marca 17, 2018

marca 17, 2018

Recenzja - ,,Nieznana terrorystka'' Richard Flanagan

Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony zalewają nas różnego rodzaju informacje. Z prasy, z telewizji, z internetu dowiadujemy się o wielu istotnych i mniej istotnych wydarzeniach. Czy współczesny człowiek jest podatny na działanie czwartej władzy? W jaki sposób odbieramy sygnały dochodzące do nas ze środków masowego przekazu? Na te pytania próbuje odpowiedzieć w swojej najnowszej powieści ,,Nieznana terrorystka’’ Richard Flanagan.


Gina Davies jest 26-letnią kobietą po przejściach. Na co dzień pracuje jako tancerka erotyczna w jednym z prestiżowych klubów w Sydney. Dziewczyna uchodzi za osobę skrytą i pełną sprzeczności. Gina występująca pod pseudonimem Doll dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Pragnie jak najszybciej porzucić obecne zajęcie i za zaoszczędzone pieniądze zamierza kupić mieszkanie, rozpocząć studia i znaleźć przyzwoitą pracę. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Nasza bohaterka jest już na ostatniej prostej, ale los niespodziewanie płata jej figle. Przypadkowe spotkanie z Tariqiem, a następnie wspólna noc, sprawiają, że kobieta staje się jedną z głównych podejrzanych o planowanie zamachu terrorystycznego. Nagranie z monitoringu jest wystarczającym dowodem, by upatrywać w Doll potencjalne zagrożenie. Policja, prasa i społeczeństwo nie mają wątpliwości, co do prawdziwej natury kobiety. Czy Gina będzie w stanie udowodnić swoją niewinność? Do czego może doprowadzić manipulacja i chęć zdobycia sławy w dziennikarskim światku? Jaką rolę w tej zagmatwanej sprawie odgrywa tajemnicza postać Tariqa?


,,Nieznana terrorystka’’ to moje pierwsze spotkanie z twórczością Richarda Flanagana. Pierwsze i z całą pewnością nie ostatnie. Powieść australijskiego pisarza trudno przypisać do określonego gatunku. Mamy tutaj bowiem elementy charakterystyczne dla dramatu, powieści egzystencjalnej, thrillera czy kryminału. Sama forma nie ma w przypadku tej powieści większego znaczenia. Autor skupił się na treści i na wymiarze symbolicznym wykreowanej przez siebie postaci.


We współczesnym świecie tak naprawdę każdy z nas może znaleźć się w podobnym położeniu jak Gina Davies. Wystarczy mała iskra, nic nieznaczący dowód, by niewinna osoba stała się największym wrogiem. I taki obraz ukazuje w swojej powieści Richard Flanagan. Główna bohaterka nie jest w stanie zapanować nad swoim życiem. Pomimo podjętej walki, próby ucieczki przed nieznanym, jej los wydaje się z góry przesądzony.


,,Nieznana terrorystka’’ to powieść, która powinna skłaniać do refleksji. Żyjemy w czasach realnego zagrożenia ze strony zradykalizowanych grup terrorystycznych, to wszystko sprawia, że w ludziach rodzi się poczucie strachu. Niektóre organizacje wykorzystują to zjawisko, sięgając po swoje górnolotne hasła, które są ukryte pod przykrywką ideologii nacjonalistycznej - nienawiści wobec tego co obce i tego, co nie wpisuje się w model światopoglądowy zwolenników danej postawy. W ten właśnie sposób Gina została uznana za winną.


Akcja powieści ,,Nieznana terrorystka’’ toczy się w dość wolnym tempie, ale jest to celowy zabieg zastosowany przez autora. Fragmenty, w których poznajemy Ginę, historię jej życia, jej obawy, refleksje wobec tego, co ją spotkało, są porażające i sprawiają, że czytelnik pragnie towarzyszyć głównej bohaterce w jej zmaganiach, mając nadzieję na szczęśliwe zakończenie. Czy jest jednak możliwy w tej sytuacji happy end? Przekonacie się o tym, sięgając po powieść australijskiego pisarza. Finał książki zapewne was zaskoczy i wywoła kolejną falę pytań, na które często trudno jednoznacznie odpowiedzieć.


Jeżeli jesteście gotowi na lekturę dogłębnie poruszającą ludzką psychikę i zmierzyć się z tym, co może spotkać każdego z nas, to wybór ,,Nieznanej terrorystki’’ na pewno was nie rozczaruje. Powieść Richarda Flanagana powinna być obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy manipulują faktami i dążą po trupach do realizacji swoich celów. Zachęcam do zapoznania się z książką i odkrycia w jej treści uniwersalnego przesłania.Dziękuję bardzo Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger