypadku nasuwa się tylko jedna odpowiedź na tak postawione pytanie: absolutnie nie! Mężczyzna planuje wszystkie morderstwa z zimną krwią. Kiedy uda mu się dopaść ofiarę, to nie jest w stanie opanować swoich żądz i niewinnej osobie zadaje ból, który jest trudny do wyobrażenia. Po skończonym ,,dziele'' Sobański popada w chwilową euforię, czuje się zaspokojony i nie dręczy go poczucie winy i wyrzuty sumienia. Co prawda zdarzają się sytuacje, że napięcie Sobańskiego sięga zenitu i wtedy odczuwa chęć natychmiastowego zaspokojenia swojego napięcia, ale w samą porę udaje mu się ujarzmić żądze. Potrafi opanować się przy swojej dziewczynie czy pięknej sąsiadce, która działa na niego jak najlepszy narkotyk.

Adrian Bednarek zadebiutował w bardzo dobrym stylu. Stworzył niezwykle wyrazistą, wzbudzającą emocje postać, która razem z całą opisaną otoczką tworzy przerażający obraz, wywołujący ciarki na plecach. W trakcie lektury ,,Pamiętnika diabła'' bywały momenty, że nagromadzone bestialstwo głównego bohatera budziło we mnie niesmak i musiałem na jakiś czas przerwać książkę, ale niezaspokojona ciekawość sprawiła, że szybko wróciłem do poznawania kolejnych epizodów życia Sobańskiego. Ta diabelska powieść z pewnością nie zadowoli wszystkich miłośników słowa pisanego, ale fani mrocznej literatury zapewne będą usatysfakcjonowani. Bednarek w tym roku wydał ostatnią, czwartą część wieńczącą cykl z Kubą Sobańskim, zatem przede mną jeszcze trzy serie z tym psychopatycznym bohaterem.


,,Pamiętnik diabła''
Adrian Bednarek
wydawnictwo Novae Res
Liczba stron: 435.


   
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Novae Res za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger