marca 26, 2018

marca 26, 2018

Recenzja - ,,Dziewczyna we mgle'' - Donato Carrisi

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się mnóstwo thrillerów, których fabuła osnuta jest wokół zaginięcia czy uprowadzenia. Mimo że temat ten wydaje się wyeksploatowany do granic możliwości , to autorzy i tak chętnie korzystają z tego motywu w swojej twórczości. Z tego konceptu fabularnego zaczerpnął inspirację także Donato Carrisi – włoski pisarz, dziennikarz i scenarzysta. Twórca poczytnych thrillerów wprowadził szereg innowacyjnych rozwiązań, które powinny przypaść do gustu fanom gatunku. ,,Dziewczyna we mgle’’ to piąta powieść pisarza, która ukazała się w naszym kraju. 
Z niewielkiej włoskiej miejscowości usytuowanej w górach znika pewnego dnia 16-letnia Anna Lou Kastner. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna została uprowadzona. Nikt bowiem nie wierzy, że nastolatka mogłaby świadomie porzucić dom rodzinny. Anna należała do bractwa religijnego, uchodziła za osobę skromną i nie sprawiała żadnych problemów wychowawczych. Akcją poszukiwawczą kieruje charyzmatyczny agent specjalny Vogel, który ma na koncie wiele spektakularnych osiągnięć, ale nie brakuje w jego życiorysie także kilku rys. Detektyw nie prowadzi śledztwa zgodnie z przyjętymi standardami. Dla niego nie liczą się dowody czy ślady pozostawione na miejscu zbrodni. Najważniejsze jest wytypowanie sprawcy, który przyczynił się do zaginięcia Anny Lou. Dzięki przychylności czwartej władzy Vogel rozpoczyna swoją medialną grę. Czy agentowi uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia dziewczyny? Kim jest osoba, która spowodowała ogromne poruszenie w tej górskiej miejscowości? Czy Anna Lou żyje? Jaką rolę w tej sprawie odgrywa nauczyciel Martini? 


,,Dziewczynę we mgle’’ spośród powieści zainspirowanych podobnym motywem wyróżnia przede wszystkim postać agenta Vogela. Śledczy ten nie przypomina typowego, sztampowego detektywa, z którym niejednokrotnie mamy do czynienia w kryminałach czy thrillerach. Vogel jest bez wątpienia osobą wzbudzającą kontrowersje. Jego nadrzędnym celem jest jak najszybsze złapanie domniemanego sprawcy, który odpowiada za śmierć dziewczyny. Vogel nie ma bowiem wątpliwości, że Anna Lou została zamordowana. Agent umiejętnie manipuluje dziennikarzami i lokalnym społeczeństwem. Wszystkie jego kroki zostały dokładnie zaplanowane. Vogel nie cofnie się przed niczym, by doprowadzić sprawę do końca – czyli do postawienia zarzutów. Winny czy niewinny – ta kwestia nie ma dla niego żadnego znaczenia. Najistotniejsze jest zaspokojenie własnych potrzeb i poprawa swojego wizerunku po ostatnim, nieudanym śledztwie. 


W powieści Donato Carrisiego uważny czytelnik odkryje wiele nawiązań do otaczającej nas rzeczywistości. Zaginięcie Anny Lou stało się swoistym spektaklem medialnym, w którym uczestniczy niemal cały kraj. Ludzie chłoną informacje z pierwszych stron gazet, z dzienników telewizyjnych, wierząc, że przekazane im fakty są zgodne z rzeczywistością. Czwarta władza dąży jednak tylko do osiągnięcia własnych celów. Liczy się tylko to, żeby dany news utrzymał się jak najdłużej na fali. Manipulacje, żądza wydobycia na światło dzienne tajemnic z przeszłości, próba zdyskredytowania drugiego człowieka to mechanizmy, które pokazują w jaki sposób media oddziałują na przeciętnego obywatela. 


Akcja ,,Dziewczyny we mgle’’ rozwija się dość wolno. Historia zaginięcia nastolatki nie została przedstawiona w sposób chronologiczny. Wydarzenia przeszłe przeplatają się z teraźniejszością, odkrywając krok po kroku coraz bardziej zaskakujące fakty. Początkowo wydaje się, że intryga kryminalna wykoncypowana przez pisarza nie jest czymś innowacyjnym, ale końcowe fragmenty wywracają wszystko do góry nogami. Uważajcie! Po przeczytaniu finalnej części thrillera możecie paść z wrażenia! 


Wszystkim miłośnikom thrillerów, miłośnikom Italii polecam ,,Dziewczynę we mgle’’. Carrisi stworzył niezwykle interesującą fabułę, w której to co z pozoru wydawało się oczywiste, stało się największą nieoczywistością. Wyraziści bohaterowie z agentem Vogelem na czele dostarczą wam mnóstwo niezapomnianych emocji! Zachęcam do zapoznania się z tą powieścią.Donato Carrisi
,,Dziewczyna we mgle''
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 14 marca 2018 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger