marca 19, 2018

marca 19, 2018

Maurycy Nowakowski - Przypadek


Maurycy Nowakowski rozpoczął twórczą przygodę z literaturą kryminalną w 2016 roku. Jego książka ,,Plagiat’’ została doceniona podczas Festiwalu Kryminalna Piła. Autor otrzymał nagrodę za najlepszą polską miejską powieść kryminalną. W marcu nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się druga powieść pisarza z dziennikarzem Marcinem Faronem w roli głównej. ,,Przypadek’’ to pozycja potwierdzająca talent wrocławskiego autora. 

Marcin Faron z powodu zawiedzionych nadziei postanawia porzucić zawód dziennikarza i zatrudnia się w firmie farmaceutycznej Medillek w dziale Public Relations. Wkracza do czteroosobowego zespołu, gdzie panuje niezwykle napięta atmosfera. Każdy z członków grupy za wszelką cenę pragnie wygrać wyścig o jeden wolny wakat w centralnej siedzibie firmy w Berlinie. Tu nie ma miejsca na sentymenty i łączące pracowników więzy przyjaźni. Każdy walczy o swoją pozycję w hierarchii firmy. Podczas wyjazdu służbowego dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku. Jeden z członków teamu zostaje znaleziony martwy w wannie. Wszystko wskazuje jednak na to, że śmierć nastąpiła z powodu nieszczęśliwego przypadku. Gdy dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów Marcin Faron postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Przy okazji były dziennikarz krok po kroku dociera do pewnego produktu sygnowanego przez Medillek, którego działanie może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Czy firma farmaceutyczna rzeczywiście działa niezgodnie z prawem? Czy śmierć pracowników jest związana z jakimiś tajemnicami z przeszłości i czy rzeczywiście te wypadki można uznać za niefortunny zbieg okoliczności? Maurycy Nowakowski w ,,Przypadku’’ skupił się na relacjach, na zachowaniu ludzi uczestniczących w tzw. ,,wyścigu szczurów’’. Chore ambicje, żądza awansu sprawiają, że bohaterowie powieści po trupach pragną osiągnąć zamierzony cel. Ukazany przez autora obraz w pewnym momencie staje się wręcz przerażający. Przyjaźń pomiędzy współpracownikami stała się iluzją, a obecne ich relacje opierają się na grze pozorów. Nawet śmierć nie robi tak naprawdę na nikim wrażenia. Odejście jednej osoby jest przecież szansą dla kogoś innego! Nadrzędnym celem jest przeskoczenie swoich kolegów w hierarchii korporacyjnej i wywalczenie biletu do berlińskiej siedziby firmy. W tej smutnej rzeczywistości wszystko podporządkowane jest karierze. Sfera materialna zdecydowanie góruje nad sferą duchową. 
W tym zmanipulowanym świecie pojawia się były dziennikarz Marcin Faron. Mężczyzna rezygnuje z dotychczasowego zajęcia, które nie spełniło jego oczekiwań. Nasz bohater w dziennikarskim fachu uchodził za osobę obiektywną i zawsze walczącą o przedstawianie wydarzeń zgodnie ze stanem faktycznym. Czy Faron odnajdzie się w środowisku, które pozbawione jest wszelkich zasad etycznych? 

Akcja powieści toczy się w dość szybkim tempie. W książce przeważają partie dialogowe i rozważania poszczególnych bohaterów. Autor skupił się przede wszystkim na psychice postaci, na relacjach międzyludzkich, unikając obszernych opisów świata przedstawionego. Fabuła ,,Przypadku’’ jest interesująca, ale brakuje w niej elementu zaskoczenia. Ze względu na ograniczoną liczbę bohaterów można łatwo domyślić się pewnych rozwiązań. Szczególnie szybko udało mi się rozszyfrować zagadkę tajemniczych zgonów. Na uwagę zasługuje jednak umiejętne połączenie wszystkich wątków w spójną, logiczną całość. 


W toku lektury od czasu do czasu natknąłem się na pewne nieścisłości w warstwie językowej. Niektóre wyrazy zostały ze sobą niefortunnie zestawione, np. ,,Zbudowany przez niego świat pękał i niebawem mógł runąć jak domek z kart’’. Zapewne większość czytelników nie zwróci uwagi na tego typu niuanse, ale jest to jednak dość duże niedopatrzenie na poziomie redakcji tekstu. 


Po udanym debiucie kryminalnym Maurycy Nowakowski nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań. ,,Przypadek’’ to powieść, przy której można spędzić przyjemnie czas. Pomimo pewnych rozwiązań, które nie przypadły mi do gustu, śmiało mogę polecić tę pozycję. Ciekawy pomysł fabularny, nietuzinkowi bohaterowie i uniwersalne przesłanie książki – te elementy sprawiają, że warto sięgnąć po ten kryminał.


Maurycy Nowakowski
,,Przypadek''
Wydawnictwo Filia


Dziękuję bardzo  Wydawnictwu Filia za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger