listopada 26, 2018

listopada 26, 2018

Joanna Opiat-Bojarska - Kryształowi. Świeża krew

Ci, którzy śledzą regularnie bloga i social media zdają sobie sprawę, że należę do grona wielbicieli twórczości Joanny Opiat-Bojarskiej. Po każdą jej książkę sięgam w ciemno i z powieści na powieść poznańska pisarka coraz bardziej mnie zaskakuje i zachwyca. Pod koniec października nakładem wydawnictwa Muza ukazała się nowa książka Opiat-Bojarskiej ,,Kryształowi. Świeża krew''. Jest to pierwsza część nowej serii, w której na światło dzienne wychodzą wszystkie grzechy polskiej policji. Oczywiście nie jest to historia w stu procentach oparta na faktach, ale znając rzetelne i profesjonalne podejście Joanny do wyszukiwania informacji, spotykania się z informatorami, to jestem przekonany, że wiele kwestii poruszonych w ,,Kryształowych'' miało miejsce w rzeczywistości.

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji reaguje na każde, nawet najmniejsze uchybienie ze strony funkcjonariuszy, którzy powinni stać po jasnej stronie mocy. Niestety w środowisku nie brakuje czarnych owiec. Jednym z tych, którzy łamią wszelkie reguły jest Marcin ,,Momoa'' Letki. Mężczyzna co prawda należy do członków elitarnego Spap-u (Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji), ale ,,po godzinach'' dorabia w szeregach zorganizowanych grup mafijnych. Policjant wkrótce jednak przekona się, że zatajanie prawdy, postępowanie wbrew sobie może przynieść wiele negatywnych skutków. Przeciwko takim policjantom występuje Paweł Dobrowolski - pseudonim Driver. Nowy nabytek Spap-u próbuje znaleźć jakieś haki na swoich kolegów, a przede wszystkim na Marcina Letkiego. Czy w świecie, w którym praktycznie każdy skrywa jakieś sekrety, można komukolwiek zaufać?

Joanna Opiat-Bojarska, jak przystało na mistrzynię researchu, na kartach swojej najnowszej powieści opisała szczegółowo wszelkie choroby, które niszczą od środka polską policję. Działalność w strukturach mafijnych, wymuszenia, wykorzystywanie swojej władzy, łamanie prawa - to tylko część przewinień, z którymi muszą się zmierzyć przedstawiciele Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Warto jednak podkreślić, że ta instytucja także ma swoje większe lub mniejsze grzeszki.

Książka poznańskiej pisarki powinna przypaść do gustu fanom mocnej literatury sensacyjnej, a nawet należy podkreślić, że brutalnej prozy. Usatysfakcjonowani powinni być także wielbiciele filmów akcji, a zwłaszcza miłośnicy twórczości Pasikowskiego. W moim przekonaniu ,,Kryształowych'' należy przenieść na duży ekran. Fabuła wykoncypowana przez Joannę połączona z wyborem dobrego reżysera przyniosłaby zapewne ogromny sukces takiej produkcji.

Oprócz brutalnych, bezwzględnych scen, którymi przesiąknięta jest fabuła tej powieści, w książce nie brakuje także fragmentów opisujących relacje damsko-męskie. Nie chodzi tutaj jednak o jakieś głębsze uczucia, tylko o chęć zaspokojenia własnych potrzeb. Ostry seks, bez praktycznie żadnych zahamowań - w tej kwestii także przygotujcie się na jazdę bez trzymanki.

,,Kryształowi'' to powieść pod każdym względem realistyczna. Opiat-Bojarska nie unika tematów tabu. Z dialogów, rozmów pomiędzy bohaterami bije pewna naturalność. W toku lektury zauważyłem, że nawet wulgaryzmy, które są nieodłącznym elementem stylistycznym w książce, zostały użyte w sposób przemyślany i zostały idealnie dobrane do danej sytuacji.

Niewątpliwą zaletą najnowszej powieści Joanny są niespodziewane zwroty akcji. Te elementy fabularne sprawiają, że od książki nie można oderwać się. Na uwagę zasługuje także samo zakończenie. Finalna część powieści otwiera furtkę do kolejnej odsłony cyklu. Uff, jak dobrze, że ,,Kryształowi'' nie są zamkniętą całością. Z ogromną przyjemnością po raz kolejny wejdę do brutalnego świata opisanego przez Opiat-Bojarską. Mam nadzieję, że pójdziecie w moje ślady i zdecydujecie się na ten emocjonalny i nieprzewidywalny literacki rollercoaster.

Joanna Opiat-Bojarska
,,Kryształowi. Świeża krew (część 1.)''
wyd. Muza SA
Liczba stron: 414.
Premiera: 31 października 2018 roku.
Dziękuję bardzo Wydawnictwu Muza i Business and culture za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger