kwietnia 12, 2018

kwietnia 12, 2018

Przemysław Garczyński - Kelner

Coraz częściej zdarza się, że blogerzy nie tylko oceniają, ale też sami rozpoczynają przygodę z tworzeniem książek. Taką właśnie drogą podążył Przemysław Garczyński. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza od pięciu lat z powodzeniem prowadzi blog poświęcony literaturze - 3telnik.pl. W sierpniu 2017 roku nakładem wydawnictwa Novae res ukazała się debiutancka powieść autora ,,Kelner’’.
W Poznaniu dochodzi do niezwykle makabrycznej zbrodni. Przypadkowy spacerowicz znajduje zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny – prawdopodobnie kibica klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Śledztwo przejmują komisarze z Komendy Wojewódzkiej na czele z policjantem Jakubem Wilczkiem. W rozwiązaniu tej zagadki ma pomóc oddelegowany z Warszawy Wojciech Gót. Wydawałoby się, że sprawa jest z pozoru łatwa do rozwikłania, a jednak stanowi trudny orzech do zgryzienia dla policjantów. Wkrótce sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ zostaje znalezione kolejne ciało. Tym razem ofiarą jest córka znanej artystki. Co łączy te dwa morderstwa? W jaki sposób zakończy się gra, w którą sprawca wciąga Jakuba Wilczka i resztę ekipy?


Akcja powieści ,,Kelner’’ została umiejscowiona w Poznaniu. Stolica Wielkopolski to nie tylko rodzinne miasto autora, ale także moje miejsce zamieszkania. Czytając książkę z wielką przyjemnością podróżowałem wspólnie z bohaterami po znanych mi zakątkach. Ze względu na ekspresowo toczące się wydarzenia pisarz nie skupił się na szczegółowym opisie świata przedstawionego. Najważniejszą kwestią jest sprawa toczącego się śledztwa i wokół tego faktu skupiają się wydarzenia ujęte w fabule.


Przemysław Garczyński wykoncypował naprawdę ciekawą i zaskakującą w finalnej wersji intrygę kryminalną. To wbrew pozorom nie jest historia o zbrodni popełnionej w wyniku negatywnych emocji pomiędzy zwolennikami różnych klubów piłkarskich. W śledztwie pojawiają się wątki nawiązujące do świata sportu, sztuki, nowoczesnych technologii, a nawet dawnych obrządków grzebania zmarłych przez Wikingów! W jaki sposób autor połączył te wszystkie elementy w jedną spójną, a co najważniejsze logiczną całość? Przekonacie się o tym, sięgając po jego debiutancką powieść.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej to postacie, które czytelnik jest w stanie polubić. W zespole śledczym nie ma miejsca na intrygi. Wszyscy skupieni są wokół zadania i krok po kroku, nie unikając małych potknięć, dochodzą do prawdy. W rozwiązaniu tej zagadki bierze udział rzeczniczka prasowa poznańskiej komendy, co jest dość nietypowym posunięciem ze strony autora. Izabela Malak, niczym doświadczony śledczy, bada różnego rodzaju tropy, przesłuchuje świadków i podrzuca swoim kolegom trafne i ciekawe hipotezy. Muszę przyznać, że spodobał mi się pomysł z wykorzystaniem tej postaci. Jest to coś innowacyjnego w naszej rodzimej literaturze kryminalnej. 


Debiutancką powieść Garczyńskiego czyta się bardzo szybko. Wpływ na to ma dynamiczna akcja, zmieniające się tropy i żywa narracja. Autor od czasu do czasu ustami swoich bohaterów nawiązuje do współczesnych wydarzeń, a także stara się oddać jak najdokładniej realizm świata przedstawionego. Umieszczając akcję powieści w stolicy Wielkopolski pisarz nie zapomniał o słynnej gwarze. Uważny czytelnik bez problemu odnajdzie słowa typowe dla mieszkańców Poznania. Właściwie żadne śledztwo nie może odbyć się bez rozmowy policjanta z pierduśnicą. One zawsze stanowią ważne źródło informacji. Na poszczególnych stronach książki makabryczne sceny przeplatają się z elementami typowymi dla komedii. Pomimo poważnej sytuacji bohaterowie nie stronią od żartów i potrafią się sami z siebie śmiać.


Zakończenie ,,Kelnera'' sugeruje, że Jakub Wilczek jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Poznański policjant zapewne powróci i jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość. Z tego co wyczytałem na facebooku, to druga część już jest opracowywana na etapie redakcji. Czekam na kolejną powieść Przemka Garczyńskiego z nadzieją, że będzie na tym samym dobrym poziomie, co ,,Kelner''. 


,,Kelner'' - to naprawdę świetny kryminał! Obowiązkowa lektura nie tylko dla poznaniaków!,,Kelner''
Przemysław Garczyński
Wydawnictwo Novae Res
stron 218
Premiera: 11 sierpnia 2017 roku


Dziękuję bardzo Wydawnictwu Novae Res za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji

1 komentarz:

  1. Dzięki za recenzję- książka pewnie by mi umknęła, bo jakoś nie kojarzę autora. Dodatkową zachętą jest wątek Legii :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kryminalny Świat , Blogger