kwietnia 09, 2018

kwietnia 09, 2018

Dawid Waszak - Mroczny układ

W ostatnim czasie sięgam po książki autorów, z którymi wcześniej nie spotkałem się na swojej czytelniczej drodze. Do takich pisarzy należy Dawid Waszak. Ten młody twórca ma na swoim koncie już cztery wydane powieści. W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się książka ,,Mroczny układ’’, wchodząca w skład tzw. cyklu jarocińskiego. Jest to druga pozycja z Jarocinem w tle.


Kacper Zborowski po wielu latach powraca do rodzinnego miasta. Mężczyzna pragnie zmierzyć się z demonami przeszłości, które w dalszym ciągu nie pozwalają o sobie zapomnieć. Już na początku swojego pobytu w Jarocinie Kacper poznaje urodziwą kelnerkę Amandę. Oboje spędzają ze sobą coraz więcej czasu i wszystko wskazuje na to, że zauroczenie może przerodzić się w coś trwalszego. Niestety kobieta w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowana. Służby mundurowe i lokalna społeczność są przekonani, że sprawcą tej bulwersującej zbrodni jest Kacper. W niewinność ,,przybysza'' praktycznie nikt nie wierzy. Od tego momentu życie mężczyzny zamienia się w jeden, wielki koszmar. Kacper, chcąc wyjaśnić zagadkę śmierci Amandy, musi cofnąć się do czasów dzieciństwa. Prywatne śledztwo, w którym Zborowskiemu pomaga tajemnicza Linda, prowadzi do  odkrycia zaskakujących faktów z przeszłości rodziny Kacpra. Jakie mroczne sekrety sprawiły, że ojciec chłopaka porzucił przed laty dom rodzinny? Czy ta historia ma związek z aktualnymi wydarzeniami?

,,Mroczny układ'' to bez wątpienia powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Autor ma talent do kreowania mrocznej rzeczywistości. Jarocin oczami Kacpra Zborowskiego jest miastem nieprzyjaznym, skrywającym wiele tajemnic. Opisana przez Waszaka historia jest na szczęście tylko fikcją, wytworem wyobraźni autora. Wykoncypowana przez jarocińskiego pisarza fabuła wydaje się mało prawdopodobna, chociaż w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe...

Waszak stopniowo odkrywa historię życia Kacpra Zborowskiego. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Czasy dzieciństwa chłopaka mają niebagatelny wpływ na jego aktualne położenie. W gęstej atmosferze czyhającego z każdej strony niebezpieczeństwa główny bohater nie potrafi nikomu zaufać. Nawet z Lindą nie dzieli się wszystkimi zdobytymi informacjami. Praktycznie sam musi dotrzeć do prawdy, której poznanie może okazać się dla Kacpra tragiczne w skutkach.

Akcja powieści początkowo nie pędzi na złamanie karku. Waszak stopniowo wprowadza czytelnika do stworzonego przez siebie świata. Im dalej w las, tym jednak wszystko ulega diametralnej zmianie. Wspólnie z Kacprem odbiorca podąża ulicami Jarocina, uczestnicząc w wyścigu, którego stawką jest ludzkie życie. Wykreowana fabuła, zwroty akcji i uczucie strachu sprawiły, że w pewnym momencie poczułem się jak w transie. W jednej pozycji, z szybkością sprintera przerzucałem kartki, by odkryć rozwiązanie wszystkich wątków, które pojawiły się w toku lektury. 

Na uwagę zasługuje także zabieg narracyjny zastosowany przez pisarza. Historia Kacpra jest napisana z perspektywy narratora pierwszoosobowego. Sam bohater opowiada czytelnikom swoje losy. Od czasu do czasu narrator zwraca się także bezpośrednio do odbiorców, co jest dość rzadkim zjawiskiem w literaturze popularnej.

Muszę szczerze przyznać, że obawiałem się nieco zakończenia powieści. Autor jednak także w tym elemencie nie zawiódł moich oczekiwań. Ostatnie wersy książki spowodowały kolejny zamęt w mojej głowie. Niejednoznaczne zamknięcie drugiej części cyklu jarocińskiego sprawia, że zagmatwaną historię Kacpra Zborowskiego będziemy śledzić w kolejnym tomie.

Przystępując do lektury zastanawiałem się, czy nieznajomość pierwszej części serii będzie miała wpływ na zrozumienie poszczególnych wątków zarysowanych w ,,Mrocznym układzie''. Na szczęście książkę czyta się tak, jak gdyby nie stanowiła jakiejś większej całości. Warto jednak sięgnąć po pierwszy tom, w którym poznajemy losy ojca Kacpra, Doriana. Po przeczytaniu ,,Mrocznego układu'' z największą przyjemnością zapoznam się z pozostałymi książkami Dawida Waszaka. Do tego samego zachęcam wszystkich miłośników mocnej, trzymającej w napięciu literatury!,,Mroczny układ''

Dawid Waszak
Wydawnictwo Novae Res
premiera: 19 lutego 2018 rokuDziękuję bardzo Wydawnictwu Novae Res za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
2 komentarze:

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger