grudnia 20, 2019

grudnia 20, 2019

Zabójcze święta

W okresie przedświątecznym na półkach księgarskich pojawia się mnóstwo pozycji, nawiązujących do tego magicznego wydarzenia. Zazwyczaj są to jednak powieści, pełne sielskiej atmosfery i praktycznie nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle podobnych gatunkowo książek. Na interesujący pomysł w tym roku wpadło wydawnictwo Skarpa Warszawska. Już po raz trzeci namówili znanych autorów do napisania opowiadań. Tym razem tematem przewodnim historii z trupem w tle okazały się święta Bożego Narodzenia. 


,,Zabójcze święta'' to zbiór opowiadań, napisanych przez dziesięciu cenionych autorów. Akcja każdej z zaprezentowanych historii rozgrywa się w okresie świątecznym. Zamiast jednak wzniosłych uczuć, idyllicznej atmosfery wokół stołu rodzinnego i wszechobecnej radości motywem przewodnim ,,Zabójczych świąt'' jest chęć zadania bólu, psychopatyczne żądze i pragnienie zemsty. Ból się rodzi...

Większość opowiadań zdecydowanie zaspokoiła mój czytelniczy głód. Po raz kolejny nie zawiódł mnie Jacek Ostrowski. Tym razem płocki autor przygotował dla Zuzanny Lewandowskiej mroczną zabawę. Myślę, że nawet tak mocna psychicznie bohaterka poczuła się zaskoczona takim rozwojem wydarzeń. Historia wymyślona przez Adriana Bednarka jest tak zakręcona i jednocześnie tak wstrząsająca, że tylko ten autor mógł właściwie wpaść na taki pomysł. Po przeczytaniu #Samotne święta zastanawiam się, skąd Bednarek bierze koncepty na tak pokręcone fabularnie opowiadania. Oprócz historii Jacka Ostrowskiego i Adriana Bednarka na duże uznanie w moim odczuciu zasługują także oryginalne pomysły, które wyszły spod pióra Magdy Stachuli, Małgorzaty Rogali, Joanny Jodełki, Artura Urbanowicza i Alka Rogozińskiego.

Nie do końca przypadły mi do gustu opowiadania napisane przez Grzegorza Kaplę, Paulinę Świst i K. N. Haner. Fabuła wykoncypowana przez Kaplę jest co prawda interesująca, trzymająca w napięciu, ale dla mnie za dużo w tym wszystkim magii i elementów nadprzyrodzonych. Niestety, ale zarówno styl Pauliny Świst, jak i K.N. Haner, to zupełnie nie moja literacka bajka.

Jeśli lubicie historie z trupem w tle, to ,,Zabójcze święta'' ujęte w formie opowiadań będą idealną lekturą w tym szczególnym czasie. Polecam!


,,Zabójcze święta''
wyd. Skarpa Warszawska
Premiera: 30 października 2019 roku
Liczba stron: 334.

Dziękuję bardzo Wydawnictwu Skarpa Warszawska za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger